Sprawdź nasze promocje! Rabaty do -70% !

Pomysły na kuchnię - jak urządzić wnętrze?

21-01-2023
Pomysły na kuchnię - jak urządzić wnętrze?

Kuchnia nazywana jest “sercem domu”. Nic w tym dziwnego - to w tym niepozornym wnętrzu witamy gości, przyrządzamy cudowne desery, pijemy aromatyczną kawę i rozmawiamy z bliskimi. Dodatkowo kuchnia jest niezwykle funkcjonalnym i ważnym miejscem dla każdego miłośnika gotowania i kulinarnego eksperymentowania.

Dlatego też pomieszczenie to musi być nie tylko estetyczne, ciepłe i zgodne z wybranym nurtem, ale także funkcjonalne i użyteczne. Nie ma nic gorszego niż nieuporządkowane naczynia, rozsypane przyprawy czy niewystarczająca ilość blatu, na którym przyrządzasz naleśniki lub tort urodzinowy.

Aranżacje kuchnia wymaga więc planu i pomysłu, który będzie podążał za trendami i który wykorzysta wyłącznie sprawdzone, funkcjonalne rozwiązania. Zadanie to bywa trudne, dlatego też projekty kuchnia są jednym z najczęściej wybieranych i kupowanych w biurach architektów.

Jak wyremontować kuchnię, aby uzyskać niepowtarzalne, oryginalne i szyte na miarę pomieszczenie dla ciebie i twojej rodziny?

Wybór odpowiednich kolorów kuchni

Pomysł na kuchnię to połowa sukcesu, dzięki któremu unikniesz wpadek aranżacyjnych. Plan pozwoli Ci stworzyć funkcjonalne i przemyślane wnętrze, które uwzględni potrzeby wszystkich mieszkańców. W celu zainspirowania przeglądaj katalogi wnętrzarskie, czytaj blogi i pytaj znajomych, który zmierzyli się z tym wyzwaniem. Bez względu na to czy planujesz remont kuchni, czy szykujesz kosztowną zmianę aranżacji - przemyśl to dokładnie.

Kuchnia pomysły, które dla Ciebie przygotowaliśmy, nawiązują zarówno do klasycznej kolorystyki, jak i do ekstrawaganckich, blokowych połączeń. W tym celu przygotowaliśmy kilka kolorystycznych duetów, które być może natchną Cię podczas przyszłych prac remontowych:

  • biały i szary - połączenie inspirowane stylem skandynawskim, będącym idealną propozycją dla miłośników minimalistycznych i prostych aranżacji,
  • drewno i biel - duet nawiązujący do stylu rustykalnego i boho, a tym samym do starych, wiejskich kuchni rodem z domku naszych babć,
  • biel i czerń - klasyczne połączenie, które wpisze się w nurt nowoczesny, ale także do kuchni loftowej, która chętnie sięga po czerń matową,
  • cegła - wyposażenie kuchni nawiązujące do nurtu przemysłowego, wykorzystującego surowe wykończenie i proste elementy,
  • granat i srebro - nowoczesny duet, który wykorzystuje stal nierdzewną (spotykaną w restauracjach), jak i elegancki, głęboki odcień niebieskiego. Możesz wybrać także naklejki na kafelki, które imitować będą kamienie szlachetne i marmur.

Wybór praktycznych mebli kuchennych i sprzętu AGD

Twój pomysły na kuchnię musi uwzględniać profesjonalny, dobrej jakości sprzęt AGD, który stanowi za główny filar codziennego pieczenia, mieszania, ubijania i miksowania. Weź zatem kartkę i długopis w dłoń i zaplanuj wstępne rozłożenie szafek. W planie tym uwzględnij nie tylko metraż, ale także wszelkie ściany działowe oraz okna.

Docelowo aranżacja wnętrza kuchni powinna uwzględnić:

  • główną przestrzeń roboczą - najczęściej jest to pusty blat, na którym będziesz wykonywać znaczną część kulinarnych prac. Jeśli zdecydujesz się na wyspę - to głównie na niej będziesz kroić i obierać. Jeśli wolisz klasyczne rozłożenie szafek - pozostaw pustą przestrzeń pomiędzy płytą, a zlewem.
  • szafki wiszące - otwierane z prawa do lewa (lub odwrotnie), jak i w sposób wahadłowy - tj. do góry. Upewnij się, że szafki są wystarczająco głębokie, aby zmieścić w nich duże talerze i że z powodzeniem będziesz do nich sięgać.
  • szafki stojące - z uwzględnieniem szuflady na sztućce lub niezbędny sprzęt kuchenny. Upewnij się, że wszystkie mają ciche zamykanie i całkowicie wykorzystują potencjał wnętrza. Niektóre mogą mieć wbudowaną opcję wysuwania, dzięki czemu łatwiej Ci będzie sięgać po głęboko schowane garnki czy mikser.
  • Inne - czyli uchwyty na łyżki, stojaki na kubki, elementy zabudowujące AGD.

Dodatkowo kuchnia aranżacja wnętrz powinna uwzględnić odpowiednie oświetlenie, rozmieszczenie sprzętu - np. mikrofalówki, ekspresu do kawy, czajnika. Ważne jest także zabezpieczenie ścian przed pryskającym tłuszczem i parą wodną - w tej roli idealnie sprawdzą się panele ścienne, kafle lub farba lateksowa.

Dobranie dodatków do kuchni

Czym byłaby przytulna i funkcjonalna kuchnia, gdyby nie dodatki? Planując więc kosztorys oraz wybierając odpowiedni nurt zwróć uwagę na detale, dzięki którym Twoja kuchnia będzie wyróżniać się na tle innych. Nawet najpiękniejsze, drewniane fronty i kryształowy żyrandol wymagają dodatków - tj. dużej deski, metalowych haczyków na kubki, stojaka na noże, drewnianych szkatułek na przyprawy, małej półki na książki kulinarne, wiklinowych koszyków na produkty suche czy ozdobnego pojemnika na mydło.

Kuchnia na wymiar inspiracje wg. stylu:

  • inspiracje kuchnia nowoczesna - postaw na metalowe haczyki, organizery na przyprawy, stojaki na garnki i funkcjonalny ociekacz przy zlewie. Pamiętaj, że w tym stylu każdy dodatek ma swój cel i funkcję, dlatego wybieraj wyłącznie niezbędne i realnie potrzebne elementy. Świetnie sprawdzą się maty na lodówkę w geometryczne, proste wzory.
  • kuchnia boho - lniana ściereczka zawieszona przy piekarniku, wiklinowe koszyczki na olej, rattanowe pojemniki do szuflad i mnóstwo kwiatów, które nawiążą do piękna przyrody,
  • kuchnia skandynawska - drewniana deska na środku wyspy, szklane lub ceramiczne pojemniki na herbatę i kawę. Idealnie sprawdzą się plakaty do kuchni z motywem lasu, ośnieżonych szczytów lub dzikich zwierząt,
  • kuchnia glamour - kryształowe kinkiety, ozdobne i masywne młynki na sól i pieprz, złote sztućce i ozdobne haczyki na muślinowe ściereczki.

Ile kosztuje urządzenie kuchni?

Skoro masz pomysły na urządzenie kuchni - pora poznać jej cenę. Oczywiście łączny koszt prac uzależniony jest od wielu czynników - od metrażu, od zastosowanych mechanizmów, wykorzystywanego materiału (lite drewno vs. płyta MDF), ilość dodatków, zakres prac. Naturalne jest, że remont kuchni w bloku krok po kroku wyniesie Cię więcej, niż jedynie zmiana dekoracji czy odmalowanie ścian. Przyjmuje się, że koszt urządzania kuchni w dużym mieście wynosi około 1000 do 1600 zł/m2.

W Naklejkomanii przygotowaliśmy dla Ciebie naklejki kuchenne, fototapety i obrazy, dzięki którym ozdobisz swoją starannie zaaranżowaną kuchnię. Ich różny design, rozmiar i wykończenie sprawi, że z powodzeniem dobierzesz wzór pod zarówno minimalistyczne, jak i szalone, eklektyczne wnętrza.

Jagoda Walczak
Jagoda Walczak

Z wykształcenia mgr filologii polskiej, z zamiłowania grafik komputerowy, jej pasją jest sztuka, śledzenie trendów wnętrzarskich oraz szeroko pojęty design.

Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu