Curry do dań indyjskich, kolendra do taco, lubczyk do rosołu i oregano, dodawane do włoskiego makaronu. Każdy miłośnik kuchni i eksperymentowania kulinarnego ma w swojej szafie mnóstwo przypraw - od słodkich, przez ostre, po najbardziej egzotyczne i orientalne mieszanki. W gąszczu tysiąca woreczków nierzadko trudno o dobrą organizację - zwłaszcza, gdy w jednym z opakowań zalęgną się nieproszone mole.
Jak zatem powinien wyglądać idealny organizer na przyprawy, który ułatwi przyrządzanie aromatycznych dań? Jak zrobić naklejki na przyprawy, aby zapanować nad chaosem, goszczącym w szufladzie lub zbiorczym pojemniku?
Jak przechowywać przyprawy?
Prawidłowa organizacja przypraw ma ogromne znaczenie nie tylko dla zachowania porządku w kuchennej szufladzie, ale także - dla świeżości i bezpieczeństwa wszystkich, aromatycznych mieszanek. Docelowo te nie powinny mieć kontaktu z wilgocią - w tym parą wodną. Ważne jest także, aby nie pozostawiać ich otwartymi - zwłaszcza, gdy istnieje ryzyko wysypania lub zagnieżdżenia się uporczywych moli spożywczych. Przyprawy, podobnie jak kawa, wietrzeją i tracą na swoim aromacie. Każdy miłośnik kulinarnych poczynań wie, że nie ma nic gorszego niż niewyraziste chili lub kwaskowaty pieprz.
Docelowo więc Twoja szuflada na przyprawy może być wyposażona w:
- słoiczki na przyprawy - malutkie, okrągłe, kwadratowe, szklane - na rynku znajdziesz szereg drobnych, zamykanych słoiczków, w których przechowywać możesz korzenne przyprawy lub zioła.
- organizer na przyprawy do szuflady - organizery często wyposażone są w osobne przegrody lub otwierane osobno pokrywki, które nie tylko ułatwiają wysypanie przypraw wprost do patelni, ale także ochraniają otworzone saszetki przed wilgocią.
- pojemniki na przyprawy do szuflady - woreczki z przyprawami możesz także segregować w większych, zamykanych organizerach. Podziel je według kuchni (włoskie, chińskie, meksykańskie) lub rozdziel na dwie grupy: do stosowania codziennego i do użycia w domowych wypiekach.
- zatrzaski na przyprawy - klipsy montuje się bezpośrednio na saszetkach, co stanowić ma za dodatkowe zabezpieczenie przed molami, wodą, larwami, brudem lub wywietrzeniem. wkład na przyprawy do szuflady - gotowe, plastikowe wkłady, przypominające organizery na sztućce. Docelowo dopasowuje się je do kształtu i rozmiary szuflady.
Gdy wykorzystujesz wiele podobnych słoiczków i opakowań, pamiętaj, aby je oznaczyć i opisać. W tej roli idealnie sprawdzą się etykiety lub “naklejki na przyprawy” z dokładną rozpiską wsypanej, aromatycznej mieszanki.
Gdzie trzymać przyprawy w kuchni?
Docelowe miejsce Twoich przypraw powinno być suche, ciemne i zabezpieczone przed intensywnymi, unoszącymi się w powietrzu aromatami. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest trzymać przyprawy w szufladzie, w której to umieścisz słoiczki, woreczki i opisane organizery.
Alternatywą dla tego rozwiązania jest stojak na przyprawy, który posiada uchwyty, haczyki lub dziurki, w których to umieszcza się słoiczki lub woreczki wypełnione przyprawami. Drewniane, plastikowe lub metalowe stojaki przechowuje się na blacie roboczym, dlatego też zaleca się ich wybór w przestronnych, dużych kuchniach lub spiżarkach.
Pomysły na organizer na przyprawy
Pojemniczki na przyprawy to nie tylko plastikowe organizery zamykane półprzezroczystą pokrywką. W organizowaniu aromatycznych mieszanek możesz bowiem wznieść się na wyżyny… kreatywności! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka inspiracji i pomysłów, dzięki którym uporządkujesz wszystkie zioła i przyprawy w… nieco inny sposób!
- Sięgnij po wiklinowy koszyczek, w którym ułożysz otworzone saszetki z przyprawami. Zaklej je wydrukowanymi naklejkami, które ułatwią Ci przeszukiwanie ściśle ułożonych opakowań.
- Wykorzystaj plastikowy pojemniczek na narzędzia - ułóż w nich przyprawy, opisując je wydrukowanymi etykietami.
- Umyj stare słoiczki po konfiturach, dżemach i sosach, tworząc własne, różnokształtne pojemniki na przyprawy.
Słoiczki na przyprawy - jak je udekorować?
Słoiczki na przyprawy do szuflady to nie tylko funkcjonalny dodatek do Twojej kuchni, ale także idealny sposób na udekorowanie wnętrza. W tym celu wykorzystać możesz:
- kolorowe, drobne tasiemki, którymi ozdobisz szyjkę słoika,
- naklejki i etykiety, na których opiszesz nazwę mieszanki i datę otworzenia saszetki,
- zakrętki z korka,
- jutowy sznurek, którym przywiążesz słoik i przyczepisz etykietę z nazwą wsypanego zioła,
- stojaki, które wykonuje się zdobionego drewna, hartowanego szkła lub marmurowych podstawek.
Jak zrobić naklejki na przyprawy?
Wielokrotnie we wpisie wspominaliśmy jak ważne są etykiety i odpowiednie opisanie organizerów lub szklanych słoiczków. Pora więc pokazać jak zrobić etykiety na przyprawy!
Docelowo etykiety na przyprawy mogą być zarówno minimalistyczne - a więc skupione wyłącznie na nazwie ziół - jak i kolorowe, przedstawiające przyprawę w formie graficznej. W tworzeniu własnych etykiet możesz wykorzystać gotowe narzędzia i programy, a także stworzyć je własnoręcznie - dobierając odpowiednią kolorystykę, rozmiar i styl czcionki. Następnie, tak zaprojektowane etykiety należy wydrukować na specjalnym papierze, uzupełniony klejem po zewnętrznej stronie.
Jeśli jednak nie masz czasu na projektowanie wszystkich tych elementów - sięgnij po gotowe zestawy naklejek od Naklejkomanii. Przygotowaliśmy dla Ciebie dodatki do kuchni i zestawy, w których znajdziesz ponad 100 naklejek z nazwami najpopularniejszych przypraw i ziół. Dostępne modele różnią się nie tylko wielkością (od rozmiaru S do XXL), ale także kolorem, wielkością napisów, kształtem i ilością naklejek w pakiecie. Oferujemy takżetapety do kuchni i plakaty do kuchni. Jest w czym wybierać!