Malarstwo abstrakcyjne - malarze, przykłady

27-02-2024
Malarstwo abstrakcyjne - malarze, przykłady

Jeżeli poszukujesz pomysłów na ładne udekorowanie wnętrza, obrazy na pewno przeszły Ci przez myśl niejednokrotnie. W niniejszym tekście omówimy kolejny styl malarstwa, który może stać się atrakcyjnym dodatkiem do sypialni, salonu czy przedpokoju. Tym razem zostawiamy za sobą realizm, a zbliżamy się do bardziej eksperymentalnych nurtów, takich, jak ekspresjonizm czy kubizm. Natchnienie dadzą nam emocje, które skrywa w sobie malarstwo abstrakcyjne.

Czym jest malarstwo abstrakcyjne?

Zgodnie z nazwą, zarówno klasyczne, jak i nowoczesne malarstwo abstrakcyjne, jest sztuką rezygnującą z naśladownictwa oraz dosłowności. Zamiast tego, skupia się na pełnej swobodzie formy, kolorów oraz umowności przedstawień. Poprzez niefiguratywność, nietypowe plany, porzucenie perspektywy i przestrzenności, twórcy tegoż nurtu starali się wywoływać u odbiorców emocje, których podstawą były domysły, wyobrażenia, a także wszelkie niedopowiedzenia. Malarstwo abstrakcyjne bywa niedoceniane – przypominając proste, dziecięce rysunki oraz bohomazy, które na płótnie czy papierze stworzyć może każdy, zapomina się, że opisywanego nurtu wykorzystywali do pracy specjalistyczne techniki, a ich geometryczne, często w pewnym sensie rytmiczne, kolorowe kompozycje były w pełni zaplanowane, pozbawione miejsca na przypadkowość. Abstrakcjoniści to w pełni świadomi swoich zdolności artyści, którzy, ażeby złamać dotychczasowe konwenanse i przekuć je w nowy rodzaj sztuki, musieli znać przecież doskonale wcześniejsze kanony i reguły.

Malarstwo abstrakcyjne – malarze

Najważniejsi abstrakcjoniści to:

- Wassily Kandinsky – uznawany za twórcę abstrakcjonizmu, który także wyznaczył teoretyczne założenia nurtu

- Piet Mondrian – holenderski malarz, który geniuszu doszukiwał się w prostocie

- František Kupka

- Natalia Gonczarowa

- Jackson Pollock – niektóre z jego prac wpisywały się także w ramy pop – artu

- Mark Rothko

- Kazimierz Malewicz

Malarstwo abstrakcyjne – przykłady

Przez założenia ruchu, malarstwo abstrakcyjne jest dość specyficzne – wśród przykładów prac stworzonych w duchu abstrakcjonizmu próżno szukać portretów, a powszechne przedstawienia (kwiaty, pejzaże, przedmioty), będą przypominać losowe linie, plamy i nieokreślone kształty. Niemniej, dokładny ogląd takich pracy pozwala odnaleźć w nich to, co twórcy pragnęli uwiecznić na płótnie. Jednakowoż do zrozumienia geniuszu takich prac, potrzeba wyzbyć się schematycznego myślenia. Do prezentacji tychże założeń warto posłużyć się przykładami bardziej rozpoznawalnych, abstrakcjonistycznych dzieł:

- „Kompozycja” Wassily Kandinsky

- „Composition II in Red, Blue, and Yellow”, Piet Mondrian

- „Zamek i słońce”, Paul Klee

- „Białe centrum (żółty, różowy i lawendowy na różu)” Mark Rothko

Polskie malarstwo abstrakcyjne

Abstrakcjonizm, jak większość awangardowych nurtów, zyskał popularność także w Polsce. Pośród klasycznych, rodzimych artystów możemy znaleźć kilka szczególnie znaczących nazwisk twórców, którzy posługiwali się w swoich dziełach swobodną formą, nielinearnością oraz plamami barwnymi, ażeby przenieść na płótno konkretne, niepowtarzalne i ekspresyjne wizje. Są to:

- Henryk Stażewski, którego prace skupiają się na skrupulatnych układach płaszczyzn bądź kolorów i linii

- Tamara Łempicka – niesamowita artystka, która należny rozgłos zyskała dopiero po swojej śmierci. Poza abstrakcyjnymi dziełami, eksperymentowała także ze stylem art deco, stając się, tak naprawdę, jego ikoną

- Stefan Gierowski, uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej już awangardy

- Wojciech Fangor

- Ryszard Winiarski

- Adam Marczyński

Zuzanna Golec
Zuzanna Golec

Jestem zakochana we współczesnej popkulturze oraz słowie pisanym. Ukończyłam studia kulturoznawcze ze specjalizacją film i nowe media. Uważam się za osobę kreatywną, wyrażającą się artystycznie poprzez ubiór i twórczość w wielu dziedzinach.

Powiązane produkty
Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu