Sprawdź nasze promocje! Rabaty do -70% !

Jak zerwać tapetę ze ściany? Sprawdzone sposoby

24-08-2023
Jak zerwać tapetę ze ściany? Sprawdzone sposoby
nowoczesne tapetydzone sposoby na to, jak zerwać tapetę

Usuwanie starej tapety ze ścian to nieco kłopotliwy, ale, przez wielorakie motywy, niezbędny proces. Jakie sytuacje mogą być dla nas przyczynkiem, do renowacji ścian? Od zrywania tapet nie obejdzie się, rzecz jasna, w trakcie gruntownego remontu, np. gdy chcemy przygotować ściany do tapetowania nową okleiną, choćby efektowną fototapetą, bowiem od dawna niezmieniony, przestarzały już materiał ozdobny zdążył wyblaknąć bądź nie wpisuje się w aktualny kanon modnych i popularnych wzorów. Równie dobrze mógł zwyczajnie powszednieć, przez co Twój pokój, mieszkanie lub cały dom przestało jawić się jako azyl, nie przytulna i bardzo intymna, a przestrzeń bez wyrazu. Warto też pamiętać, iż nowoczesne tapety produkowane są na innych materiałach, niżeli te tworzone kilka lat temu. Oznacza to, że każdy sklep wnętrzarski czy budowlany zapewnia asortyment niezwykle bogaty, dopasowany do wielu oczekiwań estetycznych, nie ograniczający się wyłącznie do papierowych oklein ściennych. Sprzyja to częstszym zmianom, także eksperymentowaniu z różnymi aranżacjami, gdyż usuwanie winylowej tapety ze ściany będzie szybsze i mniej kłopotliwe, niż, dla przykładu, usuwanie bądź zrywanie właśnie wspomnianych starych tapet papierowych. Oczywistym jest również, że materiały na ścianach w pomieszczeniach mogą ulegać z czasem zniszczeniom – po wielu latach użytkowania okleina w pokoju mogła już wyblaknąć lub nieestetycznie, samoistnie odchodzić od powierzchni. Poza tym, nawet jeśli z tapetami nic się nie dzieje, czasami potrzebne jest bezpośrednie odświeżenie ściany, jej zagruntowania bądź wyrównania. Bez względu na powód, warto znaleźć sposób, który znacząco ułatwi zdejmowanie tapety winylowej, papierowej czy jakiejkolwiek innej ze ścian. Jeśli potrzebujesz porady w tym zakresie, zapraszamy do lektury. W niniejszym tekście podpowiadamy, jak szybko ściągnąć tapetę ze ściany.

Jak usunąć starą tapetę?

Nasz krótki poradnik, odpowiadający na pytanie, jak szybko usunąć starą tapetę (albo tapety, jeśli mowa o renowacji w kilku pomieszczeniach) ze ściany, zaczniemy od pozytywnego stwierdzenia, iż istnieje na to kilka sposobów. Co za tym idzie, możesz wybrać metodę, która uznasz za najwygodniejszą dla siebie. Sposób oczyszczania ścian z dawnych materiałów powinien być jednak zależny od właściwości poszczególnych wykończeń ozdobnych oklein. Tak więc, jak usunąć lub zerwać starą tapetę, albo – ponownie – stare tapety ze ściany i jak właściwie powinno przebiegać ich zdzieranie czy ściąganie? Wszystko po kolei. Za priorytet należy uznać zabezpieczenie pomieszczenia, w którym chcesz przystąpić do działań remontowych. Ukryj meble pod folią, wynieś pomniejsze przedmioty, wyłącz gniazdka i korki z prądu, gdyż w całym procesie raczej nie obejdzie się bez wody. Metoda na mokro jest w końcu najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem, na różnorakie obawy związane z tym, jak zdjąć starą tapetę ze ściany. Od razu zaznaczamy, że stosowanie wody najlepiej sprawdzi się, kiedy naszym zadaniem jest odklejanie tradycyjnej, papierowej tapety. O tym, jak zerwać tapetę zmywalną, czyli czym usunąć tapetę winylową, gdzie wilgoć niewiele zdziała, także za chwilę się dowiesz. Powracając do wątku, jak pozbyc sie tapety ze sciany z pomocą wody: przygotuj namoczoną gąbkę lub spryskiwacz do kwiatów, oczywiście uprzednio napełniony. Najlepiej, aby woda miała temperaturę pokojową. Wybranym przyrządem znacząco namocz materiał na ścianie (jeśli wykorzystasz spryskiwacz, działanie powtórz kilka razy) i odczekaj chwilę, aż wierzchnia warstwa nasiąknie płynem, a materiał rozmięknie. Wówczas powinien on bez problemu odchodzić od ściany, przy jego pociągnięciu. A jak usunąć ewentualne resztki tapety lub samego kleju ze ściany, które szczególnie mocno przylegają do jej powierzchni? Pomóż sobie szpachelką budowlaną, która okaże się nieodzowna również w przypadku problemów z podważeniem tapety przed jej usunięciem. Remontową pracę, czyli zerwanie tapety, ułatwić może także mieszanka wody z octem. Z zawiesiną o proporcjach pół na pół, odchodzenie kleju i materiału będzie efektywniejsze, gdyż mieszanka osłabi właściwości spoiwa na ścianie.

Jak szybko zerwać tapetę?

Czy istnieją szybsze sposoby na to, jak ściągnąć lub zmyć starą tapetę ze ściany? Jak najbardziej. Chodzi oczywiście o metodę na sucho, która jednocześnie jest odpowiedzią na to, jak usunąć, czy raczej zdjąć ze ściany starą tapetę winylową. Ponieważ jest to materiał wodoodporny, działanie na mokro byłoby daremne. Oczywiście, na sucho można działać też z innymi podłożami, jednak wówczas ryzyko uszkodzenia ściany (np. oderwanie części tynku) jest większe. Jak więc zrywać tapety winylowe? Powoli i dokładnie odklej wierzchnią warstwę – pozostałości, takie jak klej na ścianie, przemyj dobrze namoczoną gąbką, zeskrobując szczególnie trwałe elementy szpachelką. Odpowiedzią na to, jak ściągać jakąkolwiek tapetę, w tym winylową, może być również wykorzystanie specjalistycznych narzędzi, np. parownicy oraz wałka z kolcami, który zrobi w materiale drobne otwory, przepuszczające pod materiał ciepłe powietrze. Możesz pokusić się także o zakup specyfików ułatwiających rozpuszczanie kleju, jednakowoż musisz mieć na względzie, iż specjalistyczne metody wiążą się z większymi kosztami.

Jak ściągnąć fototapetę ze ściany?

Istotną kwestią pozostaje również odpowiedź na pytanie, jak zdjąć ze ściany fototapetę – w końcu to jeden z najpopularniejszych materiałów dekoracyjnych, stosowanych we wnętrzach. Od razu uspokajamy, nie jest to nic skomplikowanego. Tak naprawdę, wiedząc, jak sciagnac tapety ze scian, jesteś w stanie usunąć z ich powierzchni także fototapetę. Wystarczy, że skorzystasz z jednego z opisanych wyżej sposobów. Oczywiście, wybranie tego najlepszego również będzie zależne od materiału, na którym wykonano nadruk. Polecamy więc rozpocząć od przetestowania wybranej metody na skrawku materiału, aby przypadkiem nie podejmować się żmudnego, uciążliwego działania, nie przynoszącego przy tym oczekiwanych efektów. Od nieinwazyjnego przetestowania zachowania materiału pod wpływem różnych działań, powinno się zacząć zdejmowanie każdej tapety. Zalecamy więc, bez względu na to, czy zdecydujesz się na sposób na sucho czy na mokro, aby działanie rozpocząć od jednego z dolnych rogów fototapety. Sprawdzisz reakcje materiału i bez problemu zmienisz sposób działania, o ile pierwszy będzie zbyt pracochłonnych lub doprowadzi do zbędnego podarcia ozdoby, a nie jej oderwania od powierzchni.

Zuzanna Golec
Zuzanna Golec

Jestem zakochana we współczesnej popkulturze oraz słowie pisanym. Ukończyłam studia kulturoznawcze ze specjalizacją film i nowe media. Uważam się za osobę kreatywną, wyrażającą się artystycznie poprzez ubiór i twórczość w wielu dziedzinach.

Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu