Kawalerka – znana także, jako mieszkanie typu studio, niewielkie wnętrze z aneksem kuchennym oraz wąskim pomieszczeniem sanitarnym – jest od wielu lat rozwiązaniem dla osób, które pragną zacząć samodzielne życie w większych miastach, jednakże ich budżet nie jest ogromny. Z podobnych lokum korzystają studenci, osoby samotne, dbające o swój stan materialny. Popularność niewielkich mieszkanek utrzymuje się więc na stałym poziomie i nic nie zapowiada, ażeby w dobie inflacji, dość wysokich kosztów życia, przestano projektować małe, choć funkcjonalne przestrzenie do życia. Użyte słowo funkcjonalne jest tutaj kluczowe – jak właściwie zaaranżować taką małą kawalerkę, ażeby była atrakcyjna dla najemcy czy kupującego? A może właśnie się do jednej wprowadziłeś i potrzebny Ci pomysł na unikatową kawalerkę, to jest nieco inspiracji, jak zmienić jeden pokój w salon, jadalnię, a nawet i gabinet do pracy czy miejsce do odpoczynku i relaksu? Nie jest to zadanie łatwe, ale jak najbardziej możliwe. Dowiedz się, jak zaaranżować funkcjonalną, a także stylową kawalerkę, dbając przy tym o komfort i jakość codziennej egzystencji!
Jak urządzić kawalerkę?
Żeby odpowiedzieć na pytanie, jak urządzić małą kawalerkę, należy na wstępie właściwie ukierunkować swoje myślenie o dostępnej przestrzeni. W jednym pomieszczeniu musimy zawrzeć wystrój sypialni, wystrój salonu, wystrój kuchni i wystrój łazienki. Precyzując, w każdej aranżacji codziennych, użytkowych przestrzeni, należy znaleźć te elementy, które czynią je w subiektywnym odczuciu, funkcjonalnymi i przyjemnymi, a następnie wybrane cechy tych pomieszczeń przenieść na znacząco ograniczony metraż. Jak dokładnie to rozumieć? Dla przykładu, sprawne funkcjonowanie w kuchni ułatwiają szafki i szuflady z uporządkowanymi przyborami, a także wszelkiego rodzaju słoiki i pojemniki z nazwami przypraw, ziół, analogicznych dodatków do różnorodnych potraw. Z kolei komfort odpoczynku w sypialni lub jadalni zapewniają nasze ulubione kolory, wygodne łóżko albo sofa, puszyste poduszki, miłe dla oczu dodatki i ciepłe światło. Wszystkie te elementy to dobre inspiracje, czy nawet wskazania, wedle których kawalerka stanie się równie praktyczną przestrzenią. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż w ograniczonej przestrzeni nie możemy mieć nadmiernej ilości dużych rozmiarów szaf czy mosiężnych, stojących mebli. Trzeba więc szukać rozwiązań, które zawrą w sobie wyżej wspomniane, wspomagające praktyczność elementy, ale nie przytłoczą niewielkiego pomieszczenia. Czyli, zamiast kilku szafek, wybierz jedną, dużą, ze znaczącą ilością głębokich półek. Analogicznie – zamiast ogromnej ilości mniejszych pojemników, wybierz kartony czy puszki, w których zmieścisz więcej przedmiotów, segregowanych wedle subiektywnego klucza.
Jak dobrze urządzić kawalerkę?
Dobra aranżacja małej kawalerki to nie tylko pomysłowość, objawiająca się poprzez sprytne oszczędzanie przestrzeni. Wręcz przeciwnie – udany wystrój kawalerki wynika ze świadomego zarządzania określonym pomieszczeniem, ze zrozumieniem dla pewnych ograniczeń, mających źródło w odgórnie określonym metrażu. I tak, kawalerka, którą cechuje odpowiedzialna, dobrze przemyślana aranżacja, nie będzie miała w sobie:
- nadmiernie ozdobnej fototapety, bowiem zbyt wymyślny czy nowoczesny motyw mógłby optycznie zmniejszyć przestrzeń lub zdominować ją poprzez wzór, który utrudniłby dobór mebli
- zbędnych, w tym zbytnio przestrzennych dodatków – o ile obrazy czy plakaty uatrakcyjnią wnętrze, nie ograniczając metrażu, tak wszelakie figurki i przestrzenne dodatki są w kawalerce całkowicie zbędne; należy to wziąć pod uwagę również podczas doboru oświetlenia do wnętrza
- mebli, których stosowanie jest ograniczające dla użytkownika. Jeżeli dysponujemy jednym pomieszczeniem, oczywistym staje się wybór łóżka lub kanapy, które można rozkładać i składać wedle uznania, a nie dwóch osobnych siedzisk i leżanek, bo te zwyczajnie się nie zmieszczą do wnętrza. Tak samo ważne jest, aby decydować się na meble o wielorakim zastosowaniu. Kiedyd chcemy mieć mały stolik, wybierzmy taki z dodatkowymi szufladkami lub półeczką pod blatem. Kupujemy pufę lub fotel? W porządku, najważniejsze, ażeby ich poduchy były możliwe do podniesienia, odsłaniając kolejną przestrzeń do przechowywania pomniejszych rzeczy
Jakie kolory do kawalerki?
Zastanawiając się, jak urządzić niewielką przestrzeń, ażeby z aranżacji powstała przytulna kawalerka, trzeba również pamiętać o barwach, kreujących nie tylko atmosferę otoczenia, ale wpływających również na optyczne powiększenie czy zmniejszenie danych wnętrz. Jakie kolory powinny mieć meble lub ściany, aby kawalerka nie wydawała się jeszcze mniejsza lub nawet klaustrofobiczna? Najlepiej, aby aranżacje kawalerki były jasne, delikatne i harmonijne. Na starcie warto porzucić myślenie o ciemnych barwach czy kontrastach, tak popularnych w nowoczesnych wnętrzach. Dlaczego? Studyjne mieszkanko powinno być przytulne, zapewniające maksymalny komfort fizyczny i psychiczny lokatorowi lub lokatorce. Zbyt intensywne, pstrokate kolory, okażą się na dłuższą metę męczące dla oczu, a czarny, głęboki szary czy bardzo zimne tony popularnych barw, typu niebieski, zielony, oglądane dzień w dzień, mogłyby negatywnie odbijać się na samopoczuciu osoby mieszkającej pośród nich. Z tych właśnie powodów, polecamy w szczególności beże, kremowe odcienie, ciepłe brązy, brzoskwiniowe tony. Uniwersalne kolory, do których łatwo dopasować meble, bez lęku o niechciane pomniejszenie przestrzeni. Dobra wiadomość dla miłośników podążania za modą i trendami – podobne palety barwne królują w branży wnętrzarskiej od kilku sezonów, toteż nawet w kawalerce możecie korzystać z cenionych rozwiązań!
Aranżacja kawalerki
Zbierzmy teraz wszystkie informacje, tworząc ogólne wytyczne, które mogą stać się pozytywną odpowiedzią na pytanie, jak urządzić małe kawalerki, aby w pełni wykorzystać potencjał dostępnej przestrzeni. Po pierwsze, polecamy zdecydować się na jeden styl ozdabiania wnętrza. Możesz kierować się własnym gustem, jest to wręcz wskazane, jednakże, w subiektywnych upodobaniach zachowaj dozę minimalizmu. Nie stawiaj na usilne zaprezentowanie swojej osobowości, tylko na logiczne, harmonijne dodanie drobnych elementów, na przykład ozdobnego plakatu, które podkreślą Twój gust, ale nie zdominują przestrzeni. Wybieraj proste meble, tapety , wzory – postaw na schludność i harmonijność. Jeżeli potrzebujesz konkretnej dozy inspiracji, to jest przykładowego rozmieszczenia urządzeń, szafek i akcesoriów, obejrzyj kilka aranżacje w stylu vintage lub retro, gdyż ich powściągliwość oraz umiar jest czymś, czego potrzebuje każda mała kawalerka. Stawiaj na funkcjonalność, szukaj nieoczywistych rozwiązań, które może nie byłyby aż tak efektowne w normalnym mieszkaniu, jednakże w niewielkim metrażu sprawdzą się idealnie! Zamiast kompletu mebli, wybierz pojedyncze szafy, zwracając uwagę na ich pojemność. Możesz pomyśleć również o składanych organizerach, workach próżniowych, półkach mobilnych. Powierzchnię tych przedmiotów można stale modyfikować, dzięki czemu ich rozmiar uzależnisz od przestrzeni. Określoną, wybraną estetykę stworzysz gadżetami i akcesoriami, które nie zabierają wiele powierzchni. Zdjęcia? Ramki do powieszenia, a nie te stojące. Nudne panele, nijakie ściany? Zamiast dużych kwiatów, wybierz specjalne naklejki albo ciekawe, plecione dywany. Część rzeczy musisz trzymać w pudełkach lub kartonach? Wybierz takie z ciekawymi kolorami, bo i one automatycznie staną się dzięki temu dekoracją. Myśl o przedmiotach codziennego użytku, które, poprzez ciekawy design, urozmaicą przestrzeń. Nowoczesny zegar, na przykład w zabawnym kształcie czy świecący w ciemności, fikuśne kubki, naczynia z wyrazistymi wzorami, w awangardowych formach, różnorodne kolory blatów, obić w fotelu lub oparciu krzesła. Urządzanie kawalerki to w dużej mierze poszukiwanie nietuzinkowych rozwiązań w miejscach, którym przy projektowaniu większych mieszkań albo domów nie poświecą się aż tyle uwagi. Mała przestrzeń jest idealna do kreacji przytulnych, ciepłych, gdzie można czuć się swojsko, a przede wszystkim swobodnie – nie w sensie fizycznym, natomiast z pozytywnym, emocjonalnym wrażeniem przebywania w wyciszającym miejscu, gdzie w spokoju uda się i popracować, i odpocząć, albo spotkać się z najbliższymi na kawę, nie martwiąc się skromnością małego metrażu.