Gdzie można spotkać jeżyki? W lasach, ogródkach, czasem na ulicy, a czasem w przedszkolach (Ręka do góry, kto był lub jest w grupie jeżyki! A takich istnieje na pewno wiele - przykład możecie zobaczyć TUTAJ, sami zaprojektowaliśmy dla nich tematyczne drzwi). Dzisiaj kolczasty przyjaciel odwiedzi też nas, na kartce papieru! Nie martwcie się, jeżyk ma bardzo dobry humor i na pewno nie ukuje nas swoimi kolcami. Ołówki w dłoń i bierzmy się do pracy!
- Nasz rysunek zaczynamy dość nietypowo - od ostrego, prawie trójkątnego kształtu, czyli od noska jeżyka, którego zaraz narysujemy.
2. Za sprawą regularnego, falowanego wzorku robimy obrys kolców naszego jeżyka. Kontury zaczynamy rysować od górnego zakończenia noska zwierzątka, tworząc z nich coś na kształt półokręgu.
3. Połączcie koniec i początek obrysu grzbietu z kolcami, zaznaczając, gdzie kończy się pyszczek jeżyka, wyróżniając też jego uszko. Brzmi skomplikowanie, ale wystarczy, że spojrzycie na rysunek podglądowy i zobaczycie, jakie to proste!
4. Rysujemy brzuszek i dwie łapki jeżyka, zaczynając od dolnej części pyszczka, a kończąc przy naszkicowanych już kolcach. Musicie przyznać, że już na tym etapie nasz rysunek jest przeuroczy. A co to będzie, gdy skończymy!
5. Oczywiście, rysujemy jeżyka z profilu, a więc widzimy go od boku. Oznacza to, że powinniśmy być w stanie dostrzec też jego łapki po drugiej stronie ciała. Dorysujmy więc kolejną obok tylnej…
6. … a potem powtórzcie proces przy przedniej. Zwierzątko jest już praktycznie gotowe, ale zostało nam jeszcze kilka szczegółów do dodania, aby praca była naprawdę urocza.
7. Przyszła pora na szczegóły. Rysujemy niedużą plamkę w uszku, a na środku łapek malutkie kreseczki, rozdzielające od siebie pazurki, które posiada każdy jeżyk.
8. Teraz dokończmy pyszczek. Ostro zadarty nosek oddzielcie od reszty ciałka malutką kreską, podobną, krzywą, ale grubszą linią stworzysz uśmieszek, a za sprawą czarnej kropki stworzycie oczko leśnego zwierzątka.
9. Ostatni, ale niezbędny punkt to nadanie objętości igiełkom jeżyka. Musi być ich naprawdę dużo, bo kiedy mały, kolczasty przyjaciel się boi albo śpi, zwija się w uroczą kulkę. Podnosi wówczas kolce w w ramach obrony. Jak pokazać ogrom igiełek, które jeżyk ma na grzbiecie? Zrobimy to za sprawą krótkich, rozchodzących się na boki kreseczek. Dzięki nim od razu będzie widać, jak wiele kolców ma nasz przyjaciel. Na szczęście Artur, bo tak ma na imię, od razu nas polubił, więc nie grozi nam z jego strony nieprzyjemne ukłucie. Zresztą, wystarczy, że zdjedziecie trochę niżej, a sami się przekonacie, jak wielu przyjaciół ma nasz kolczasty koleżka!