Sprawdź nasze promocje! Rabaty do -70% !

Jak usunąć tapetę?

06-11-2017
Jak usunąć tapetę?

Zrywanie starych tapet – wyzwanie dla odważnych?

Wówczas nachodzi nas myśl o metamorfozie ścian i tu na przeszkodzie stoi stara tapeta – co z nią zrobić? Czy warto się za to zabierać? Czy to wyzwanie tylko dla odważnych? Niekoniecznie! Usuwanie tapet wcale nie musi być takie trudne i czasochłonne. Może się wydawać, że to zadanie dla fachowca, ale równie dobrze ze starą tapetą można poradzić sobie samemu. Wystarczy wolna chwila i odrobina cierpliwości. Co będzie Ci potrzebne? Zanim zaczniesz, weź potrzebne narzędzia, dokup to, czego zabrakło w Twoim warsztacie, dzięki czemu będziesz miał pewność, że nie utkniesz z pracą. Bez tego ani rusz:

  • pędzel ławkowiec lub gąbka,
  • metalowa szpachelka malarska,
  • paca do papieru ściernego (ewentualnie zdzierak do tapet),
  • preparat do usuwania tapet,
  • papier ścierny,
  • skrobak.

Którą tapetę usunąć najłatwiej?

Stopień trudności procesu usuwania tapet może zależeć od materiału, z którego zostały one wykonane. Najmniej problemu sprawią te papierowe i rauhfaser, dlatego że są wrażliwe na wilgoć, a więc łatwo poddadzą się działaniu zastosowanego preparatu do usuwania tapet. Po namoczeniu będą odchodzić od ściany całymi pasami bez pozostawiania znacznych, trudnych do usunięcia śladów. Kłopotliwe może okazać się usuwanie tapet winylowych. W trakcie użytkowania ich niezawodna trwałość stanowi olbrzymią i nieocenioną zaletę, ale w momencie usuwania – dodatkowe utrudnienie. Co się tyczy tapet fizelinowych, warstwa fizeliny zawsze pozostanie na ścianie. Może zostać zeskrobana lub wykorzystana w roli podkładu dla nowego produktu. Najtrudniej usunąć tapetę z włókna szklanego, bo może odchodzić od ściany razem z tynkiem.

Usuwanie tapet – krok po kroku

Niezależnie od tego, z czego została stworzona tapeta przeznaczona do usunięcia, możesz postępować według kilku kroków:

  1. Koniecznie musisz przykryć wszystko to, co może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu. Podłogę, meble, cokoliki – wszystko to osłoń folią i dodatkowo zabezpiecz taśmą. Usuń ze ścian wszelkie gwoździe i kołki.
  2. Zmiękcz tapetę – w celu zmiękczenia nanieś na tapetę warstwę kleju i nasącz ją preparatem do usuwania tapet (koniecznie zaznajom się z instrukcją). Ewentualnie możesz wykorzystać zwykłą, ciepłą wodę z dodatkiem kilku łyżek octu 10%. Przyda Ci się pędzel ławkowiec lub gąbka. Zwracaliśmy uwagę na to, że usunięcie np. tapet winylowych może być kłopotliwe. Prawdopodobnie wystarczy, że do ich zmiękczenia wykorzystasz większą ilość preparatu.
  3. Usuń tapetę za pomocą szpachelki – po odczekaniu około 10-15 minut od nasączenia papieru preparatem, wciąż wilgotną tapetą usuń za pomocą szpachelki lub skrobaka. Powinieneś zacząć od góry i zrywać tapetę pasami ku dołowi.
  4. Szlifowanie – po usunięciu tapet i przed nałożeniem nowego wykończenia ściany, warto zadbać o jej dokładne wyczyszczenie. W tym celu wykorzystasz papier ścierny. To niezwykle istotne, ponieważ dokładne wyczyszczenie ścian może ułatwić pracę podczas następnego usuwania tapet.
  5. Gotowe! Powodzenia!
Jagoda Walczak
Jagoda Walczak

Z wykształcenia mgr filologii polskiej, z zamiłowania grafik komputerowy, jej pasją jest sztuka, śledzenie trendów wnętrzarskich oraz szeroko pojęty design.

Powiązane produkty
Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu