Styl rustykalny w nowoczesnym mieszkaniu - jak połączyć?

21-01-2023
Styl rustykalny w nowoczesnym mieszkaniu - jak połączyć?

Marzy Ci się stworzenie wnętrza romantycznego, inspirowanego naturą, ale jednocześnie funkcjonalnego i podążającymi za współczesnymi trendami? Odpowiedzią na tą wizję jest styl nowoczesny styl rustykalny, który - jak sama nazwa wskazuje - łączy ze sobą dwa, wydawałoby się skrajne, nurty. 

W poniższym wpisie spróbujemy zainspirować Cię do zmiany swojej aranżacji, wskazując tym samym, że w przyszłym remoncie pomóc ci mogą tapety, naklejki ścienne i nowości od Naklejkomanii.

Czym jest styl rustykalny?

Styl rustykalny odnosi się do spokojnego, zgodnego z rytmem natury, życia. Jego charakterystyka to ukłon w kierunku dziewiętnastowiecznej ludowości, którą spotkać mogliśmy w wielu epopejach narodowych. Sam nurt przywołuje atmosferę wiejskich chałup i dworku polskich, nawiązując do piękna przyrody i otaczających nas krajobrazów. Określenie “rustykalny” odnosi się do “rustic” (ang.) co oznacza “wiejski”. 

Nurt odwołuje się do naturalnych materiałów, prostoty i przytulnej atmosfery, którą spotkać możemy w małych domkach i willach na podmiejskich terenach. Niektórzy twierdzą, że styl nawiązuje wprost do pierwszego, rustykalnego mebla, powstałego w 1903 roku w Stanach Zjednoczonych. Mowa tu o kultowym krześle Musaka chair, który złożony był z 11 elementów (pochodzących z jednej deski).

Rustykalizm to przede wszystkim prostota, bliski kontakt z naturą, drewno, naturalne tkaniny oraz elementy, których spotkać możemy na pchlich targach czy w  piwnicy dziadków.

Jak urządzić nowoczesne wnętrze w stylu rustykalnym?

Styl rustykalny, wbrew pozorom, jest niezwykle wdzięczny do komponowania z innymi nurtami - w tym z nurtem nowoczesnym. Aby połączyć nowoczesny funkcjonalizm z rustykalną naturą:

  • wykorzystaj naturalne, ciepłe barwy - błękit, zieleń, beż, karmel i wszelkie odcienie drewnianego brązu,
  • wykorzystaj naturalne tkaniny - bawełnę, drewno, beton, len i wełnę,
  • postaw na rękodzieło - np. koronki, wszelkie robótki na drutach, ręcznie robione narzuty na łóżko, plecione dywaniki,
  • wybieraj elementy nawiązujące do natury - od stroików, poprzez wiszące bluszcze, świeżo ścięte kwiaty, wianki na drzwiach czy jutowe sznurki do przewiązania zasłon,
  • wykorzystaj wyłącznie naturalne tekstylia, unikając przy tym poliestru, elastanu i plastiku,
  • zrezygnuj z przepychu, błysku i sztucznych elementów - tu liczy się harmonia, jasne wnętrze i elementy w typu Slow Life,
  • inspiruj się wiejskimi, naturalnymi terenami,
  • twórz własne dekoracje, zbierając np. szyszki, jarzębinę i kasztany podczas spaceru,
  • wykorzystaj zdjęcia i kup obrazy z filtrem sepia,
  • wykorzystaj stare meble z naturalnego drewna,
  • wybierz fototapety z motywem zbóż, lasów i przepięknych krajobrazów górskich,
  • kuchnia w stylu rustykalnym wykorzystuje drewniane fronty i muślinowe serwetki, 
  • styl rustykalny nowoczesny umożliwia wprowadzanie geometrycznych form np. szkła, prostokątnych plafonów i srebrnych kinkietów,
  • rustykalny styl inspiruje się stylem skandynawskim - oglądaj więc katalogi z północnymi aranżacjami.

Dodanie natury za pomocą roślin i kwiatów

Dom rustykalny to przede wszystkim dom wypełniony roślinami i kwiatami. Podstawą stylu jest nawiązanie do natury, a tym samym - wykorzystywanie zarówno żywych, jak i sztucznych roślin. Oprócz kwiatów doniczkowych, wybrać również możesz stroiki lub tkany kwietnik, który stanie się podstawą dla cięższych, ceramicznych doniczek. W tym stylu doskonale sprawdzą się wszystkie rośliny - od dużych monster, poprzez trawę, świeżo ścięte kwiaty, paprocie, pelargonie, fiołki, kłosy zbóż i kaktusy. Oprócz kwiatów wykorzystaj także inne dary natury - od żołędzi, poprzez szyszki, jemiołę, kasztany i liście klonu.

Naturalne materiały jak drewno, kamień i metal

Kuchnia, sypialnia czy salon rustykalny wykorzystuje w swoich wnętrzach przede wszystkim naturalne materiały. Odłóż na bok poliester, elastan czy mikrofibrę. Zamiast tego wykorzystaj to, co daje nam natura. Zwróć uwagę na sposób produkcji - najlepiej, aby ta sprzyjała środowisku i nie wpływała negatywnie na faunę i florę. Doskonale więc sprawdzą się lokalne biznesy, które wykorzystują ekologiczne włókna i rezygnują z barwników, chloru czy lateksu.

Dywan rustykalny, który pojawi się pod stołem w jadalni lub przy kanapie w salonie, powinien być wykonany z naturalnych włókien - np. wełny i kaszmiru. 

Regał rustykalny musi być wykonany z prawdziwego, solidnego, litego drewna - najlepiej z widocznymi słojami. Wszystko to powinno komponować się z drewnianą podłogą, płytkami imitującymi kamień, cegłą, ratanem, lnem i elementami z włóczki.

Neutralna paleta kolorów

Najważniejszym elementem rustykalnych wnętrz - obok roślin - jest neutralna, ciepła paleta kolorów. Nowoczesny dom rustykalny rezygnuje z zimnych, ostrych i kontrastowych barw na poczet miękkich, delikatnych, nawiązujących do naturalnych krajobrazów odcieni. Styl rustykalny to przede wszystkim biel, beż, karmel, a styl nowoczesny to głównie srebro, granat i butelkowa zieleń. Nietrudno więc zauważyć, że oba te nurtu przepięknie się ze sobą łączą, a barwy nie pozostają ze sobą w opozycji. Nowoczesny rustykalny salon czy sypialnia to białe ściany, drewniane meble, ciemnozielona kanapa, pomarańczowa narzuta na łóżko i poszewki w ciemno-granatowym odcieniu.

Postawienie na minimalizm

Zrezygnuj ze żłobień i bogatych zdobień, które spotkać możesz w stylu klasycznym czy vintage. Tym razem zdecydowanie najlepiej sprawdzi się umiar, powściągliwość i oszczędność w dodatkach, fakturach i formach.

Minimalizm jest zresztą kolejnym czynnikiem, który łączy styl rustykalny z nowoczesnym. Wybierz więc prostotę i funkcjonalność - bez zbędnych bibelotów i nadmiaru dodatków. Tym razem każdy element powinien być przemyślany I spójny. Cóż, nie zawsze więcej znaczy lepiej.

Pomieszczenia w stylu rustykalnym

Pomieszczenie w stylu rustykalnym są niezwykle uniwersalne, ciepłe i przytulne.  Dlatego też możesz spotkać zarówno kuchnie w stylu rustykalnym, jaki łazienkę, salon, sypialnie, biuro czy nawet pokój dziecięcy.

Aby udowodnić słuszność naszych słów, przygotowaliśmy kilka propozycji i inspiracji, które możesz wykorzystać podczas aranżowania… absolutnie całego domu!

Kuchnia w stylu rustykalnym

Styl rustykalny kuchnia to połączenie prostoty z funkcjonalnością. Nie znajdziesz w nich szkła, kryształów i złotych wazonów. Zamiast tego królować tu będą drewniane fronty, lniane ściereczki, świeżo zasadzone zioła, drewniane deski, ceramiczne garnki, a także obrazy z widokiem pól i świeżych kwiatów. Kuchnia w stylu rustykalnym i nowoczesnym często sięga po gadżety i przydatne formy - np. metalowe stojaki na noże, uchwyty na drewniane łyżki czy szklane słoiki, w których przetrzymywana jest, kawa, przyprawy i herbata.

Salon w stylu rustykalnym

Salon w stylu rustykalnym to przede wszystkim natura i jasne barwy. W pomieszczeniu tym świetnie sprawdzi się skórzana, brązowa kanapa, jutowy dywan, drewniany stolik, świeżo ścięte kwiaty w niewielkim wazonie, a także lniane zasłony lub muślinowe firanki. Zrezygnuj z futurystycznych elementów, dużych żłobień, zbędnych dodatków. Wszystko powinno być harmonijne spójne i przemyślane.

Nie zasłaniaj okien ciężkimi zasłonami i nie wieszaj plakatów w stylu pop art.  Zamiast tego powieś muślinowe firanki i fototapety z motywem oświetlonych pól. Na koniec, w rogu, powieś zegar ścienny rustykalny który przypominać będzie stare zegary z kukułką.

Sypialnia w stylu rustykalnym

Styl rustykalny nowoczesny sypialnia to absolutnie najwdzięczniejszy duet. Jeśli zależy Ci, aby wnętrze sprzyjało relaksowi, a przy tym było przytulne i romantyczne - styl rustykalny będzie zdecydowanie najlepszą propozycją.

Wykorzystaj białą, lnianą pościel, ozdobne poduszki w odcieniu ciepłego karmelu, świeżo ścięte róże herbaciane i muślinowe firanki, które delikatnie przepuszczają promienie słoneczne. Nad łóżkiem stwórz tryptyk z obrazów przypominających spokojne morze bądź zamglone, górskie krajobrazy.

Łazienka w stylu rustykalnym

O ile sypialnia w stylu rustykalnym wydaje się popularnym rozwiązaniem o tyle często zapominamy, że nurt ten doskonale skomponuje się… w łazience! Wykorzystaj więc beżowe lub białe kafle, a na wannie postaw drewnianą deskę, która będzie idealną półką na kieliszek z winem i najpotrzebniejsze kosmetyki. W pustym kącie wykorzystaj naklejki ścienne z motywem roślin lub panele z nadrukowanym motywem zbóż. Pod stopami rozłóż lniany dywanik, a obok lustra w drewnianej ramie rozwieś jutowy stelaż na sztuczne lub żywe paprocie.

W Naklejkomanii inspirujemy i zachęcamy do testowanie różnych nurtów. Jeśli styl rustykalny stał się szczególnie bliski twojemu sercu - zapoznaj się z wszystkimi dekoracjami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Stwórzmy wspólnymi siłami niezwykle piękną, rustykalną aranżację!

Jagoda Walczak
Jagoda Walczak

Z wykształcenia mgr filologii polskiej, z zamiłowania grafik komputerowy, jej pasją jest sztuka, śledzenie trendów wnętrzarskich oraz szeroko pojęty design.

Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu