Pojęcie vintage odnosi się do wina – dojrzałego, szlachetnego, fermentowanego latami, celem uzyskania idealnego smaku. I tym też, w pewnym sensie, pozostaje styl o takiej nazwie w aranżacjach wnętrz, odnoszący się do ich dekorowania wedle inspiracji zaczerpniętych z końcówki XIX oraz praktycznie całego XX wieku. Nawiązywanie do minionych epok meblami bądź dekoracjami nie wychodzi z mody od lat. Nic dziwnego. Styl vintage, delikatny, subtelny i przytulny, jest niezwykle estetyczny i na pewno wyróżnia się, jeśli tylko zestawić go ze współczesnymi, bardziej szalonymi kierunkami. Prawdopodobnie właśnie przez te cechy tak chętnie się z niego korzysta, jeśli chodzi o urządzanie sypialni. Zainspiruj się naszymi poradami, a Twoje miejsce do odpoczynku, regeneracji i spania stanie się równie gustowne, przede wszystkim jednak, pełne przyjemnego dla oczu wdzięku. Zmieńmy Twoją sypialnię w wino z najwyższej półki, to jest w modną przestrzeń, w której czas się zatrzymał, abyś docenił jego piękno!
Sypialnia w stylu vintage - jak urządzić?
Sypialnia reprezentująca styl vintage przemówi do miłośników komfortu i wygody. Podstawą w jej urządzaniu powinny być meble z naturalnego tworzywa – rustykalne, nieco obdrapane albo rzeczywiście stworzone wiele lat temu. Poza za tym, wystrój sypialni mającej nawiązywać do minionych epok, utrzymany powinien być raczej w ciepłych i nieprzesadnie nasyconych kolorach. Zgaszone pomarańcze, delikatne brązy, ciemne odcienie zieleni, szarość. Chodzi o rezygnację z nowoczesnych, pstrokatych, kontrastowych lub odważnych zestawień. Można także wybrać odpowiednie tapety do sypialni, które wzorami w oczywisty sposób nawiązują do dawnych trendów. Finezyjne, bogate wzory florystyczne, motyw niezwykle szczegółowy, powielony na całej dostępnej przestrzeni pomieszczenia, ornamenty z efektem ziarna lub postarzenia będą idealne. Takie tapety vintage oraz nieco surowe meble, które jednak powinny być zdobione, najlepiej ręcznie, w analogiczne wzory bądź wykończone miękkimi, opływowymi kształtami, warto uzupełnić odpowiednim oświetleniem i tekstyliami. Gruby dywan, plecione poszewki, długie, ciężkie zasłony na okna. Gdy chodzi o światło, sprawdzą się żyrandole, pozłacane kinkiety, wszelkie modele lamp z dużymi abażurami. Oldschoolowy, ale i niezwykle estetyczny efekt gwarantowany!
Sypialnia w stylu vintage - dodatki
Styl vintage, wprowadzony nie tylko do sypialni, ale dowolnych pomieszczeń, cechuje również swego rodzaju skromność. Unika się przepychu w elementach ozdobnych, wszelkie akcesoria stosuje z uzasadnioną rozwagą, aby nie zakłóciły harmonii i przytulności aranżacji. Nie oznacza to, iż w sypialni rodem z dawnych epok nie można umieścić żadnych dodatków. Wystarczy tylko zachować powściągliwość w ich wyborze. I tak, obrazy czy plakaty do sypialni powinny mieć neutralne kolory, najlepiej beżowe czy kremowe odcienie, uniwersalne barwy, które wpasuje się do każdej przestrzeni. Można pomyśleć również o dedykowanych im ramach, wybrać te grube, drewniane, pełne szczegółowych żłobień lub, przeciwnie, zdecydować się na jak najcieńsze obramowanie, aby nie rzucało się w oczy. Mile widziane będą wszelkie miedziane lub pozłacane wazony, mosiężne donice, w których nawet nie potrzeba kwiatów. Dobrą robotę w kreowaniu odpowiedniej, staromodnej aury pomieszczenia, wykonają także puszyste poduchy, baldachim nad łóżkiem, książki w charakterystycznych wydaniach, tworzonych typowo pod ozdobę półek, a nie ich czytanie. Sprawdzą się także stare sprzęty elektroniczne. Okazuje się, że kwadratowy, nieduży telewizor na półce, albo radio, nie odbierające już sygnału, ale z wysuwaną anteną czy wejściem na kasety, mogą przeżywać we wnętrzu swój renesans. W tym kontekście, aż szkoda byłoby nie wspomnieć o gramofonach, instrumentach, które lata świetności mają już za sobą – wszystkie analogiczne przedmioty, odpowiednio wyeksponowane, staną się elementem dekoracyjnym. Staromodny klimat można wzmocnić również poprzez świeczniki albo oldschoolowy zegar ścienny. Oczywistym rozwiązaniem będzie także wykorzystanie prywatnych archiwów. Kto nie ma pochowanych w szafach lub barkach albumów z pożółkłymi fotografiami, ujęciami w sepii lub czarnobiałymi kadrami? Z dumą sięgnij do korzeni, wyjmij pamiątki z foli, rozstaw je na szafce, powieś nad łóżkiem. Wspomnienia pogłębią nostalgiczny klimat przestrzeni, a kolorystyka ich kadrowego zatrzymania wzmocni retro klimat, pasując do reszty aranżacji.