Balkon to doskonała przestrzeń do odpoczynku, oglądania gwiazd, czytania książki z kieliszkiem wina i organizowania przyjęć z przyjaciółmi. Bez względu na to, czy jest to niewielka przestrzeń w bloku czy duży taras - warto poświęcić jego aranżowaniu nieco więcej uwagi. Zwłaszcza, że odpowiednio dobrane dodatki mogą sprawić, że ta niepozorna przestrzeń stanie się prawdziwą oazą spokoju.
Jeśli czeka Cię zmiana aranżacji i zastanawiasz się jak urządzić mały balkon - koniecznie zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem. To w nim podpowiemy, jak ozdobić balkon kwiatami i jak osłonić balkon, aby nadać tej przestrzeni kameralności i intymności, ochraniając się przed wzrokiem wścibskich sąsiadów.
Wybór motywu lub schematu kolorów dla swojego balkonu
Planując wyposażenie balkonu musisz zastanowić się jakie dodatki, materiały, kwiaty i tekstylia najlepiej sprawdzą się w Twojej własnej, prywatnej oazie spokoju. Aranżowanie tej niewielkiej przestrzeni nie różni się od aranżowania innych pomieszczeń. Dlatego też idealną inspiracją mogą być nurty, które dotychczas kojarzone było z sypialnią czy kuchnią.
W ramach inspiracji przygotowaliśmy dla Ciebie kilka najpopularniejszych stylów:
- boho - nawiązujący do flory i fauny, wykorzystujący głównie naturalne tkaniny i bazujący na lnie, wiklinie i rattanowych elementach. Balkony boho (alternatywnie rustykalne) to kwietnik na balkon wykonany z plecionego sznurka, huśtawka na balkon z rattanowej plecionki, lniane poszewki i donice z gliny.
- nowoczesny - minimalistyczny, prosty, wykorzystujące futurystyczne elementy i geometryczne kształty. Wyposażenie na balkon w tym stylu wyróżnia się przede wszystkim funkcjonalnością. Na próżno więc szukać bibelotów i zbędnych dodatków - na balkonach wszystko musi mieć swoje miejsce.
- eklektyczny - wypełniony różnorodnością, misz-maszem i kolorem. Balkony w tym nurcie łączą ze sobą różne style, bawiąc się kontrastami i nieoczywistymi wyborami. Obok plastikowych doniczek królują wiszące ozdoby na balkon, kolorowe żarówki i puchate poduszki.
- loftowy - surowy, przemysłowy, inspirowany opuszczonymi magazynami i fabrykami. Bazuje na prostocie i często nazywany jest stylem “męskim”. Balkon inspirowany wnętrzami loftowymi wykorzystuje żeliwne elementy, metalowe doniczki, stare lampiony i żarówki LED z finezyjnym żarnikiem.
Zasłony lub baner balkonowy dla poczucia prywatności i intymności
Wzrok wścibskich sąsiadów może być dużą przeszkodą w relaksowaniu się na balkonie. Zarówno opalanie, jak i spotkanie w gronie przyjaciół wymaga nieco kameralności, co bywa niemożliwe, gdy deweloper zdecydował się na żeliwne zabudowanie z przęseł. Ratunkiem na brak kameralności są zarówno popularne osłonki - takie jak parasol na balkon czy siatka na balkon - jak i nieco mniej oczywiste rozwiązania. Pierwszym są zasłony na balkon, które sprawiają, że przestrzeń staje się romantyczna i lekka. Muślinowe zasłony czy firanki przepuszczają promienie słoneczne, a zasłony z płótna, lnu o wyższej gramaturze czy bawełny spełniają dodatkową funkcję zaciemniającą. Alternatywą dla tej formy są banery balkonowe, które montuje się na ogrodzeniu. W tej roli wybrać można banery z nadrukiem kwiatów, figur geometrycznych, marmuru czy desek.
Dobór roślin balkonowych
Czym byłaby oaza spokoju, gdy nie kwiaty na balkon? Te powinny być dobrane zarówno pod kątem estetyki, ale także umiejętności ogrodniczych, panujących warunków (miejsce zacienione vs. na słońcu) i wolnej przestrzeni do rozrostu. Wśród najpopularniejszych są tuje, paproć, chryzantemy, pelargonie, aksamitki, begonie, bratki, heliotrop, lobelie, stokrotki, żeniszki, petunie i werbeny. Na malutkich balkonach świetnie sprawdzą się kwiaty na balkon zwisające, które rozwiesić można nad hamakiem, niedaleko stolika lub tuż nad wejściem.
Gdy brakuje Ci umiejętności ogrodniczych i boisz się przymrozków - postaw na kwiaty sztuczne. Szczególnie popularna jest sztuczna trawa na balkon albo bambus lub eukaliptus.
Idealnym uzupełnieniem kolorowych kwiatów i bujnych liści są doniczki na balkon. Oprócz rattanu świetnie sprawdzi się glina, ceramika lub drewno, które po zaimpregnowaniu wytrzyma najtrudniejsze warunki. Ozdobne doniczki uzupełnią inne dekoracje - naklejki ścienne, puchate poduszki, tacę ze świecami lub metalową półkę na zioła.
Miejsce do siedzenia na balkonie
Wiesz już jakie kwiaty i jaka osłona na balkon najlepiej sprawdzi się w Twojej oazie? Pora wybrać meble na balkon! To dzięki nim spędzisz wolny czas na świeżym powietrzu, zrelaksujesz się po ciężkim dniu, przywitasz gości mrożoną herbatą i poopalasz się w towarzystwie czworonożnego przyjaciela. Oprócz klasycznej ławki i niewielkiego stolika, cudownie sprawdzi się leżak na balkon - koniecznie składany w pokrowcu, który chroni tkaninę przed deszczem - oraz fotel na balkon, który można swobodnie przestawiać z kąta w kąt. Zadbaj o to, aby meble były wykonane z wytrzymałego tworzywa – tj. przystosowanego zarówno do rażącego słońca, jak i do kontaktu z wilgocią czy mrozem. Unikaj skóry i obicia, którego nie można zdjąć i przeprać po całym, wiosenno-letnim sezonie. Niezwykle uniwersalnym i funkcjonalnym meblem jest skrzynia na balkon. Ta pełnić może rolę stołeczka, jak i pojemnika, w którym przechowasz ziemię i narzędzia ogrodnicze.
Romantyczny nastrój na balkonie dzięki światełkom
Na koniec, prawdziwą wisienką na balkonowym torcie jest oczywiście… oświetlenie! Oprócz górnego lub ściennego, ostrego światła w postaci np. kinkietów czy plafonów, warto postawić na ciepłe, rozproszone światło, które stworzy romantyczny i spokojny nastrój. W tej roli cudownie sprawdzą się drewniane lampiony na świeczki, girlandy lub lampki solarne, które wbija się w ziemię.
Jeśli zastanawiasz się jakie ozdoby na balkon w bloku są najlepsze - zapoznaj się ofertą Naklejkomanii, przejrzyj nowości lub napisz do nas, aby uzyskać garść pomysłów i inspiracji. W końcu w naszej ofercie znajdziesz znacznie więcej niż obrazy! Wspólnymi siłami uda nam się stworzyć cudowne miejsce, które zachęcać będzie do odpoczynku i relaksu.