Sprawdź nasze promocje! Rabaty do -70% !

Kubizm - cechy, przedstawiciele, obrazy

27-02-2024
Kubizm - cechy, przedstawiciele, obrazy

Obrazy to niewątpliwie i niezmiennie najpopularniejsze dekoracje do wnętrz. A ponieważ każdy z nas ma inny gust, inaczej też wyglądają pomieszczenia, które nimi przyozdabiamy. Właśnie dlatego publikujemy teksty o różnorodnych stylach artystycznych. Poznanie najbardziej popularnych nurtów oraz stojących za nimi idei może znacząco ułatwić wybór dekoracji ściennej, bowiem znając kontekst znaczeniowy bądź historyczne odniesienia, łatwiej będzie ją dopasować do naszego gusty czy charakteru. Niniejszy artykuł przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które doceniają sztukę współczesną, rozumiejąc jej nieoczywiste wartości, gdzie przekaz czy koncepcja ważniejsze są nieraz od wizualności samego dzieła. Także dla tych kochających malarstwo abstrakcyjne, nacisk na formę, a nie skupienie na dekoracyjności czy dokładnym odwzorowaniu ładnych widoków albo ciekawych osób, co charakterystyczne jest na przykład dla stylów takich jak realizm lub romantyzm. Tekst będzie bowiem krótką opowieścią o kubizmie – jednym z awangardowych kierunków z początku XX wieku, powstałym we Francji. Co to jest kubizm, jacy ją jego przedstawiciele czy najważniejsze dzieła we wspomnianym nurcie? Zapraszamy do lektury, do świata nietypowej geometrii, umowności i zamierzonych uproszczeń.

Kubizm – cechy

Definicja kubizmu jest bardzo prosta i jednoznaczne wyjaśnia, na czym kierunek ten polega oraz jakie są jego cechy charakterystyczne: to nurt w sztuce, głównie w malarstwie i rzeźbiarstwie, powstały we Francji ok. 1907 roku, którego celem było eksperymentowanie z dotychczasowymi formami, poprzez porzucenie tradycyjnej, najczęściej zbieżnej perspektywy, na rzecz znalezienia nowych sposobów ukazywania przestrzeni, a także geometryzacji przedstawianych obiektów. Zawiera się to zresztą w nazwie kierunku, bowiem wzięła się ona z francuskiego słowa oznaczającego kostkę albo sześcian. Jedyna w swoim rodzaju estetyka sprawiła, że kubizm znacząco wyróżniał się na tle innych nurtów, dzięki czemu łatwo było rozpoznać powstałe w tym stylu obrazy lub rzeźby. Nawet współcześnie pozostaje on kierunkiem, który nietrudno jest odróżnić od malarstwa choćby impresjonistycznego, ekspresjonistycznego, a już na pewno realistycznego i klasycznego. Niemniej, kubizm rozpoznawalny jest przede wszystkim w malarstwie, a pośród tematów ukochanych przez kubistów znalazły się zwierzęta, portrety, miasta oraz – albo raczej: przede wszystkim – przedmioty i przestrzenie ukazywane z pomocą brył.

Kubizm – przedstawiciele

Artyści reprezentujący kubizm kojarzeni są przede wszystkim, jako malarze, ale warto mieć w pamięci, iż twórcy eksperymentowali z różnymi formami sztuki, co zostało zaznaczone w poprzedniej części tekstu. Jednakże, bez względu na uprawianą przez nich profesję, warto kojarzyć najważniejszych przedstawicieli tego nurtu, ponieważ ich prace naprawdę zmieniły wyobrażenie o artystycznym tworzeniu, udowadniając, że sztuka to o wiele więcej, niżeli bardzo szczegółowe lub przynajmniej poprawne odtwarzanie rzeczywistości.

Do najsłynniejszych twórców kubistycznych zaliczani są m.in.:

- Georges Braque, prekursor całego ruchu

- Pablo Picasso (w części swojej twórczości)

- Juan Gris

- Fernand Léger

- Francis Picabia

- Louis Marcoussis

- Albert Gleizes

Co ważne, kubizm występował także w Polsce. Chociaż rodzimi artyści nie są tak kojarzeni z awangardowymi ruchami, to trudno byłoby, aby największe trendy i przemiany świata sztuki ominęły jeden z krajów Europy. Kubizm w malarstwie polskim nie jest aż tak charakterystyczny, jednakże nadal można wymienić kilku twórców, których prace także zrezygnowały z typowej perspektywy zbieżnej, skupiając się na bryłach i uproszczeniach. Są to:

- Tadeusz Makowski

- Leon Chwistek

- Andrzej Pronaszko 

Kubizm – obrazy


Kubizm to nurt, który zostawił po sobie wielkie dziedzictwo – dzieła sztuki, których popularność jest niezaprzeczalna i sprzyjająca łatwej rozpoznawalności prac z opisywanego nurtu. Poniższa lista zawiera w sobie wyłącznie przykłady prac, z większych zbiorów malunków uznawanych za najsłynniejsze obrazy kubizmu, jednakże jest wystarczająco reprezentatywna, ażeby jeszcze bardziej zrozumieć idee przyświecające artystom tworzącym w opisywanym nurcie.

- Pablo Picasso, „Guernica”, „Panny z Avinionu”, “Portret Gertrudy Stein”

- Juan Gris „Portrait of Pablo Picasso”

- Louis Marcoussis, „Muzyk”

- Georges Braque, „Domy w Estaque”, „Wielki akt”,

Zuzanna Golec
Zuzanna Golec

Jestem zakochana we współczesnej popkulturze oraz słowie pisanym. Ukończyłam studia kulturoznawcze ze specjalizacją film i nowe media. Uważam się za osobę kreatywną, wyrażającą się artystycznie poprzez ubiór i twórczość w wielu dziedzinach.

Powiązane produkty
Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu