Sprawdź nasze promocje! Rabaty do -70% !

Pop art - czym jest w sztuce i we wnętrzach?

27-02-2024
Pop art - czym jest w sztuce i we wnętrzach?

Co to jest pop art?  Odpowiedź zależna będzie od kontekstu, w jakim rozważymy to pytanie, ponieważ pop art to niezwykle charakterystyczny kierunek w sztuce, ale również estetyka określająca style wnętrz. W tym drugim przypadku, definitywnie jawi się, jako nurt modernistyczny i nieco specyficzny, jednakże niezwykle popularny. Aktualny, bo nawet historia pop artu dowodzi, że to sztuka stanowiąca odezw wobec coraz bardziej konsumpcyjnej kultury, kształtującej się po II wojnie światowej. Wielu ludzi posiada w domach i mieszkaniach obrazy oraz plakaty powstałe w duchu lub formą nawiązujące do opisywanego nurtu, bez świadomości o tych właśnie konotacjach. Dlatego też, w dalszej części tekstu, przybliżamy dzieła pop artu oraz definiujemy, jak wyglądają wnętrza w tym stylu.

Pop art – co to?

Definicja pop artu, zaczerpnięta ze Słownika Języka Polskiego PWN jest bardzo prostu: kierunek sztuki współczesnej, w którym głównym tematem stała się konsumpcyjna codzienność, masowa produkcja, nieustająca podaż na materialne dobra kulturowe. Poza tymi właśnie motywami, wyróżniała go estetyka, inspirowana przede wszystkim komiksami, reklamami oraz innymi, komercyjnymi formatami. Pop art powstał w latach 50. XX wieku, kiedy to cywilizacja przechodziła znaczące zmiany mentalności – po wojennych traumach – stając się przy tym formą sprzeciwu wobec sztuki wysokiej, a postulatem o jej połączeniem z życiem codziennym.

Pop art – malarstwo

Malarstwo pop artu, to jest najbardziej charakterystyczne medium dla opisywanego nurtu, cechowało się intensywnością barw, w tym kontrastowymi, niemalże pstrokatymi kolorami. Ważnym wątkiem było również wykorzystywanie do sztuki przedmiotów codziennego użytku, a nawet wzorów zaczerpniętych wprost z reklam – np. znane w Stanach zupy w puszkach – oraz ich powielanie, w czym ujawnia się inna forma rozumienia słowa „pop”, czyli, jako forma masowej produkcji i dystrybucji przedmiotów. Na pracach popartowych artystów można było niejednokrotnie zobaczyć także rozpoznawalne osobistości, w tym największych celebrytów ówczesnych czasów.

Pop art – artyści

Poniżej prezentujemy krótką listę, w której zawierają się przedstawiciele sztuki pop artu oraz przykłady ich najbardziej rozpoznawalnych dzieł:

- Andry Warhol i jego seria „Campbell’s Soup Cans” czy kolorowe odbitki z wizerunkiem Marylin Monroe

- Roy Lichtenstein, którego prace wyglądały niczym okienka wyjęte wprost z komiksów (dymki z napisami, czarne kontury, jaskrawe kolory postaci)

- Richard Hamilton i jego praca „Just What Is It that Makes Today's Homes So Different, So Appealing?”, dająca początek ruchu w Wielkiej Brytanii

Styl pop art we wnętrzach

Jako sztuka, pop art promował nierozerwalne połączenie twórczych przestrzeni naszego życia z jego komercyjnymi aspektami. Oryginalna estetyka i nawiązywanie do popularnych, codziennych przedmiotów, także doza optymizmu skryta w jaskrawych kolorach, zaczęły więc inspirować także inne dziedziny, nie tylko sztuki wizualne, przenosząc się choćby do wystroju wnętrz. Kto powinien pomyśleć o urządzeniu domu lub mieszkania w takim stylu? Pozytywnie zakręcone osoby, energiczne, odważne, bo nie bojące się oryginalnych połączeń, wielu kolorów i swoistej przesady!

Mieszkanie w stylu pop art

Czego nie powinno zabraknąć w pop artowym mieszkaniu albo domu? Jak urządzić lokal inspirowany latami 50. i 60. XX wieku w Ameryce? Nie jest to zadanie trudne, raczej kreatywne, a przy okazji dość uniwersalne. Dlaczego? Bowiem w przypadku popartowego wnętrza sprawdzą się zarówno nowoczesne dodatki, jak i meble w stylu retro – to jedna z niewielu możliwości na efektywne połączenie tak dwóch różnych stylów. Niezbędne w takiej aranżacji są żywe, kontrastowe kolory. Nie powinny być delikatne, a od razu zwracające uwagę. Pop art to przede wszystkim nasycona żółć, czerwień i niebieski! Kolejny punkt to wielkoformatowe dekoracje. Obrazy, plakaty, naklejki, które tematycznie powinny nawiązywać do popkultury, lub jej przejawów w amerykańskim społeczeństwie w drugiej połowie XX wieku. Poza ekspresyjnymi kompozycjami, sprawdzą się wszelakie printy, np. na tapetach, tekstyliach, z kolorowymi kształtami czy komiksowymi grafikami. Pop art to nieprzewidywalność, energia i odwaga. Zapomnij więc o prostych, pospolitych meblach. Tutaj w grę wchodzą specyficzne materiały, geometryczne i zmyślne, nieco fikuśne kształty: puchate pufy, sofa lub łóżka w kształcie ust, plastikowe dodatki w formie krzesełek czy stoliczków w asymetrycznym kształcie. Mile widziane będą również zabawne hasła, cytaty z kultowych filmów, sentencje wypowiedziane przez celebrytów, których już z nami nie ma. Istotny będzie także wątek powtarzalności – możesz równomiernie zestawić ze sobą dwie lub trzy barwy w wybranym pomieszczeniu lub zaopatrzyć się w identyczne pakiety większych i mniejszych gadżetów, na przykład poduszek, krzesełek, cykli obrazów, sztućców…  Pop art to komercja, reklama , swoboda i rezygnacja z kanonów piękna na rzecz tego, co jest nam najbliższe, a więc nieco absurdalnej, niejednoznacznej codzienności. 

Zuzanna Golec
Zuzanna Golec

Jestem zakochana we współczesnej popkulturze oraz słowie pisanym. Ukończyłam studia kulturoznawcze ze specjalizacją film i nowe media. Uważam się za osobę kreatywną, wyrażającą się artystycznie poprzez ubiór i twórczość w wielu dziedzinach.

Powiązane produkty
Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu