Najsłynniejsze obrazy romantyzmu w Polsce i na świecie

24-08-2023
Najsłynniejsze obrazy romantyzmu w Polsce i na świecie

Najsłynniejsze obrazy romantyzmu w Polsce i na świecie

Romantyzm, czyli epoka w kulturze i sztuce, trwająca od końca XVIII, do pierwszej połowy XIX wieku, to bez wątpienia intrygujący okres w historii, o czym decyduje jego niejednorodność oraz pozostałe wielkie dziedzictwo, które możemy poznawać współcześnie. Był to okres wielu zmian: w kulturze fascynacje mistycyzmem, szaleństwem i gotycyzmem łączyły się z tradycyjnymi wartościami oraz przywiązaniem do historii. Dziedzina ta miała szczególne znaczenie dla Polaków, żyjących wówczas w powstańczych, wyzwoleńczych nastrojach. Z kolei w sztuce doszło do różnorodnych ewolucji – schyłek romantyzmu sprawił, że obrazy realistyczne straciły na znaczeniu, zaczęły się pierwsze eksperymenty z formami malarstwa, co doprowadziło do powstania impresjonizmu i ekspresjonizmu, a więc zalążków, z których w XX wieku narodziła się Wielka Awangarda. W niniejszym tekście prezentujemy najbardziej znane obrazy z epoki romantyzmu, potwierdzające wyjątkowość opisanego okresu. Każdy miłośnik sztuki powinien je znać!

Obrazy romantyzmu – cechy

Obrazy malarzy okresu romantyzmu korespondowały z ideami społeczno-politycznymi opisywanych wieków. Dzięki temu, prace te stanowią istotne świadectwo wartości oraz problemów ludzi żyjących w ówczesnej rzeczywistości. Malarstwo romantyzmu i powstałe w tej niezwykłej epoce obrazy można poznać więc po charakterystycznych tematach oraz specyficznym klimacie emanującym z tychże dzieł. Z jednej strony, twórcy uwieczniali istotne, minione wydarzenia, jak choćby wiekopomne bitwy czy sylwetki patriotów lub sceny rodzajowe, ale także postacie z legend i mitów, czyli źródeł wielu inspiracji dla artystów minionej epoki. Z drugiej strony, malarstwo romantyczne jest tajemnicze, tak więc sceny batalistyczne czy codzienne skąpane były przeważnie w ciemnych odcieniach, oparte na wyrazistym, charakterystycznym światłocieniu. Prace największych twórców tego okresu miały charakter nieco onirycznych, bo też metafizyka, duchowość, szaleństwo oraz fascynacja naturą jako mikrokosmosem stanowiły największe obsesje myślowe tego intrygującego okresu. Dzieła malarskie, choć realistyczne, posiadały w sobie nutkę mroku. Fascynowano się również orientem, szaleństwem, życiem duchowym oraz gotycyzmem, co także przejawiało się na romantycznych obrazach.

Najsłynniejsze obrazy romantyzmu

Wszystkie wymienione cechy łatwo dostrzec na najslynniejszych obrazach epoki romantyzmu. Fascynujące, majestatyczne krajobrazy oraz przejmujące sceny batalistyczne do dzisiaj intrygują nieprzeniknionym mrokiem, kunsztownością wymieszaną z tajemnicą. Nic dziwnego, że wiele reprodukcji romantycznych dzieł można znaleźć w domach i mieszkaniach (także w naszym sklepie) – mało które prace mogłyby wprowadzić tak specyficzny, acz zachwycający klimat do wnętrza. Do popularnych i charakterystycznych twórców oraz ich prac malarskich z opisywanej epoki należą m.in.:

  • Théodore Géricault, „Tratwa Meduzy”
  • Eugène Delacroix, „Wolność wiodąca lud na barykady” 
  • Caspar David Friedrich „Wędrowiec nad morzem mgły”
  • William Turner „Deszcz, para, szybkość” 
  • Francisco Goya „Saturn pożerający własne dzieci”

Romantyzm - obrazy polskie

Oczywistym jest, że styl, który zdominował między XVIII a XIX wiekiem całą Europę, inspirował też wielu twórców o polskim pochodzeniu. Wystarczy wymienić Jana Matejkę, czyli autora obrazów historycznych późnego romantyzmu (najbardziej znane: „Bitwa pod Grunwaldem”, „Hołd Pruski”, „Stańczyk”), a od razu staje się jasne, jak ważny był to styl dla naszego współczesnego, kulturowego dziedzictwa. Wśród romantycznych polskich malarek lub malarzy i ich prac uchodzących za najbardziej charakterystyczne dla mistycznej epoki wymienia się następujących artystów:

  • Piotr Michałowski (np. „Szarża w wąwozie Somosierra”)
  • Artur Grotterg (np. „ cykl „Polonia”, „Pożegnanie powstańca”)
  • Maria Wodzińska (przykładowe prace to „Chopin”, „Portret brata Antoniego Wodzińskiego”)
  • Jan Nepomucen Głowacki i jego prace, takie jak „Morskie Oko w Tatrach” czy „Portret Józefa Patelskiego”
  • Henryk Rodakowski (np. „Portret generała Henryka Dembińskiego”)
  • Walenty Wańkowicz i jego prace, dla przykładu „Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale” czy „Kobieta kładąca pasjansa”
Zuzanna Golec
Zuzanna Golec

Jestem zakochana we współczesnej popkulturze oraz słowie pisanym. Ukończyłam studia kulturoznawcze ze specjalizacją film i nowe media. Uważam się za osobę kreatywną, wyrażającą się artystycznie poprzez ubiór i twórczość w wielu dziedzinach.

Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu