Nietrafiony prezent - co zrobić, jeśli nie spodoba nam się upominek?

20-12-2023
Nietrafiony prezent - co zrobić, jeśli nie spodoba nam się upominek?

Pytanie „Czy lubisz niespodzianki” w większości spotka się z pozytywną odpowiedzią. To nic dziwnego. Kto nie lubi dostawać podarków, dzięki którym czuje się wyjątkowo? Ale jak się zachować, kiedy otrzymujemy nietrafiony prezent? Może się przecież zdarzyć, iż ktoś ma dobre intencje, jednak kompletnie nie trafia w nasze gusta lub, nie mając o tym pojęcia, chce nas zaskoczyć czymś, co już posiadamy. Albo nie za bardzo umie zdecydować, który z upominków nada się, jako podarek dla kobiety, a co lepiej zachować jako prezent dla niego, np. przyjaciela, taty. Jeżeli i Ty otrzymałeś niechciany czy krępujący prezent, zachęcamy do lektury – podpowiemy, co zrobić z takim podarkiem oraz jaką postawę przyjąć, aby nasze rozczarowanie nie zraniło drugiej strony, o ile dana osoba obdarowała nas w myśl dobrych intencji.

Jak reagować na nietrafiony prezent? 

Istnieje kilka możliwych reakcji na niechciany prezent: albo udajemy, że podarek nas ucieszył, frustrując się wyłącznie wewnętrznie, albo otwarcie przyznajemy, iż nie potrzebujemy danej rzeczy lub oznajmiamy, że oczekiwaliśmy innego przedmiotu. Każda reakcja będzie tak naprawdę zależna od temperamentu danej osoby. Ewentualnością pozostaje także grzeczne odmówienie przyjęcia upominku. Zakładając, że druga strona chciała nam wyłącznie sprawić przyjemność, lecz nie trafiła w nasz gust, we wszystkich tych zachowaniach warto zachować kulturę, ażeby niepotrzebnie nie ranić takiej osoby. Jak więc podziękować za niechciany prezent? Zamiast gwałtownie odmawiać lub z widocznym rozczarowaniem powiedzieć, jacy jesteśmy niezadowoleni, grzecznie podziękujmy za dobry zamiar, podając jednocześnie argumenty, które tłumaczą naszą mało radosną reakcję. Warto przy tym łagodnie wytłumaczyć, że doceniamy staranie i czujemy się wyjątkowo, wskazując jednak inne propozycje lub prosząc, aby w przyszłości powstrzymać się od niespodzianek, ewentualnie zaznaczyć, że warto kontaktować się z nami i w Prost zapytać, co jest nam na bieżąco potrzebne. Jeżeli natomiast nie chcemy przyjąć upominku, ponieważ w jakiś sposób jest on dla nas dyskomfortowy (może posiadać jakiś podtekst, albo być zbyt drogim czy intymnym, jak na daną relację), warto wyjaśnić, dlaczego takie postępowanie wprowadza Cię w zakłopotanie i nie czujesz się z nim najlepiej. Jak wówczas oddać niechciany prezent? Bądźmy stanowczy, nadal jednak wypowiadając się z kulturą, tłumacząc, co niewłaściwego jest danym geście, zwracając przy tym podarek dotychczasowemu właścicielowi. 

Co zrobić z nietrafionym prezentem?

Jeżeli nie mamy w sobie na tyle asertywności, żeby zrezygnować z przyjęcia prezentu lub nie chcemy sprawiać drugiej stronie nawet najmniejszej przykrości, definitywnie nie chcąc jednak zatrzymywać upominku, jest kilka rozwiązań, jak wykorzystać podarek, nie traktując go jednak, jako własności. Należą do nich następujące działania:

  • Sprzedaż – To, co dostaliśmy, możemy sprzedać. Oczywiście osoba, która dała nam podarek, nie musi o niczym wiedzieć. W ten sposób jednak zyskamy równowartość otrzymanego przedmiotu, którą możemy wykorzystać następnie wedle upodobań
  • Wymiana – Kiedy otrzymujemy prezent, który nie był tani, a definitywnie nie jest nam potrzebny, warto poprosić osobę dającą o paragon, wyjaśniając swoje intencje. Z pokwitowaniem dany przedmiot na pewno uda się wymienić na inny towar w sklepie, gdzie został zakupiony, wybierając coś, co faktycznie będzie nam użyteczne.
  • Przekazanie prezentu dalej – Jest to chyba najgrzeczniejsza i, w pewnym sensie, owocna opcja, bowiem rozwiązuje kilka spraw w jednym działaniu. W jaki sposób? To bardzo proste. Niechciany prezent możemy podarować komuś innemu. Zdarza się przecież, że akurat kojarzymy kogoś lub mamy wśród najbliższych osobę, która będzie miała większy użytek z otrzymanego przedmiotu. Inną opcją jest przekazanie podarku dla osoby potrzebującej, na przykład, poprzez zaniesienie go do konkretnej fundacji czy jego sprzedaż na aukcji o charytatywnym charakterze. Nie tylko pozbędziesz się niechcianego upominku, ale zyskasz poczucie zrobienia czegoś dobrego dla innego człowieka, a prezent, tym samym, wreszcie przyniesie komuś radość.
Zuzanna Golec
Zuzanna Golec

Jestem zakochana we współczesnej popkulturze oraz słowie pisanym. Ukończyłam studia kulturoznawcze ze specjalizacją film i nowe media. Uważam się za osobę kreatywną, wyrażającą się artystycznie poprzez ubiór i twórczość w wielu dziedzinach.

Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu