Sztuka uliczna, która jeszcze do niedawna była utożsamiana ze zwykłym wandalizmem, obecnie zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Co ciekawe, dzisiaj jest wykorzystywana nie tylko do upiększania miejskiej przestrzeni publicznej, ale także różnego rodzaju wnętrz. Pomieszczenia inspirowane stylem ulicznym są idealne dla osób o otwartych umysłach, z duszą indywidualisty oraz pragnących otaczać się nieszablonowymi dekoracjami.
Street Art to oczywiście przede wszystkim wielobarwne rysunki na murach – począwszy od niewielkich elementów graffiti, aż po wielkoformatowe murale. Bardzo dobrze wkomponowują się w surowe przestrzenie, potrzebujące wyrazistego akcentu do dopełnienia całości.
W jakich wnętrzach sprawdzi się Street Art?
Wykorzystywana coraz częściej do aranżowania wnętrz sztuka uliczna nie ma sztywnych reguł i nie występują w niej żadne narzucone z góry schematy. Dzięki temu tworzone przy jej użyciu dekoracje kojarzą się z oryginalnością, nietuzinkowością i unikatowością. Z jednej strony wzbudzają zaciekawienie i tajemniczość, a z drugiej dają niezwykle szeroką przestrzeń możliwych interpretacji.
Dekoracje ścienne, których motywem przewodnim stała się sztuka uliczna, doskonale sprawdzają się we współczesnych wnętrzach, w szczególności tych minimalistycznych oraz industrialnych. Stanowią idealny wybór dla osób ceniących sobie kreatywność, ciekawy design oraz oryginalny wystrój. Pozwalają na zaaranżowanie zwłaszcza surowych pomieszczeń, świetnie wpasowując się zarówno w klimat salonu, jak i sypialni, łazienki oraz kuchni.
Oryginalna fototapeta z graffiti
Jeśli uwielbiasz motywy Street Art, teraz ich namiastkę możesz mieć we własnym domu lub mieszkaniu. Wszystko to za sprawą fototapet z graffiti i inspirowanych sztuką uliczną, które można umieścić praktycznie w każdym pomieszczeniu. W przypadku wnętrz łazienkowych i kuchennych najlepszym wyborem będą dekoracje winylowe, które są odporne na wodę i czyszczenie.
Wybierając wyraziste wzory, warto pamiętać o zachowaniu dekoracyjnego minimalizmu. Przykuwająca uwagę fototapeta z barwną kulą czy kolorową eksplozją może stanowić centralny i wysuwający się na pierwszy plan dekor, który nie będzie się zbyt dobrze prezentować w otoczeniu rzucających się w oczy dodatków, np. w mocnych kolorach. Decydując się na dekorację inspirowaną sztuką liczną, dobrze też wziąć pod uwagę tzw. zasadę relatywizmu barw. Oznacza ona, że intensywne barwy oddziałują na inne przedmioty: przyciągają wzrok, tłumią sąsiadujące kolory oraz detronizują znajdujące się w pobliżu ozdoby.
Sztuka uliczna w domu – jakie dodatki?
Fototapety czy każde inne dekoracje, które powstały w duchu sztuki ulicznej, stwarzają nietypową i zarazem dość wymagającą sytuację aranżacyjną. Chcąc ocieplić zimne i surowe wnętrze z fototapetą graffiti na ścianie, warto sięgnąć po drewniane elementy. Mogą to być nawet niewielkie akcenty takie jak parapety w salonie czy deska do krojenia warzyw w kuchni. Innymi materiałami, które również dobrze będą wyglądać w zestawieniu ze sztuką uliczną, to stal i aluminium. Dopełnieniem wnętrza mogą być stalowe klosze do lamp, a odważniejszym można zaproponować np. stalowy blat kuchenny.