Sprawdź nasze promocje! Rabaty do -70% !

Dobry wizerunek firmy - jak o niego dbać?

12-10-2023
Dobry wizerunek firmy - jak o niego dbać?

Z czym kojarzy się Klientom Twoja firma i dlaczego? Jak postrzegają Twój biznes – uważają go za zaufany, z polityką przyjazną konsumentom, czy jednak chętniej udaliby się do konkurencji, argumentując to przyjemniejszą w obyciu obsługą lub dodatkową działalnością konkretnego podmiotu, widoczną w mediach bądź Internecie? Dlaczego sukces mierzy się nie tylko poprzez zarabiane miesięcznie kwoty, ale również za sprawą opinii publicznej? Odpowiedź na te hipotetyczne pytania będzie jednocześnie rozwiązaniem dla zagwozdki, co to właściwe jest pozytywny wizerunek firmy i czemu uznaje się go za tak istotny, nakreślając tym samym pewną drogę, którą warto podążać, ażeby stworzyć dobre relacje z usługobiorcami.

Wizerunek firmy: przykłady

Definicja wyjaśniająca, czym jest pozytywny wizerunek firmy, będzie najbardziej skuteczna, jeśli przedstawi się ją w formie konkretnego przykładu. Pomyślmy choćby o firmach wytwarzających obuwie albo odzież sportową bądź producentach samochodowych, zwłaszcza o ich reklamach w telewizji oraz kanałach w social mediach, opierających się na spójnej estetyce i stałej komunikacji w określonym stylu, mającej za zadanie promować określone wartości. Oglądając spoty promocyjne, do których zaprasza się znane osobistości ze sportowego świata, jak również patrząc na filmiki z samochodami, które są wzniosłe, niemalże epickie i patetyczne, z bardzo doniosłymi hasłami reklamowymi, w głowach od razu zacznie kreować się nam wyobrażenie o profesjonalizmie danych marek oraz niepodważalnej, świetnej jakości ich produktów. Innymi słowy, dobry wizerunek firmy, jak również dbanie o niego, oznacza podejmowanie działań, które mają przekonać ich odbiorców o wysokim statucie usługodawcy, zaletach współpracy z danym podmiotem (np. handlowym) oraz o konkretnych wartościach, wyznawanych przez pracowników wybranej placówki. Im lepsze wyobrażenie konsumentów o takiej działalności, tym też proporcjonalnie większe będą zyski, jako że Klienci chętniej zakupią produkty ze sprawdzonego, dobrego, angażującego się – choćby społecznie – źródła, niżeli nieznanej instytucji.

Jak zbudować pozytywny wizerunek firmy?

Co wpływa na wizerunek firmy, jakie działania należy uznać za kształtujące go? Najłatwiej byłoby powiedzieć, że wszystko – obsługa Klienta, sprawność realizacji zamówień, opinie osób, które już skorzystały z danych usług, spójna identyfikacja graficzna danego biznesu, także wartości promowane przez wybrany podmiot albo pomysły na zaistnienie w mediach tradycyjnych i cyfrowych. Radzimy stosować się do tych kilku punktów, ażeby zyskać znaczną przychylność odbiorców na rynku:

- dbanie materiały reklamowebanery, roll–up’y, plakaty, wizytówki, ulotki czy jakiekolwiek inne produkty promocyjne powinny być wobec siebie spójne (np. kolorystycznie, stylem treści, które mogą być poważne lub tworzone z humorem), także łatwe do zapamiętania i zidentyfikowania. Poza tym, należy zadbać również o ich estetykę, aby podkreślić, że jakość oferowanych usług jest najwyższa. Materiały reklamowe można wzbogacić także pozytywnymi hasłami, które z czasem zaczną być popularnymi sloganami kojarzonymi z danym biznesem

- social media – w dobie globalizacji i cyfryzacji, dominacji kultury audiowizualnej, nie da się zaistnieć na rynku bez obeznania z mediami społecznościowymi, które skupiają największy procent odbiorców wszelkich usług. Warto podążać za dominującymi w nich trendami, wykorzystać Internetowe przestrzenie nie tylko do promocji, ale również zabawy, tworząc kontent rozrywkowy lub prezentujący działalność „na luzie, zza kulis”, jak można to kolokwialnie określić. Dzięki takiemu postępowaniu dowolna firma bez problemu dowiedzie, iż tworzą ją ludzie z pasją, naprawdę cieszący się z możliwości zaoferowania innym pozytywnych usług czy udogodnień

- kampanie społeczne – firmy powinny angażować się w różnorakie inicjatywy, które powszechnie uważane są za potrzebne, bowiem odpowiadające na konkretne problemy trapiące ludzi. Nie chodzi o ingerencję w drażliwe tematy, ale współdziałanie z podmiotami znającymi aktualne niepokoje społeczne, do których można ustosunkować się w konkretny sposób, wspierając fundacje czy sprofilowane placówki pomocowe darowizną czy dedykowanymi im produktami. Wszelkie współprace ze znanymi osobami lub influencerami, których uważa się autorytet w wybranej dziedzinie przyniosą równie pozytywne skutki

- nieustanny rozwój – jak najlepiej przekonać Klientów o profesjonalizmie naszych świadczeń? Pokazując zaświadczenia o szkoleniach, eksponując specjalistyczne certyfikaty, opowiadając o dotychczasowych, udanych współpracach z innymi znanymi podmiotami. Podobne działania sprawią, iż dana firma zacznie jawić się na rynku, jako ekspercka, a więc godna bezwarunkowego zaufania.

Jak poprawić wizerunek firmy?

Nawet jeśli w dotychczasowym prowadzeniu biznesu nie zwracałeś zbytnio uwagi na kreację swojego wizerunku lub w pewnych kwestiach powinęła Ci się przysłowiowa noga, nie oznacza to, że Twoja firma jest spisana na straty. Wprowadź albo dopracuj wymienione wyżej kwestie. Nie bój się przyznać wśród odbiorców do błędów, proponując zawiedzionym Klientom rekompensatę, np. w formie znaczącej zniżki. Organizuj akcje promocyjne. Rozmawiaj z usługobiorcami, pytaj konsumentów, co odpowiada im w bieżącym sposobie działania firmy, czy mają jakieś sugestie, jakie aspekty należałoby zmienić albo usprawnić. Zwróć się do bardziej doświadczonych podmiotów, z prośbą o rady, wsparcie w formie współpracy lub korekty niewłaściwych praktyk. Przygotuj specjalne oferty dla stałych Klientów, bonusy dla nowych konsumentów czy osób polecających Twój biznes innym. Wszystkie te praktyki można zawrzeć w jednym, krótkim meritum: ażeby firma zaczęła być odbierana pozytywnie, powinna być po prostu ludzka – nie wyniosła i zdystansowana od Klientów, ale tworzona przez ludzi chcących rozwijać swoje umiejętności i kompetencje, skupiających się przy tym na dobru, które powinno wynikać z oferowania określonych usług.

Zuzanna Golec
Zuzanna Golec

Jestem zakochana we współczesnej popkulturze oraz słowie pisanym. Ukończyłam studia kulturoznawcze ze specjalizacją film i nowe media. Uważam się za osobę kreatywną, wyrażającą się artystycznie poprzez ubiór i twórczość w wielu dziedzinach.

Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu