Sprawdź nasze promocje! Rabaty do -70% !

Reklamy na samochodach firmowych - jak je zrobić?

12-10-2023
Reklamy na samochodach firmowych - jak je zrobić?

Reklama na samochodzie to popularna, mobilna forma promocji firm i ich usług. Poprzez umieszczenie wybranych, najważniejszych informacji o danym biznesie lub jego graficznej identyfikacji na pojeździe, dana marka zaczyna wychodzić poza lokalny rynek, docierając do szerokiego grona potencjalnych, nowych klientów. To inwestycja prosperująca na lata, posiadająca ogrom zalet, o ile tylko zleci się jej wykonanie profesjonalistom. Wówczas auto zyskuje nie tylko nowe życie pod względem estetycznym, ale zaczyna pełnić dodatkową funkcję, przestając być wyłącznie środkiem transportu. Trzeba pamiętać, że nie bez powodu mówi się, iż „reklama jest dźwignią handlu” – bez właściwej promocji każdy biznes stałby latami w miejscu, cierpiąc na brak zainteresowania ze strony konsumentów, czego uniknąć chce każdy szanujący się przedsiębiorca. Czy warto oklejać pojazd? Jakie koszty ponosi się przy umieszczaniu informacji na samochodzie i czy rzeczywiście jest to opłacalne? Zapoznaj się z poniższym tekstem, aby przekonać się, dlaczego umieszczanie reklam na autach jest praktyką stosowaną od lat i nie traci na popularności!

Reklama na samochodzie – przykłady

Istnieje kilka sposobów na oklejanie samochodów treściami reklamowymi. Do całego procederu używa się najczęściej jednego z wymienionych materiałów: folii monomerycznej, polimerowej, poliuretanowej czy wylewanej. Tego typu projekty będą się różnić od siebie także w zależności od samochodów, na których zostaną nałożone. Pojazd osobowy albo van oferuje przecież o wiele mniej powierzchni, niż choćby przyczepy tirów. Nie trzeba zresztą szukać daleko, ażeby przekonać się, jak różnorodne mogą być rodzaje materiałów promocyjnych na pojazdach oraz koncepcje na ich opracowanie. Dla przykładu, pomyślmy o samochodach dostawczych z pizzerii – najczęściej mają barwę zgodną z logotypem całej firmy czy wystrojem restauracji kojarzonych z daną franczyzą. Na autach pojawiają się także identyfikacje graficzne, hasła reklamowe i dane kontaktowe. Takie auto będzie się wyróżniać o wiele bardziej, niżeli pojazd z samym tekstem na masce albo drzwiach bocznych, choć, niewątpliwie, ono również zostanie zauważone przez przechodniów czy innych kierowców. Oba te przykłady obrazują szeroką gamę możliwości zastosowania i projektowania opisywanych reklam, które, tak naprawdę, można dowolnie modyfikować na etapie produkcji, ażeby w pełni dopasować je do wizji zamawiającego.

Jak powinna wyglądać reklama na samochodzie?

Jeżeli chodzi o wizualną stronę reklamy samochodowej, choć w znacznej mierze zależy ona od preferencji zamawiającego, jest kilka wytycznych, których warto przestrzegać myśląc o swoim projekcie, aby jego stosowanie rzeczywiście przynosiło korzyści dla biznesu. Na co więc zwrócić uwagę, myśląc o wizualizacji na pojeździe?

  • treści reklamowe muszą mieć odpowiednią wielkość, aby można było je spokojnie zauważyć i przeczytać, nawet gdy samochód będzie się poruszać
  • reklama musi być czytelna, powinna odcinać się od koloru samochodu, a nie zlewać się z barwą pojazdu
  • elementy graficzne powinny być spójne z profilem marki: chodzi o wykorzystywanie istniejących już logotypów firmy, a jeśli takowe dotychczas nie powstały, o zaprojektowanie ilustracji, które w zrozumiały sposób przedstawią, co oferuje dany koncern
  • reklama na samochodzie powinna zawierać skondensowane informacje, które będą kluczowe dla potencjalnego Klienta – ta mobilna promocja ma być wyłącznie impulsem zachęcającym konsumenta do zaangażowania, a więc skontaktowania się lub do wyszukania większej ilości informacji o danym usługodawcy. W ten sposób (mimowolnie) potencjalny Klient zaczyna przywiązywać się do wskazanej marki, poprzez konieczność zgłębienia jej oferty czy poznania historii lub opinii innych konsumentów.

Co powinna zawierać reklama samochodowa?

Zostało podkreślone, że reklama samochodowa musi być dość treściwa w swojej formie. Pamiętajmy, iż nakłada się ją na pojazd, który odbiorcom niejednokrotnie wyłącznie mignie przed oczami na parę sekund, przejeżdżając w niedalekiej odległości od przechodniów lub zanim zniknie za zakrętem, zostawiając kierowcę z samochodu z tyłu na prostej drodze. Skupienie się na maksymalnej ilości przekazu przy minimum treści, w połączeniu z atrakcyjną grafiką, sprawi, iż nawet te kilka chwil wystarczy, aby zaintrygowana osoba na szybko zrobiła zdjęcia telefonem czy postarała się zapamiętać numer kontaktowy na drzwiach, masce albo szybie samochodu. Jakie informacje warto więc uwidocznić na służbowym środku transportu? Bez wątpienia:

  • numer telefonu kontaktowego
  • spis oferowanych usług (w formie zwięzłych haseł)
  • logo i nazwa firmy
  • adres i ewentualnie inne dane kontaktowe (np. email, fax)

Ile kosztuje reklama na samochodzie?

Każda usługa tego rodzaju ma swoją cenę. Na wydatki jakiego rzędu należy się nastawić, jeżeli chcemy wykorzystać samochód jako ruchomą reklamę naszej działalności? Cóż, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Koszt oklejenia pojazdu będzie zależny od różnych czynników, takich, jak: wielkość pojazdu, ilość elementów w projekcie, rodzaju materiału wykorzystywanego do naklejenia materiałów promocyjnych oraz sytuacji na lokalnym rynku, a więc cen u konkurencji bądź popularności opisywanej usługi w danym miejscu. Bardzo ogólny przedział cenowy będzie wahał się najpewniej od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Reklama na samochodzie - czy warto w nią inwestować?

Czy promowanie swoich usług na samochodzie jest opłacalne? Jak najbardziej. Zacznijmy od tego, że koszty montażu reklamowych treści na pojeździe są jednorazowe. Nawet jeśli przyjdzie nam wydać ponad tysiąc złotych, profesjonalne oklejenie auta służbowego jest gwarancją odporności materiałów na deszcz, wysokie bądź niskie temperatury, wiatr albo śnieg. Inwestując w nowy design pojazdu, tak naprawdę decydujesz się więc na wieloletni proces promocyjny. Poza tym, specyficzna, bo dość ogólna forma treści na samochodach sprawia, że naklejone informacje nie tracą na aktualności. Nawet jeśli Twoja firma pójdzie w nieco innym kierunku lub zacznie oferować dodatkowe, bardziej nowoczesne usługi, nie zrezygnuje przecież z działalności początkowej, dzięki której w ogóle zaistniała na rynku. Ponad to, oklejenie samochodu zapewnia również ogrom walorów dla samego pojazdu – ochrania, przynajmniej częściowo, lakier przed zadrapaniami czy innymi zabrudzeniami. Nie można także zapomnieć o wspominanym już wątku mobilności. Reklama na samochodzie sprawi, że informacja o Twoim biznesie może zostać zauważona w naprawdę różnorodnych miejscach, bo przecież nigdy nie używa się go wyłącznie na terenie w okolicach firmy. Tym samym, Twoja baza klientów będzie się zwiększać przez lata. Poza tym, niektóre marki posiadają naprawdę ciekawe wzory logotypów. Oznacza to, iż materiał promocyjny może stać się również oryginalnym designem Twojego pojazdu, który będzie zwracać uwagę unikatowym stylem. Nic, tylko dumnie wyruszać w drogę!

Zuzanna Golec
Zuzanna Golec

Jestem zakochana we współczesnej popkulturze oraz słowie pisanym. Ukończyłam studia kulturoznawcze ze specjalizacją film i nowe media. Uważam się za osobę kreatywną, wyrażającą się artystycznie poprzez ubiór i twórczość w wielu dziedzinach.

Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu