Lubicie dinozaury? Wiele dzieci fascynuje się tymi stworzeniami. Dorosłych zresztą też! Nic dziwnego, pomyślcie tylko, były tak różnorodne, wielkie, chodzące, latające, pływające, każdy wyglądał inaczej. Jak tu nie być zainteresowanym ich historią? Dzisiaj pobawimy się w archeologów - nauczę Was rysować brachiozaura, czyli dinozaura roślinożernego, jednego z największych i z najdłuższą szyją! Prawdziwe brachiozaury mogły się kojarzyć z żyrafami, choć oczywiście ich skóra musiała być o wiele twardsza. Gotowi na przygodę? Wyobraźcie sobie, że każdy punkt naszego rysowania to odkopywanie kolejnej części przedstawiciela gatunku, który już dawno wyginął. Nim się obejrzycie, będzie najbardziej znanymi archeologami na świecie!
- Nasze rysunkowe odkrywanie (tworzenie) dinozaura, zaczniemy od narysowania kształtu wyglądającego jak przekrzywiona litera C o przedłużonych ramionach. Oczywiście bardzo szybko przekształcimy go w głowę prehistorycznego stworzenia.
2. Krok drugi to odkrycie tego, jak długa była szyja brachiozaura! Narysujcie dwie, równoległe linie, wychodzące z końców kształtu naszkicowanego w pierwszym punkcie. Zwróćcie jednak uwagę, że jeden z dwóch odcinków ma być trochę krótszy. A to dlatego, że w tym miejscu szyja dinozaura będzie łączyć się z jego grzbietem.
3. Tam, gdzie szyja była krótsza, narysujcie teraz falkę, linię najpierw układającą się w nieduże wybrzuszenie, a dalej ciągnącą się w prawą stronę.
4. Pora odkopać - czyli naszkicować - nogi naszego dinozaura. Narysujcie je pod grzbietem i szyją prehistorycznego zwierzęcia. Wystarczy, że stworzycie obok siebie dwie połówki prostokątów.
5. A co to? Widzicie, jak super idą Wam wykopaliska? Udało się odsłonić nie dwie, a wszystkie cztery nogi naszego dinozaura! Jak? Obok narysowanych połówek prostokątów, dorysujcie dwie kolejne, nieco mniejsze i krótsze.4
6. Przerwy między nogami połączcie ze sobą i szyją brachiozaura z pomocą krótkich kresek. W ten sposób zaznaczycie też jego duży brzuch.
7. Od grzbietu w stronę nóg narysujcie wygięty odcinek, taki nieco pofalowany, skierowany przy końcu ku górze trójkącik. To oczywiście ogon brachiozaura! Zauważcie, że jest krótszy od szyi. Może się to wydawać nieco dziwne czy nieproporcjonalne, ale właśnie w taki ciekawy sposób zbudowane były te prehistoryczne stworzenia.
8. Spójrzcie na to odkrycie! Narysujcie naszemu brachiozaurowi oczko z pomocą ciemnego punkciku, uśmiech z króciutkiej kreski oraz pazurki w czterech łapach, aby przekonać się, że dinozaur na papierze jest definitywnie żywy i ma bardzo przyjacielskie uosobienie! Brawo, świetni z Was archeolodzy!
9. Pozostało nam przyozdobić dinozaura. Narysujcie na jego grzbiecie kilka plamek o różnej wiekości. Brachiozaury miały charakterystyczne umaszczenie, przypominające łuski o różnych odcieniach. Dodając do naszego obrazka takie kółka, pokażecie, że znacie się na tych prehistorycznych stworzeniach i wiecie, jak wyglądały!
I tym sposobem, odkryliśmy całego brachiozaura, Piotrusia. Wydaje mi się, że może być nieco głodny i chętnie poznałby innych przedstawicieli swojego gatunku. Nie martwcie się, wśród naszych produktów znajdziecie dla niego pełno przyjaciół czy kwiatów i liści!