Plamy na dywanie - czym i jak je usunąć?

31-08-2023
Plamy na dywanie - czym i jak je usunąć?

Plamy na dywanie - czym i jak je usunąć?

Dywany to uniwersalne dekoracje, które wykorzystywane są w niemalże każdym domu czy mieszkaniu. Niełatwy wybór konkretnego modelu, wiążący się z ogromem dostępnych kształtów, wzorów czy wielkości i szerokości, dowodzi, jak łatwo dopasować je do dowolnego stylu aranżacyjnego oraz wymiarów każdego pomieszczenia. Funkcjonalność dywanów (to nie tylko ozdoby, ogrzewające i przyjemne dla stóp podłoże, ale także zabezpieczenie, choćby przed poślizgnięciem na posadzce czy panelach) sprawiła, że zaczęły pojawiać się nie tylko w salonach lub sypialniach, ale także, przykładowo, w łazience. Specyfika ich użytkowania, czyli wykorzystywanie do zakrywania podłogi, jest jednocześnie powodem, przez który dywany łatwo ulegają zabrudzeniom. W końcu, gdy coś wypadnie nam z rąk lub rozleje się, od razu trafi na podłogę. Poza tym, wykonując najprostsze codzienne czynności, czy po prostu idąc z jednego do drugiego pomieszczenia, przenosimy kurz i różnorodne drobinki z obuwia bądź skóry po różnych pokojach. Podobnie dzieje się, gdy wracamy z dworu. Zdejmując buty albo odzież wierzchnią możemy na przykład rozsypać wokół siebie piasek. Zwierzęca sierść albo odciski zmoczonych, zabrudzonych łapach, czasem też inne ślady po naszym milusińskim również osadzają się na włosiu. Plama czy inna skaza na dywanie nie jest oczywiście niczym poważnym. W większości materiał wystarczy przetrzeć na mokro, lekko zamieść lub otrzepać, a czasem zwyczajnie zostawić do wyschnięcia zalane miejsce. Sytuacja może być bardziej irytująca, kiedy na miękką wykładzinę rozleją się specyficzne substancje. Przykładowo, plamy z krwi, z wina lub z kawy, jeśli nie zareaguje się wystarczająco szybko, mogą zaschnąć na dywanie i negatywnie wpłynąć na jakość włosia. Jeśli więc chcesz cieszyć się przystrojoną podłogą oraz miękkością pod stopami przez lata, poniżej znajdziesz wskazówki, jak usunąć plamy z dywanu zarówno specjalistycznymi środkami, jak również potrzebne informacje do walki z brudem wybranym, domowym sposobem.

Czym usunąć plamy z dywanu? 

Usuwanie plam z dywanu to nieco specyficzne zajęcie. Z racji struktury materiału, przy sprzątaniu trzeba uważać o wiele bardziej, niż na przykład przy czyszczeniu ścian lub kafelek łazienkowych, gdyż są to wytrzymalsze od dywanu powierzchnie. Nie oznacza to jednak, że jego czyszczenie jest wybitnie skomplikowane. Jeśli chcesz wyczyścić świeże, dopiero co powstałe zabrudzenia, zacznij od zebrania ścierką czy ręcznikami nadmiaru płynów lub większych grudek. Innymi słowy, nim przejdziesz do konkretnego szorowania, zadbaj, aby dana substancja nie wniknęła głębiej w materiał. Czym następnie wyczyścić plamy na dywanie? Oczywistym wyborem jest proszek do prania tego rodzaju wykładzin bądź działające na tej samej zasadzie specyfiki. W razie wątpliwości, który z nich zakupić, najlepiej dobrze zapoznać się z etykietami, ażeby wybrać detergent uniwersalny albo przeznaczony do konkretnego rodzaju włosia. Rozprowadź produkt na brudnej powierzchni i zacznij wcierać w dywan, nieco rozprowadzając go przy tym również na boki. W tym niewątpliwie pomoże Ci odpowiednia szczotka lub gąbka – będą wydajniejsze od ścierek, a ich struktura pozwoli na dokładne umycie włosia. Pamiętaj, że tyczy się to niewielkich zabrudzeń. Jeżeli dywan został naruszony jakąś niewdzięczną do sprzątania substancją, która, notabene, wsiąkła już w struktury okładziny, lepiej skorzystać z pomocy specjalistów w zakresie czyszczenia chemicznego i parowego, ewentualnie – oddać dywan do odpowiedniej pralni. Niewłaściwe posługiwanie się wybielaczem lub odplamiaczem prędzej zepsuje materiał, niż doczyści, dlatego też niektóre zadania warto powierzyć ekspertom.

Plamy na dywanie - domowe sposoby na ich wyczyszczenie 

Plama z wina, kawy lub herbaty na dywanie wydaje się naprawdę duża i zdążyła już wsiąknąć w materiał, a nie masz pod ręką środka czyszczącego? Może nie wiesz, jak usunąć z dywanu plamy po psie, który rozłożył się na okładzinie cały oblepiony błotem, bezpośrednio po spacerze w deszczowy dzień, a boisz się samodzielnie użyć wybielacza? W takich sytuacjach ratunkiem będą dla Ciebie domowe sposoby na umycie dywanu, które mają skuteczność równoważną z tą zapewnianą przez detergenty. Jak w czyszczeniu wielu innych domowych powierzchni, tak i w tym przypadku zastosowanie znajdzie ocet wymieszany z wodą bądź soda oczyszczona. Nadaje się idealnie do mycia na sucho. Jak usunąć plamy z dywanu za pomocą sody? Rozsyp ją po zabrudzonej powierzchni i szczotką rozprowadź na większy obszar. Zostaw proszek na jakiś czas, a następnie użyj odkurzacza. Soda oczyszczona wymieszana z octem w wodzie sprawdzi się też do odświeżenia kolorowego dywanu, poprzez ożywienie barw i ich oczyszczenie z kurzu. Roztwór możesz rozprowadzić ścierką lub gąbką, albo za sprawą dyfuzora, np. spryskiwacza do kwiatów. Z kolei nadmiar sierści możesz zebrać rolką do swetrów. Na niektóre plamy wystarczy także woda z mydłem, a namoczony dywan można przetrzeć następnie na sucho ręcznikiem kuchennym, aby pochłoną nadmiar wilgoci. 

Jak usunąć stare plamy z dywanu?

Zaschnięta plama z kawy na dywanie? Posklejane włosie z osadem? Wyblakłe kolory i nieestetyczne przebarwienia? Niestety, jeśli zabrudzenia nie zmyje się od razu, stare plamy na dywanie staną się naprawdę nieestetyczne i uciążliwe. Nie oznacza to jednak, że musisz kupować nowy – i na takie problematyczne sytuacje istnieją rozwiązania. Jak więc usunąć uciążliwą plamę z dywanu? Spróbuj użyć soku z cytryny, wody z amoniakiem albo pokuś się na spirytus salicylowy, wymieszany z odrobiną soli. Efekt gwarantowany, zwłaszcza z tłustymi plamami, przez mocne składniki alkoholowe. Po użyciu roztworu, wystarczy pozostawić dywan do wyschnięcia. Równie mocne roztwory to także amoniak i woda utleniona oraz para: krochmal z octem. Proporcje potrzebne do przygotowania danych zawiesin znajdziesz bez problemu w internecie – zależne będą bowiem od rodzaju dywanu, a dokładniej materiału, z którego został zrobiony.


Jak widać, istnieje naprawdę wiele metod na czyszczenie dywanów. Oczywiście, najbardziej podstawowym narzędziem do walki z kurzem i brudem jest odkurzacz. Jego regularne używanie – np. 2 razy w tygodniu – pozwoli na utrzymanie dywanu w dobrym stanie przez długi czas. Zdarza się jednak, że jego powierzchowne, pobieżne pozbycie się nie wystarcza. Wtedy, zamiast od razu myśleć o kosztach zakupu nowego dywanu, wystarczy, że przetrzebisz szafki w kuchni i łazience. Niewątpliwie znajdziesz wszystkie potrzebne materiały i składniki, które pozwolą na oczyszczenie dywanu oraz zachowanie go w dobrym stanie na długo. Powyższe metody traktuj jako pomoc w pozbywaniu się zabrudzeń kłopotliwych, kiedy zwykła woda, albo wspomniany odkurzacz, okazują się niewystarczająco silne wobec nieestetycznych śladów na włosiu.

Zuzanna Golec
Zuzanna Golec

Jestem zakochana we współczesnej popkulturze oraz słowie pisanym. Ukończyłam studia kulturoznawcze ze specjalizacją film i nowe media. Uważam się za osobę kreatywną, wyrażającą się artystycznie poprzez ubiór i twórczość w wielu dziedzinach.

Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu