Styl prowansalski nawiązuje do nurtu królującego w południowo-wschodniej części Francji. To tam wnętrza są niezwykle przytulne, a z niewielkich domków rozpościera się przepiękny widok - np. na uprawianą lawendę. Idąc za tym opisem wiemy już, że pomieszczenia powinny być komfortowe, ciepłe, przytulne, ale także klasyczne. Wielu architektów i projektantów twierdzi, że styl prowansalski najlepiej oddaje cześć meblom z historią i duszą.
Połączenie tych głównych założeń nurtu sprawia, że kuchnia prowansalska jest idealną sceną do demonstrowania przytulności i gospodarności. Nic więc dziwnego, że coraz chętniej przenosimy ten nastrój do swoich wnętrz. Idąc za tym trendem, w poniższym wpisie doradzamy, co zrobić, aby kuchnia w stylu prowansalskim była naprawdę wyjątkowa i funkcjonalna!
Wystrój kuchni w stylu prowansalskim
Tworząc kuchnię w stylu prowansalskim warto… wyobrazić sobie sielski domek na przedmieściach, do którego wpada światło i w którym królują jasne barwy. Wnętrza w tym nurcie to głównie biel, beż, pudrowy róż, a także odcienie piasku i kremu. Docelowo bowiem chodzi o stworzenie delikatnego, nastrojowego i przytulnego wnętrza, które aż zachęca do odpoczynku i budowania ogniska domowego. W oczach wielu - przypomina i doskonale uzupełnia styl rustykalny.
Takie właśnie cechy ma również wystrój kuchni w stylu prowansalskim, gdzie delikatne wzornictwo przenika się z naturalnością i subtelnością.
Dodatkowo Twoja kuchnia powinna postawić na:
- naturalne materiały - drewno, wiklinę, len,
- tradycyjne rozwiązania - np. meble pomalowane na biało, z przeszkleniami, które stosuje się w starych kredensach,
- ozdoby i dodatki styl prowansalski - koniecznie uzupełnione o wyraźne i strojne dekory. Nurt daleki jest od minimalizmu, który spotkać możemy w stylu skandynawskim czy nowoczesnym,
- światło - prowansalskie wnętrza wielbią naturalne światło i miękkie promienie słoneczne. Często odchodzi się więc od ostrego dużych żarówek na poczet wielkich okien i półprzepuszczalnych firan z muślinu,
- meble i dodatki z historią - np. skarby, które odziedziczyłeś w spadku lub znalazłeś na strychu swojej Babci,
- tapety do kuchni - z motywem roślin i lawendy,
- jasne barwy - odrzuć czerń i granat, na poczet jasnych brązów, żółci, błękitu i delikatnego fioletu, które przywodzi na myśl lawendę.
Dodatki do kuchni w stylu prowansalskim
Dodatki do kuchni w stylu prowansalskim są strojne i pokaźne. Co istotne - pomimo tego dekoru nie wprowadzają chaosu i eklektyzmu, który można spotkać we wnętrzach retro.
Docelowo wszystkie dodatki są do siebie podobne i dopasowane kolorystycznie. Uważaj, aby nie przesadzić z ich ilością oraz masywnością - pomieszczenie powinno być przytulne, pozbawione niepotrzebnych bibelotów i tzw. łapaczy kurzu.
Postaw więc na np. zdjęcia rodzinne w drewnianych ramkach, obrazy z nadrukiem, pamiątki z wakacji, szklane wazony, dekoracje z muszelek, wrzos lub lawendę w doniczce i ceramikę w postaci wielkiej misy na owoce.
Kuchnia w stylu prowansalskim - inspiracje
Kuchnia w prowansalskim stylu jest ucieleśnieniem domowego ciepła, przytulności i subtelności. Tworząc więc aranżację wykorzystaj np. świeże zioła, drewniane fronty, muślinowe ściereczki i grube, drewniane deski do krojenia świeżych warzyw.
Jeśli interesuje Cię aranżacja kuchni prowansalskiej - przeglądaj katalogi z gotowymi aranżacjami, sięgnij po francuskie magazyny, a także zdjęcia prosto z Prowansji.
Z myślą o Twoim przyszłym, prowansalskim wnętrzu, przygotowaliśmy szereg propozycji - tj. plakatów, naklejki i fototapet, które z pewnością sprawdzą się podczas przyszłych prac remontowych. Szczególnie mocno rekomendujemy ozdoby z motywem fioletowej lawendy, która pozwoli Ci przenieść się na francuskie przedmieścia.