Sprawdź nasze promocje! Rabaty do -70% !

Jak i gdzie przechowywać wywołane zdjęcia?

20-12-2023
Jak i gdzie przechowywać wywołane zdjęcia?

Współczesna kultura, zdominowana przez technologie, Internet i cyfryzację, stwarza pozorne wrażenie, iż posiadanie pamiątkowych zdjęć ograniczyło się dla większości osób do cyfrowych odbitek, przechowywanych na dyskach twardych komputerów albo mobilnych nośnikach pamięci. Tymczasem, wielu ludzi cały czas wywołuje ulubione fotografie, zastanawiając się następnie, co zrobić ze zdjęciami z wakacji, na których półkach ustawić te ze świąt i gdzie najlepiej przechowywać fotografie o sentymentalnej wartości, choćby zbierane od wielu pokoleń kadry rodzinne, ażeby jak najdłużej zachowały się w dobrym stanie i całkiem nie wyblakły. Jeżeli także uważasz, że trzymanie materialnej odbitki w dłoniach zapewnia zupełnie inne doznania estetyczne i emocjonalne, niżeli oglądanie ujęć na dużym bądź małym ekranie, może zadajesz sobie pytanie „gdzie mogę przechowywać zdjęcia po ich wywołaniu, aby przez wiele lat cieszyć się pięknem skrytych w nich wspomnień?”. Zapoznaj się z poniższym tekstem, a zyskasz satysfakcjonujące odpowiedzi. Jesteśmy pewni, że tych kilka rad, jak przechowywać zdjęcia papierowe, pozwoli Ci utrzymać Twoją wyjątkową, fotograficzną kolekcję w świetnym stanie. 

Jak przechowywać zdjęcia?

Zanim podsuniemy kilka propozycji, gdzie przechowywać zdjęcia i z jakich pomocy skorzystać, ażeby nie obawiać się o ich przypadkowe uszkodzenie lub wyblaknięcie, zwrócimy uwagę na kilka innych elementów, które pozwolą zachować odbitki w dobrym stanie przez lata. Należy bowiem zadbać o kolory oraz bezpośrednio o papier fotograficzny, gdyż ten, choć wytrzymalszy niż zwykłe kartki, wciąż może ulec podarciu czy zagięciu, niszczącemu w efekcie estetykę całego ujęcia. I tak, ważne, ażeby fotografie nie były nadmiernie naświetlane. Zbyt częste wystawianie zdjęć na światło słoneczne mogłoby doprowadzić do wypłowienia kolorów. Warto zadbać również, aby pokój czy przestrzeń, w której umieszczamy zdjęcia, była wolna od wilgoci. Jej występowanie może przyczynić się do powstania pleśni, a ta sprawi, iż zaatakowane nią zdjęcia nadadzą się wyłącznie do wyrzucenia. Z drugiej strony, temperatura powinna być optymalna, nie za wysoka, gdyż, po dłuższym czasie, papier fotograficzny może ulegać zniszczeniu przez wysuszenie i pęknięcia struktury, jeżeli będzie na niego działało zbyt ciepłe powietrze. Oczywiście, wszystkie te wskazania odnoszą się do sytuacji dość skrajnych – w każdym mieszkaniu czy domu, temperatura przez cały rok utrzymywana jest przecież na stabilnym poziomie, toteż zdjęcia ułożone w nieco zaciemnionym miejscu, wyciągane delikatnie, suchymi i czystymi palcami, na pewno przetrwają lata. Niemniej zamysł nad szczegółami może poskutkować wyłącznie jeszcze lepszym efektem.

Gdzie przechowywać zdjęcia?

Szuflada, album, pudełko czy może… magnesy z ulubionych zdjęć? Sposoby na przechowywanie zdjęć papierowych w domach i mieszkaniach podzielimy na dwa rodzaje: metody tradycyjne i kreatywne. Przez pierwszą z nich rozumiemy następujące sposoby na zabezpieczanie oraz kolekcjonowanie wybranych fotografii:

  • użycie ramek na zdjęcia – dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, stylistycznych oraz w zróżnicowanych rozmiarach, mogą pomieścić w sobie pojedyncze ujęcia, jak i całe zestawy czy kompozycje ze zdjęć. Banalna rzecz, dająca jednak możliwość personalizacji przestrzeni, za sprawą możliwości jej dopasowania do aranżacji całego pomieszczenia, a także wyboru miejsca eksponowania zdjęcia – ramki mogą być stojące lub przeznaczone do powieszenia. Zamknięte w sztywnym obramowaniu fotografie, dodatkowo przykryte szybką lub płytką z innego, przeźroczystego materiału, nie będą się kurzyć ani gnieść, będą również nienaruszone w razie upadku dekoracji z wysokości.
  • albumy na zdjęcia – równie znane, tradycyjne i praktykowane, z racji skuteczności. Zależnie od ich rozmiaru, fotografie można ułożyć wedle osobistych preferencji lub również opisać na specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Kolejne strony zawierają folię chroniącą zdjęcia, a podobieństwo albumów do książek to pewność, że odbitki nie będą pogniecione, za to zabezpieczone przed odciskami palców czy innymi, drobnymi zabrudzeniami.
  • pudełka i kartony – bo proste rozwiązania bywają najefektywniejsze. Trzymanie ulubionych, wywołanych zdjęć w dedykowanym do tego opakowaniu nie tylko pozwoli Ci zachować porządek, ale będzie także bezpiecznie dla Twojej kolekcji! Nie musisz kupować specjalnego pudełka, choć, oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, ażeby wybrać ozdobny kartonik, stanowiący jednocześnie piękną dekorację wnętrza, których znalezienie w sklepach jest banalnie proste. Jeżeli zdecydujesz się trzymać zdjęcia w takim zabezpieczeniu, każde otwarcie kartonika będzie niczym zajrzenie do skrzyni pełnej skarbów, w postaci pozytywnych emocji, wywoływanych wspomnieniami!

Jednakże, tak, jak zostało zaanonsowane, mamy do zaproponowania jeszcze kilka wyjątkowych pomysłów na to, jak i gdzie przechowywać zdjęcia, czyli trzymać u siebie fotografie,  dbając jednocześnie o ich jakość, co by móc się nimi cieszyć przez lata. Poniższe inspiracje będą szczególnie trafione dla osób, które lubią oglądać ulubione ujęcia niemalże codziennie i chciałaby oszczędzić sobie nieco czasu czy zmartwień spowodowanych potrzebą ciągłego wyciągania i chowania na miejsce kolekcji, czy przypadkiem częste sięganie po zdjęcia, nie sprawi, iż odbitki w końcu ulegną uszkodzeniom w formie zagnieceń, odcisków palców czy lekkiego naddarcia. To także sposoby na udekorowanie wnętrza mieszkania lub domu, poprzez jego całkowitą personalizację. I tak, dla zwolenników wieszania wywołanych odbitek, ale znudzonych zwykłymi ramkami, dobrym pomysłem może okazać się obraz ze zdjęcia, bądź inny, dowolny wydruk wielkoformatowy, choćby plakat, wykonywany z wybranego przez Ciebie cyfrowego pliku. Podobnych ofert jest jeszcze więcej: magnesy, kalendarze ze zdjęciami, albo kubki, ubrania … Stały rozwój technologii pozwala przenosić fotografie oraz inne projekty na coraz więcej przedmiotów i materiałów, które są o wiele trwalsze, niż zwykły papier fotograficzny. W ten sposób możesz przekształcić ukochane zdjęcie w ozdobny dodatek albo praktyczny gadżet. To wszystko pozostaje przecież formą przechowywania wybranych ujęć, pozwalając je jeszcze bardziej wyeksponować w ważnych dla Ciebie miejscach. Nikt przecież nie ominie dużej odbitki na trwałym, odpornym na blaknięciu płótnie, którą aż chce się podziwiać. Decydując się na nadruk na koszulkach, pościeli czy innych przedmiotach codziennego użytku, znowu, nie tylko zyskujesz wielkoformatowe zdjęcia, ale także gadżety, które z dużym prawdopodobieństwem, staną się  Twoimi ulubionymi, bowiem nagle zyskają wartość emocjonalną i sentymentalną. To na pewno ciekawsze rozwiązanie, niż chociażby trzymanie wywołanych fotografii bez logicznego porządku w głębi szafy czy gdzieś na dnie szuflady. Oczywiście, finalna decyzja zależy już od charakteru danej osoby. Niektórzy lubią dzielić się szczęśliwymi chwilami z innymi, w czym pomóc mogą nie tylko media społecznościowe, ale właśnie jakościowe produkty z wydrukami prywatnych zdjęć. Nietrudno jednak o znalezienie osób z uosobieniem przeciwnych do tych kochających rozgłos. Dla niektórych wspomnienia są tak intymnym przymiotem życia, że swój ukochany album bądź pudełko będą świadomie ukrywać przed odwiedzającymi, znajomymi, a nawet rodziną. Takie jednostki po zdjęcia będą sięgać w ciszy, w spokojnych, samotnych chwilach, wieczorami albo na różnorodne święta, kiedy to sentymentalizm w każdym człowieku rezonuje z większą mocą, wzruszając się, przypominając sobie wszystkie przeżycia, zatrzymane za pomocą aparatu w czasie.

Zuzanna Golec
Zuzanna Golec

Jestem zakochana we współczesnej popkulturze oraz słowie pisanym. Ukończyłam studia kulturoznawcze ze specjalizacją film i nowe media. Uważam się za osobę kreatywną, wyrażającą się artystycznie poprzez ubiór i twórczość w wielu dziedzinach.

Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu