Sprawdź nasze promocje! Rabaty do -70% !

Wyprawka do zerówki - co kupić?

27-02-2024
Wyprawka do zerówki - co kupić?

Wyprawka dla przedszkolaka to nieoczywista sprawa dla wielu rodziców, a dla części z nich wydaje się najpewniej zbędna i traktowana jest, jako „wymysł współczesności”. Przecież to nie my odpowiadamy za wyposażenie przedszkola, tylko jego właściciele i kadra, natomiast dziecko idące do grupy dla kilkulatków lub do zerówki nie potrzebuje tylu materiałów, co maluch rozpoczynający naukę w szkole. Z drugiej strony, każdy rodzic może potwierdzić, że moment, w którym ich pociecha trafia do swojej pierwszej placówki oświatowej, siłą rzeczy wiąże się z różnymi kosztami – tu trzeba kupić buty na zmianę, tutaj nagle potrzeba strojów na bal karnawałowy, a na zebraniu pojawia się informacja czy raczej prośba, aby dorośli złożyli się na nowe zabawki i gry do przedszkola. Poza tym, sytuacja wygląda zgoła inaczej, kiedy dziecko idzie do zerówki, w której to nacisk na początki podstawy edukacji maluchów jest o wiele większy. To przekłada się na potrzebę zakupu konkretnych przedmiotów dla naszych pociech. Takim samym obowiązkiem obarczona jest zresztą kadra placówki, która musi zadbać o to, aby sale zajęciowe czy pokój zabaw w przedszkolu zostały wyposażone w atrakcyjne dla najmłodszych i dopasowane do ich poziomu rozwojowego materiały dydaktyczne. Co dokładnie potrzeba kupić dziecku do zerówki? Podpowiadamy poniżej, zarówno rodzicom, jak i pedagogom bądź osobom chcącym nimi zostać. 

Co jest potrzebne do zerówki?

Myśląc o sześciolatkach – bo właśnie w takim wieku dzieci uczęszczają do zerówki – należy pamiętać, iż ich ostatni rok w przedszkolu to tak naprawdę wprowadzenie do czekającego ich kolejnego etapu edukacji. Wiadomym jest, że w przedszkolu potrzeba zabawek, np. lalek, klocków, pluszaków, różnorakich figurek, ale także dziecięcych dekoracji: kolorowe naklejki na ścianach, pstrokate dywany, meble z okleinami pełnymi radosnych wzorków. Wszystko to wpływa na wrażliwość dzieci, kształtując ich poczucie estetyki. Jednakże, warto, aby w salach dla najstarszych wychowanków placówki, czyli tych, którzy za niedługo rozpoczną edukację w szkole, znalazły się także:

  • książeczki – takie, które mogą czytać pedagodzy, ale również same dzieci, najpewniej wprowadzone już z literkami i będące w trakcie nauki czytania
  • tabliczki edukacyjne, karty pracy – proste ćwiczenia rozwijające kreatywność, multimedialne materiały urozmaicające zajęcia
  • tablica interaktywna – jeżeli budżet placówki na to pozwala, to świetny, nowoczesny produkt, dający ogrom możliwości
  • przybory plastyczne, czyli: farbki, pisaki, pastele, kartki (kolorowe, ale też tradycyjne, białe), nożyczki, kleje itp. – chociaż zajęcia plastyczne przewidziane są w przedszkolu dla wszystkich grup wiekowych, dla sześciolatków powinny być częstsze i nieco bardziej wymagające, tak, by rozwijać ich kreatywność oraz zdolności manualne
  • gry planszowe, logiczne – jak w poprzednich punktach, warto aktywizować najmłodszych na różne sposoby, poprzez oferowanie rozrywek charakterystycznych dla zajęć w przedszkolu, ale dopasowywać je do wieku dzieci. Dla przykładu, sześciolatki mogą spokojnie bawić się przy grze, w której wymagane jest zrozumienie kilku różnych zasad, a nie tylko rzut kostką.

Co kupić dziecku do zerówki

Powyższe propozycje powinny zainteresować przede wszystkim pracowników przedszkoli, więc pora na kilka porad dla rodziców. Nikt nie będzie mieć wątpliwości, że dzieci idące do zerówki potrzebują zapasu ubrań (to taki wiek, że maluchy rosną naprawdę, naprawdę szybko), plecaka lub woreczka na wycieczki, kompletu do ćwiczeń czy stroju galowego. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zerówka to ważny etap dotychczasowego życia takiego malucha, świadomego, iż z każdym dniem bliżej jest rozpoczęcia nauki w szkole. Stąd też, można pokusić się o dodatkowe prezenty dla dzieci, które mogą je wspomagać i motywować do dalszego rozwoju. Jako idealne gadżety dla Twojej pociechy mającej zacząć uczęszczać do zerówki sprawdzą się:

  • edukacyjne książeczki, karty pracy
  • przybory plastyczne
  • gry edukacyjne – nie tylko planszowe, ale i komputerowe
  • artykuły papiernicze, które przydadzą się także w przyszłości, w szkole – np. zeszyty, kolorowe długopisy, estetyczny piórnik
  • pomoce dydaktyczne i tematyczne akcesoria do wystroju wnętrz – dobrym pomysłem będzie odświeżenie pokoju dziecka tak, aby był nie tylko atrakcyjny, ale sprzyjał kreatywnym aktywnością także poza przedszkolem. Sprawdzą się edukacyjne naklejki, fototapety, okleiny na meble, podkładki na biurko itp.
Zuzanna Golec
Zuzanna Golec

Jestem zakochana we współczesnej popkulturze oraz słowie pisanym. Ukończyłam studia kulturoznawcze ze specjalizacją film i nowe media. Uważam się za osobę kreatywną, wyrażającą się artystycznie poprzez ubiór i twórczość w wielu dziedzinach.

Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu