Wybierasz się na konferencję biznesową? Tworzysz własne stanowisko na targach branżowych? Jeśli tak - z pewnością przyda Ci się nie tylko drobny gadżet (np. magnesy reklamowe), ale także starannie zaprojektowany roll up reklamowy, dzięki któremu przedstawisz swój produkt lub firmę.
Co ważne - aby Twój roll up sprzedawał, zachęcał i szczegółowo prezentował usługi, musi być starannie zaprojektowany i wydrukowany w najlepszej jakości. Pamiętaj – Twoja konkurencja nie śpi i chętnie wykorzysta wszelkie niedociągnięcia, dlatego projektując baner postaw na godną zaufania, doświadczoną firmę!
Zatem, jak zrobić roll up, aby jego projekt przyniósł biznesowy i wizerunkowy sukces?
Roll up - co to?
No dobrze, ale zacznijmy od początku i odpowiedzmy na pytanie: roll up co to jest?
Baner stojący roll up to rodzaj stojaka, składającego się z wysięgnika, listwy i planszy reklamowej, którą chowa i mocuje się w kasecie z systemem rolującym. Dzięki niej możliwe jest składanie i zwijanie zaprojektowanej reklamy, chroniąc ją tym samym przed zniszczeniem i zagnieceniem (np. podczas podróży). Swoją formułą przypominają więc plakaty, rozwieszane na stabilnych podnośnikach.
Główną rolą rollupów jest reklamowanie i eksponowanie danej firmy, wartości, produktu czy kontaktu. Wykorzystuje się je podczas imprez plenerowych, targów, na konferencjach i eventach tematycznych. Dzięki wysięgnikowi, reklama lokowana jest nieco wyżej, przez co rzuca się w oczy i przedstawić może obszerniejszą grafikę, rzut czy schemat. Ważne zatem jest, aby druk był dobrej jakości i doskonale uwydatnił wszystkie, istotne detale.
Jak zaprojektować roll up? Zbiór porad.
W takim razie jak zaprojektować roll up, aby sprzedawał nasz produkt, reklamował i dokładnie przedstawiał daną firmę? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przygotowaliśmy kilka uniwersalnych i użytecznych porad:
- Rozmieść treść według jej znaczenia. Logo najlepiej jest umieścić w górnej części baneru. Następnie, na wysokości oczu, umieść informację o najważniejszych usługach i korzyściach z niej wynikających. Na dole pozostaw kontakt - np. adres strony www, e-mail, numer telefonu,
- Postaw na zwięzłość. Ściana tekstu nie jest atrakcyjna dla Twojego Klienta. Zamiast tego wykorzystaj chwytliwe hasło lub równoważniki zdań, które najlepiej oddają zalety produkty. Przedsiębiorcy często wykorzystują w tym celu infografiki, strzałki i emotikony, które mają zastąpić klasyczne opisy,
- Zadbaj o to, aby roll up reklama była czytelna, przejrzysta i estetyczna. Nie zawsze “więcej znaczy lepiej”.
- Jakość jest w cenie. Dlatego rozpikselowane projekty i rozdzielczość powyżej 300dpi to plama na wizerunku firmy. Nie oszczędzaj na druku!
- Unikaj nieczytelnych czcionek lub za mało kontrastowych kolorów. Docelowo napis na banerze powinien być widoczny, chwytliwy i łatwy do przeczytania.
- Grafikę na roll-up należy wykonać w stosunku 1:1. W ten sposób nie zniekształcisz i nie rozciągniesz druku.
- Tworząc projekt pamiętaj, że około 15 cm grafiki chowana jest w kasecie - zachowaj więc górny margines!
- Na dole grafiki tworzony jest spad. Unikaj więc umieszczania elementów na samych krańcach - tu, podobnie jak w przypadku górnej granicy, zachowaj kilkucentymetrowy margines.
Roll up wymiary i sposób mierzenia
Docelowo roll up powinien być na tyle duży, aby wyraźnie i dokładnie przedstawił slogan, produkt, najważniejsze zalety usługi i kontakt do firmy. Zrezygnuj więc z niewielkich banerków, które zginą w tłumie konkurencyjnych plakatów.
Idealny i najpowszechniejszy roll up wymiary to:
- 85 x 200 cm,
- 100 x 200 cm,
- 120 x 200 cm,
- 150 x 200 cm.
Banery reklamowe dostosuj pod komunikat, wydarzenie i wymagania organizatora. Jeśli masz oryginalny pomysł i wizję – nie bój się innowacyjnych rozwiązań i wykorzystywania mniej oczywistych wymiarów.
Roll up - cena stworzenia i wydrukowania swojego projektu
Roll up cena to wypadkowa wielu zmiennych: docelowej wielkości, ewentualnego zatrudnienia profesjonalnego grafika, wykorzystanej kasety, formy wydruku i ewentualnych, dodatkowych materiałów. Można przyjąć, że proste, standardowe zamówienia realizowane są do kwoty 200 zł. Złożone projekty, angażujące wielu specjalistów, kosztują nawet pięciokrotność tej kwoty.