Sprawdź nasze promocje! Rabaty do -70% !

Jak wypisać zaproszenie ślubne?

20-12-2023
Jak wypisać zaproszenie ślubne?

Jeżeli jesteś w trakcie przygotowań do ślubu, masz niewątpliwie ogrom rzeczy do nadzorowania i zaplanowania. Zamążpójście albo ożenek to przecież, dla większości ludzi, jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, które pragnie się uczynić tak wyjątkowym, jak to tylko możliwe. I właśnie przez tą wzniosłość i unikatowość tego jednego dnia, nie chce się go przeżywać samotnie, a z najbliższymi – rodziną, przyjaciółmi, znajomymi bliskimi sercu. Sposób zaproszenia gości jest istotnym elementem przygotowań do zawarcia związku małżeńskiego. Ułatwimy Ci chociaż to zadanie, aby w ferworze przygotowań zniknęło zmartwienie o to, jak wypisywać zaproszenia na ślub, bo rozwiązań jest kilka, a każde z nich wywoła u gości inne wrażenie.

Co napisać na zaproszeniu ślubnym?

Jaki tekst na zaproszeniu ślubnym będzie najlepszy, co wypada wpisać, a czego niekoniecznie? Czy już na etapie jego wypełniania należy myśleć o podziękowaniu dla świadków, specjalnym wyróżnieniu rodziców? Ponieważ nie istnieje jedna, powszechnie stosowana formułka, każda para wybiera sposób, który jej najbardziej odpowiada – niektórzy już na etapie zamawiania zaproszeń wybierają wzór z gotowym wpisem, uzupełniając tylko przeznaczone do tego luki, inni starają się być bardziej kreatywni, pisząc coś od siebie, w poważnym lub humorystycznym tonie, ewentualnie poszukując inspiracji w Internecie odnośnie wierszyków czy bardziej wymyślnych formułek. Jest jednak kilka aspektów, których po prostu nie można pominąć i chociaż wydają się oczywiste, w natłoku emocji oraz rzeczy do upilnowania, można się czasami zapomnieć, a na pewno nikt nie chciałby marnować papeterii, zwłaszcza, jeśli zamówił jej odliczoną ilość, z precyzją co do jednego gościa. Jeśli więc macie już wybrane idealne zaproszenia ślubne, a do ślubu zostało kilka miesięcy, czyli najwyższa pora poinformować osoby, które mają być na nim obecne, ażeby również zaczęły swoje przygotowania, nie stresujcie się, tylko spójrzcie na poniższą listę  – upewnicie się, co na pewno musicie napisać, ponieważ stanowi to kwintesencję takiego eleganckiego powiadomienia. Będą to:

  • Imię i nazwisko osoby zaproszonej lub imiona i nazwiska, jeżeli zapraszamy jednym, ozdobnym dokumentem parę czy grupę osób. Co ważne, należy pamiętać, że, kiedy zapraszamy konkretną osobę, winniśmy uwzględnić przy jej danych wzmiankę o tym, czy może pojawić się z partnerem lub partnerką. Informacja o możliwości przyjścia z osobą towarzyszącą lub jej braku oszczędzi Wam pytań czy niejasności ze strony gości, przez które, przykładowo, w dniu uroczystości mogłoby zabraknąć dla kogoś miejsca.
  • Data i miejsce uroczystości, godzina  – zaznaczcie, czy ślub będzie miał miejsce w kościele czy urzędzie, bo może mieć to wpływ choćby na ubiór gości.
  • Informacja czy dana osoba albo osoby są zaproszone również na późniejsze wesele lub przyjęcie, o ile takowe się odbywają. Co prawda, najczęściej zaproszenia kieruje się do ludzi, z którymi chcemy się bawić już po formalnej części wydarzenia, dla reszty szykuje się osobne powiadomienia, mówiące tylko o dacie, miejscu i rodzaju uroczystości, ale jego przygotowanie nie jest obligatoryjne. Jeżeli więc nie wszystkich gości oczekujecie na Sali weselnej, należy to zaznaczyć w zaproszeniu. Poza tym, potrzeba także informacji gdzie odbędzie się przyjęcie.
  • Dodatkowe informacje, które uznacie za istotne do przekazania gościom. Oczywiście, nie chodzi o długie i zbędne opisy. Wystarczą wyraźne, jednozdaniowe wzmianki, np. wesele będzie bezalkoholowe, dojazd do sali weselnej będzie zapewniony, zamiast kwiatów czy prezentów ślubnych prosimy o pieniądze lub wpłacanie datków na… itp.

Treść na zaproszeniu ślubnym

Jak więc napisać dobre zaproszenie na ślub, które uwzględni powyższe punkty? Treściwie i jasno. Wszystkie niezbędne informacje da się zawrzeć w krótkich komunikatach, które, odpowiednio rozmieszczone, będą najlepszą formą informacji, bowiem goście po jednym spojrzeniu na ozdobną kartkę będą wiedzieli wszystko, co niezbędne, ażeby swoją obecnością dać Wam radość i wspierać w tym emocjonalnym dniu, a nie przyczyniać się do dodatkowych, niepotrzebnych nerwów. Nie znaczy to, że zaproszenia ślubne muszą być nudne. Wiele z powyższych uwag można wpleść do treści dla zapraszanych osób humorystycznie lub oryginalnie. Jeżeli, przykładowo, organizujecie ślub i wesele w określonym stylu, nic nie szkodzi, aby zastosować zagrania językowe, upiększające, postarzające bądź wpasowujące tekst w motyw przewodni wydarzenia. Ważne jest także, abyście nie bali się wyeksponować swoich oczekiwań. Przyjęcie ma trwać wyłącznie do określonej godziny? Napiszcie to. Potrzebujecie konkretnych sprzętów do nowego mieszkania? Wypiszcie listę Waszych wymarzonych prezentów, z prośbą, żeby goście dogadali się między sobą i przypadkiem ich nie zdublowali. Chociaż wielu osobom może wydawać się to nie taktowne, nie ma żadnego związku z brakiem kultury. To Wasz dzień, a Wy najlepiej wiecie, czego będzie potrzebować w najbliższym czasie, już jako małżeństwo. Warto też pamiętać, że wbrew pozorom, ułatwicie zadanie wielu gościom, którzy także, nie wiedząc co kupić, ograniczyliby się do pieniędzy lub dawania najbardziej oczywistych, domowych przedmiotów, a te mogłyby okazać się Wam nieprzydatne lub niekoniecznie trafiać w gusta. Współczesny, ogromny wybór gotowych wzorów oraz możliwość zamówienia indywidualnych projektów zaproszeń, czy nawet ich samodzielne wykonanie, pozwala zawrzeć to wszystko w sposób delikatny i subtelny. Tutaj mogą pomóc wspomniane wierszyki z Internetu, grafiki o jasnym komunikacie… Ogranicza Was wyłącznie wyobraźnia, bo goście na pewno uśmiechną się na widok oryginalnego zaproszenia, a nie tendencyjnej białej kartki z florystycznym motywem, choć, rzecz jasna, i w takich tradycyjnych wzorach nie ma nic złego. Pamiętajcie o formach grzecznościowych oraz zawarcia w zaproszeniu, czy to w słowach, czy ozdobach papeterii, Waszej radości, iż tak piękny dzień będziecie mogli przeżyć w towarzystwie najbliższych. To w pełni wystarczy do wykreowania idealnych zaproszeń na ślub!

Zuzanna Golec
Zuzanna Golec

Jestem zakochana we współczesnej popkulturze oraz słowie pisanym. Ukończyłam studia kulturoznawcze ze specjalizacją film i nowe media. Uważam się za osobę kreatywną, wyrażającą się artystycznie poprzez ubiór i twórczość w wielu dziedzinach.

Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu