Sprawdź nasze promocje! Rabaty do -70% !

Jak urządzić gabinet psychologiczny?

26-07-2023
Jak urządzić gabinet psychologiczny?

Jak urządzić gabinet psychologiczny?

Projektowanie gabinetu psychologicznego jest specyficznym rodzajem przedsięwzięcia ze względu na charakteru tejże placówki. To przestrzeń specjalistyczna, ale w żadnym stopniu nie powinna przypominać medycznych poradni lekarskich. Gabinet psychologiczny musi być miejscem stworzonym z wyczuciem i dozą empatii – przytulność powinna łączyć się z estetyką przestrzeni, przekonującą o profesjonalnym profilu działalności danego terapeuty. Projekt gabinetu psychologicznego powinien więc zostać dobrze przemyślany. Nie ma w nim miejsca na przypadkowość lub koncepcyjny chaos. Jeśli należysz do grona specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego i planujesz otwarcie własnego gabinetu, albo chcesz zmienić coś w dotychczasowym miejscu pracy, zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem. Nasze propozycje mogą Cię zainspirować do wykreowania w przestrzeni, w której Twoi pacjenci odczują nie tylko psychiczny, ale też fizyczny komfort.

Aranżacja gabinetu psychologicznego

Planując wygląd gabinetu psychologicznego, należy wziąć pod uwagę różne aspekty wystroju wnętrz. Oprócz dodatków czy mebli, równie istotne będą już podstawowe elementy wybrane do wykończenia pomieszczenia, choćby tapety na ścianę czy zgrywające się z nią podłoże. Chodzi o stworzenie pomieszczenia, w którym Twoi klienci poczują się bezpiecznie, a przyjemna aranżacja wyciszy ich nadmierne emocje, pozwalając na spokojniejsze przeżywanie terapii. Dlatego warto zacząć od określenia, jak wielką przestrzenią dysponujemy. Jeśli gabinet jest przestronny i wystarczająco jasny, na przykład dzięki dużej ilości okien, warto zdecydować się na jasne, delikatne pokrycia ścian, które dodadzą pomieszczeniu przytulności. Nic nie szkodzi, aby zdecydować się okleiny ścienne z konkretnymi motywami ozdobnymi, choćby kwiatami, urokliwymi widokami czy niefiguratywnymi, abstrakcyjnymi wzorami. Ważne, aby były neutralne tematycznie i utrzymane w stonowanej gamie barwnej. Ciepła czy zimna – nie ma znaczenia. Chodzi o subtelność, wyczucie w kreacji wyciszającego miejsca. W katalogu naszego sklepu internetowego, bez trudu znajdziesz wśród kilkuset fototapet posegregowanych w ramach tematycznych podkategorii idealne propozycje, które zmienią Twój gabinet w nowoczesne, ale schludne i wyszukane wnętrze. Posiadamy także wiele wzorów z perspektywą stwarzającą wrażenie trójwymiarowości elementów na materiale, mających optycznie powiększyć dane pomieszczenie, dzięki czemu Twój przyszły gabinet będzie wydawał się bardzo przestronny. Dobrym pomysłem może być także oklejenie ścian materiałami z realistycznymi fotografiami pejzaży, kwiatów, miast – pozwolą zapomnieć choć na moment o przytłaczającej rzeczywistości. Polecamy rozpoczęcie aranżacji gabinetu psychologicznego od wyboru okleiny na ściany, gdyż dywan i kolejne elementy, dla utrzymania spójności, powinno dobrać się do niej kolorystycznie i stylistycznie.

Wyposażenie gabinetu psychologicznego

W następnym kroku warto pomyśleć, w co wyposażyć gabinet psychologiczny. Czym się kierować na tym etapie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Poza spójnością z otoczeniem, meble do gabinetu psychologicznego muszą być wygodne, aby klienci, jak i terapeuci odczuwali komfort w czasie sesji. Niewygodne albo zbyt małe siedziska byłyby niewątpliwie rozpraszające. Innymi słowy, wyposazenie gabinetu psychologicznego musi być przede wszystkim funkcjonalne. Należy zakupić fotele lub, jeśli pozwala na to przestrzeń, całą kanapę. Warto, aby Twoi klienci mogli usadowić się na siedzeniach takich samych, jak Ty – ażeby nie czuli się gorzej, mniej ważni. Można pomyśleć też o miękkich pufach albo poduszkach rozłożonych na siedziskach. Niezbędny okaże się najpewniej wieszak na okrycia wierzchnia czy zakup stolika kawowego. Można na nim postawić wodę, chusteczki i inne drobnostki. Przydatne będzie również biurko, przy którym wykonasz niezbędne notatki dotyczące każdej sesji. Nie można zapomnieć o szafkach, czy to na dokumenty, czy na specjalistyczne materiały, certyfikaty i dyplomy poświadczające o odbytych kursach albo szkoleniach. Jeśli z Twoich usług korzystają także najmłodsi, weź pod uwagę, że z małymi pacjentami praca wygląda nieco inaczej. Pomyśl więc o drobnym zakątku dla dzieci, z półeczkami lub pojemnikami z sensorycznymi czy antystresowymi zabawkami albo malutkim stoliczku, przy którym maluch może wykonać z Tobą w formie zabawy lub pracy plastycznej niezbędne ćwiczenia psychologiczne.

Wystrój gabinetu psychologicznego

Ostatnią, ale wcale nie najmniej istotną kwestią, pozostaje wystrój gabinetu. Nawet najwygodniejsze meble oraz przemyślane kolory na ścianach nie stworzą przytulnego klimatu bez odpowiednich akcesoriów ozdobnych. Ich brak sprawiłby, że całe pomieszczenie, chociaż schludne, mogło jawić się jako niezbyt przyjazne i komfortowe. Tak jak w przypadku tapet, dobierając dodatki do gabinetu psychologicznego, nie należy przesadzić z ich ilością czy kolorystyką, żeby nie rozpraszały klientów. Lepszym wyborem będą przedmioty estetyczne, statyczne, mające tylko dopełnić, a nie kreować klimat pomieszczenia. Dobrym i przydatnym dodatkiem tego typu zawsze będą zegary. Współcześnie występują w wielu formach, stając się nie tylko funkcjonalnymi akcesoriami, ale przede wszystkim świetnymi ozdobami naściennymi. W gabinecie pozwolą dodatkowo na kontrolowanie czasu trwania sesji. Idealne będą także obrazy i plakaty. To dekoracje, które nadają się do każdego stylu i wnętrza, można je kontemplować albo wykorzystać jako punkt ułatwiający skupienie myśli. Do nowoczesnego gabinetu możesz wybrać abstrakcje, geometryczne wzory, albo motywy z roślinami i pejzażami,wzbogacone o motywujące hasła, ewentualnie reprodukcje znanych dzieł malarskich. Jeśli jednak stawiasz przede wszystkim na przytulną, niemalże rodzinną atmosferę w miejscu przeznaczonym do rozmów z pacjentami, zdecyduj się na minimalistyczne przedstawienia kwiatów, widoki w sepii i grafiki o symbolicznym, pozytywnym oraz pokrzepiającym przesłaniu. Wszystkie te elementy wpłyną na dobre samopoczucie Twoich pacjentów, którzy, z poczuciem swobody i zaopiekowania, na pewno łatwiej nawiążą z Tobą więź terapeutyczną, a to pozwoli Ci na efektowne dbanie o ich stan psychiczny.

Zuzanna Golec
Zuzanna Golec

Jestem zakochana we współczesnej popkulturze oraz słowie pisanym. Ukończyłam studia kulturoznawcze ze specjalizacją film i nowe media. Uważam się za osobę kreatywną, wyrażającą się artystycznie poprzez ubiór i twórczość w wielu dziedzinach.

Powiązane produkty
Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu