Wystrój łazienki nie musi być nudny i nijaki. Coraz więcej osób decyduje się eksperymentować z wnętrzami, sprawiając, że nawet sanitarne pomieszczenie staje się interesujące, sprzyja relaksowi i dobremu samopoczuciu, spowodowanego przebywaniem w estetycznym miejscu. Ostatnimi czasy, coraz popularniejsza staje się na przykład wykańczanie łazienki kolorem czarnym lub nawet tworzenie całej aranżacji w tym ciemnym odcieniu. To na pewno ciekawe rozwiązanie, zapewniające wrażenie ekskluzywności całej aranżacji. Jak urządzić czarną łazienkę, albo chociaż urozmaicić jej wystrój czarnym kolorem? Przeczytaj tekst, a dowiesz się, co zrobić, żeby uzyskać ciekawy efekt, dzięki któremu Twoje sanitarne pomieszczenie może zmienić się w mini gabinet relaksu!
Czarna łazienka – aranżacje
Jest kilka sposobów na stworzenie ciekawej aranżacji z czarnym kolorem. Warto więc przemyśleć, jaki dokładnie efekt pragniemy osiągnąć. Łazienka może być po prostu ciemna: czarna podłoga, czarne płytki na ścianach, czarna kabina prysznicowa lub wanna. Można zdecydować się także na kompozycje przestrzeni, w której czarny będzie dominować, jednak nie stanie się jedynym kolorem w pomieszczeniu. Co przez to rozumieć? Czarne mogą być na przykład panele szklane do łazienki, kafelki czy wykończenia przyrządów sanitarnych, podczas gdy meble i dodatki będą miały zupełnie inne kolory. Od wyboru wersji wystroju ważniejsze jest myślenie o oczekiwanym, końcowym efekcie. Czarna łazienka będzie najlepszym rozwiązaniem dla stylu glamour lub minimalistycznego. Wówczas warto postawić na złote lub białe dodatki – ramę lustra, kran, ciepłe światło. Za sprawą takiego kontrastu, całe pomieszczenie będzie wyglądać nowocześnie i luksusowo. Podobny efekt można uzyskać jeszcze w łatwiejszy sposób, to jest, wybierając tapety do łazienki czy kafelki lub panele, których wykończenia imitują zdobne kamienie bądź ozdobny marmur. W ten sposób czarny zostanie naturalnie przełamany, a aranżacja wnętrza stanie się jeszcze ciekawsza. Mówiąc najogólniej, tego typu wykończenia łazienki będą idealne dla osób z wysokim poczuciem estetyki i wyszukanym gustem, świadomych, iż łączyć z czarnym innych kolorów bez zastanowienia nie ma sensu – wbrew pozorom, nie wszystko będzie z nim dobrze wyglądać – a umiejętnie wykorzystają ciemny odcień do stworzenia schludnej i eleganckiej kompozycji.
Mała czarna łazienka
Czy wykończenie małej łazienki na czarno będzie dobrym pomysłem? Tak, o ile zrobi się to w odpowiedni sposób. Zbyt duża ilość czerni w ciasnej przestrzeni najpewniej wprowadziłaby do wnętrza ponury nastrój. W takim przypadku, należy więc optycznie powiększyć pomieszczenie, a opisywany kolor wykorzystać raczej w formie dodatku, nie dominanty. Lepsza będzie mała czarna łazienka z prysznicem, nie z wanną, bez zbędnych dodatków, z wolno stojącą umywalką, a nie zlewem umieszczonym w blacie dużej i niepraktycznej szafki. Przynajmniej jedną ścianę warto udekorować dużym lustrem oraz, choć to wydaje się oczywistym stwierdzeniem, właściwie oświetlić pomieszczenie. W przypadku małych przestrzeni, lepszym rozwiązaniem będą wspomniane materiały wykończeniowe z motywem czerni połączonej z innymi barwami, niżeli jednolita, ciemna barwa.
Czarna łazienka – inspiracje
Jeżeli nadal nie przekonuje Cię czarny kolor w łazience, poniższe inspiracje powinny zmienić Twoje nastawienie, uzmysławiając, jak ciekawie można wprowadzić tę barwę do pomieszczenia:
- wspomniane już połączenie czarnego z marmurem lub kamieniem to gwarancja designerskiego efektu
- nowoczesne rozwiązanie to połączenie czarnego z drewnem – estetyka rodem z katalogów może zawitać w Twoim domu czy mieszkaniu naprawdę szybko!
- siła tkwi w szczegółach – ciekawym pomysłem może być urządzenie bardziej tendencyjnej łazienki (w bieli czy odcieniach błękitu), przełamując jednak aranżację czarnymi szczegółami: bateria prysznicowa, rama lustra, glazura na szafkach... drobne wykończenia wyróżnią się na tle jaśniejszych odcieni, tworząc oryginalną, kolorową, lecz nadal stonowaną aranżację
- czarny może stać się świetną bazą dla dekoracji, które ubogacą łazienkę, pozbawiając ją znamion pomieszczenia sanitarnego. Na ciemnym tle świetnie będą się prezentować obrazy czy plakaty do łazienki, gęste rośliny, nawet bez kwiatów, wyłącznie o intensywnie zielonych liściach, naklejki na permanentnej folii itp.
Jak rozjaśnić czarną łazienkę?
Pomysł czarnej łazienki coraz bardziej Ci się podoba, ale obawiasz się, że pomieszczenie będzie zbyt ciemne i przytłaczające? Pamiętaj, że zawsze można nieco rozjaśnić przestrzeń, nie zaburzając przy tym estetyki aranżacji. W jaki sposób?
- oświetlenie – skorzystajmy nie tylko z sufitowego, ale pomyślmy też o miejscowym. Może warto zainwestować w światełka na około lustra albo w zdobny klosz nad umywalką? Dobór odpowiedniej żarówki będzie równie istotny – dobrze zdecydować się na światło ciepłe, ale nie rażące oczu, a optycznie zmiękczające meble i struktury ścian
- lustra – w każdej łazience znajdzie się chociaż jedno, jednak nie warto obawiać się zawieszenia na ścianach dwóch lub trzech tafli szkła. Mogą być one częścią mebli, np. szklane drzwi szafek. Skumulowane lustra będą odbijać światło, powiększając tym samym optycznie przestrzeń, a także znaczącą ją rozjaśniając
- wybierz intensywną kolorystykę mebli, która przełamie czerń – jeśli nie klasyczna biel, może błękit, brąz lub zieleń? Pomiędzy takimi połączeniami nie będzie zbyt wielkich kontrastów, ale zestaw dodatków w jednym odcieniu przełamie posępność czarnego, ukazując jego zdobny, estetyczny potencjał.