Łazienka to nierzadko nasza prywatna przestrzeń do relaksu, zażywania długich kąpieli, szykowania się na wielkie wyjście i odpoczywania w pachnącej pianie. Tworząc i aranżując to niewielkie wnętrze musisz zadbać o doskonałe oświetlenie, estetykę, ale także o szereg funkcjonalnych rozwiązań.
Zastanawiasz się jak urządzić łazienkę projekty, aby zyskać funkcjonalną, estetyczną, ciekawą i doskonałą do odpoczynku przestrzeń? Tu z pomocą przychodzi nasz nowy wpis, który naładowany jest inspiracjami i pomysłami, które wykorzystać możesz podczas przyszłych prac remontowych!
Wybór motywu przewodniego dla swojej łazienki
Zanim zaczniesz urządzać swoją łazienkę - wybierz nurt, który najlepiej odpowie na Twoje estetyczne upodobania. Poniżej przedstawiamy garść najpopularniejszych stylów, które wykorzystać możesz podczas zbliżającego się remontu.
- styl loftowy - surowy, skromny i nawiązujący do opuszczonych, amerykańskich fabryk XVIII wieku. Wnętrza w tym duchu są przestronne, ale jednocześnie bazują na naturalnych elementach i powściągliwości w dodatkach. Aranżacja łazienki w stylu loftowym to przede wszystkim wanna na mosiężnych nóżkach; miedziane, wystające rury; płytki przypominające cegłę i kinkiety z ozdobnym żarnikiem.
- styl skandynawski - minimalistyczne, jasne i doskonale oświetlone wnętrza. Urządzanie łazienki w tym nurcie jest niezwykle proste i najczęściej bazuje na białych płytkach, srebrnych bateriach, białej armaturze, drewnianych dodatkach i ostrym oświetleniu.
- styl francuski - bogaty, strojny, nawiązujący do aranżacji za czasów Ludwika XIV. Aranżacja łazienek w stylu francuskim opiera się na oranżeriach, zdobieniach i bogatych szlifach. Warto więc postawić na lustra w złotej ramie, połyskujace baterie, marmurowe kafle lub płytki ścienne przypominające marmur i kamienie szlachetne.
- styl boho - lekki, subtelny, tworzy harmonię z naturą. Dodatki do łazienki w tym duchu korzystają z bogactwa, które dała nam fauna i flora oraz bazują na zrównoważonej, prośrodowiskowej produkcji. Łazienka boho to żywe kwiaty, obrazy z motywem pejzaży górskich, drewniane elementy, lniane ręczniki i sojowe świeczki o świeżym zapachu.
- styl nowoczesny - stawiający na funkcjonalizm, prostotę i użyteczność. Wnętrze łazienek nowoczesnych pozbawione jest bibelotów i strojnych elementów - w tej aranżacji wszystko ma swój cel. Dlatego też łazienki w tym duchu wyróżniają się jasnymi kaflami oraz szklanymi pudełkami, które kryją w sobie wszystkie bibeloty.
Wybór schematu kolorów do łazienki
Jak ładnie urządzić łazienkę? Warto postawić na sprawdzone schematy kolorów, które nawiązują zarówno do klasyki, jak i do ekstrawaganckich duetów. Absolutnym hitem jest blokowe połączenie czerni i bieli, która łączy w sobie minimalizm i prostą elegancję. Czarne kafle połóż na podłodze lub przeciwległej ścianie, a resztę uzupełnij drobnymi, białymi kaflami lub lateksową, jasną farbą. Alternatywą dla tej aranżacji jest ozdobienie ściany w sposób naprzemienny (biała-czarna-biała). To jeden z najsłynniejszych i najefektywniejszych sposobów na optyczne powiększenie nawet najmniejszej łazienki.
Równie minimalistycznym schematem jest wybór szarości i bieli, która nawiązuje do stylu skandynawskiego i jest nieco mniej kontrastowa niż ostra, wyraźna czerń.
Alternatywą dla tej klasyki jest oczywiście... kolor. W nurcie loftowym cudownie sprawdzi się czerń i drewno, a w nurcie glamour - srebro z błękitem lub złoto z granatem. Równie pięknie łączy się zieleń z odcieniami brązu, krem z karmelem, purpura ze złotem i ciemna zieleń z drewnem, która z kolei nawiązuje do stylu boho.
Dobór odpowiednich akcesoriów do łazienki
Oczywiście aranżując małą lub dużą łazienkę nie możesz zapominać o dodatkach! Dodatki łazienka to wisienka na torcie starannie dobranych płytek, paneli łazienkowych z motywem roślin oraz mebli, które pomieszczą wszystkie, niezbędne bibeloty. Wyposażenie łazienki to także kwiaty, tekstylia i zapachy, które pięknie koją i relaksują podczas długiej kąpieli w wannie.
W tej roli idealnie sprawdzą się np.:
- drobne koszyczki - z juty, wikliny albo metalu,
- styl loftowy - panele inspirowane surowymi, opuszczonymi magazynami lub dworcami - np. betonowe lub grysowe. Warto postawić także na czarne wzory, plakaty do łazienki, naklejki z prostymi cytatami lub fototapetę z motywem architektonicznym.
- styl skandynawski - panele przypominające drewniane lamele albo boazerię. Idealnie sprawdzi się też fototapeta z motywem lasów lub zimowych, ośnieżonych krajobrazów.
- styl francuski - panele lub fototapety wzorowane na marmurze i kamieniach szlachetnych. Koniecznie strojne, masywne, z dodatkiem złota lub srebra.
- styl boho - panele z motywem fauny i flory. Idealnie sprawdzą się duże liście, romantyczne zachody słońca, oświetlone pola oraz spokojne widoki plaż lub górskich krajobrazów. Alternatywą dla nich są kwiaty - od polnych, poprzez róże i duże słoneczniki.
- styl nowoczesny - panele proste, futurystyczne, bazujące na geometrycznych kształtach i minimalizmie kolorystycznym. Postaw na motyw sześcianów lub fototapetę z największymi mostami świata.
Oczywiście doskonałą formą dekoracji są panele ścienne lub tapety do łazienki, które cudownie sprawdzą się w Twojej przyszłej łazience.
Jak wybrać fototapetę do łazienki? Idąc za wspomnianymi nurtami i stylami wybierać możesz:
Wnętrze łazienek może być zarówno minimalistyczne, puste i pozbawione dodatków, jak i strojne, pełne koloru i ciekawych form. Zarówno kolory, jak i ilość elementów powinna odpowiadać na obrany styl. Tak oto oszczędnym w dodatkach należy być w przypadku łazienek loftowych, nowoczesnych i skandynawskich, a bogate elementy i liczne akcesoria sprawdzą się w nurcie boho, francuskim i glamour.
Stworzenie gotowego projektu łazienki
Jeśli masz już własne inspiracje aranżacje łazienek możesz podjąć się prac w sposób samodzielny lub udać się do profesjonalisty. Ten przełoży Twoją wizję na papier i po krótkim wywiadzie zaproponuje garść praktycznych i estetycznych rozwiązań. Praca z architektem jest niezwykle owocna - na koniec współpracy otrzymasz gotową listę farb, mebli i elementów, które pomogą Ci uzyskać docelowy, piękny efekt.
Architekt bierze pod uwagę metraż, Twoje potrzeby, wybrany przez Ciebie styl, inspiracje oraz praktyczne rozwiązania, które poznał dzięki wieloletniej pracy w branży. W ten sposób otrzymasz np. propozycje rozmieszczenia oświetlenia czy zabudowanego blatu, dzięki któremu pochowasz jeszcze więcej kosmetyków i produktów.
Wykorzystanie pomysłów w praktyce
Jeśli chcesz samodzielnie wcielić pomysły w życie - stwórz na kartce wstępny plan rozmieszczenia mebli i dodatków. Kup próbki farb lub przejrzy gotowe aranżacje z kafelkami, aby zdecydować się na najpiękniejszy wzór. Wymierz każde miejsce, w którym docelowo pojawić się ma pralka, szafka albo drewniana półeczka na przybory. Jeśli jakieś rozwiązanie nie sprawdzi się w praktyce - nie bój się z niego zrezygnować. Oglądaj katalogi, czytaj inspirujące blogi, przeszukuj gotowe aranżacje, aby zobaczyć z jakich funkcjonalnych rozwiązań korzystają inni. Nie działaj pod wpływem emocji i nie podążaj ślepo za trendami - wcześniej stworzony plan jest kluczem do sukcesu!
W Naklejkomanii przygotowaliśmy nowości - od naklejek ściennych poprzez panele ścienne - które przepięknie ozdobią Twoją przyszłą łazienkę. Jeśli potrzebujesz nowych pomysłów - przeczytaj posty na naszym blogu lub skontaktuj się z Zespołem.