Jak rozrobić klej do tapet?

02-08-2023
Jak rozrobić klej do tapet?

Jak przygotować i rozrobić klej do tapet?

Każdy potrzebuje raz na jakiś czas nieco zmodyfikować spowszedniałe już wnętrze. Niektórzy decydują się na całkowitą metamorfozę wybranych pomieszczeń, a inni zmieniają wyłącznie konkretny, ale zauważalny element we wnętrzu. Jednym z nich może być wybór nowego materiału, koloru czy wzoru do wykończenia ścian. Popularnym sposobem na ich odświeżenie jest tapetowanie. Do przymocowania ozdobnej okleiny potrzeba specjalnego kleju, który nie musi być intuicyjny w użyciu dla osób spoza branży budowlanej. Jak wygląda gruntowanie klejem do tapet, jego odpowiednie proporcje, jak w ogóle rozrobić klej do tapet i jak długo można go używać? Odpowiadamy!

Jak przygotować klej do tapet?

Dobór kleju do tapet będzie zależny od rodzaju okleiny, którą posiadamy. Przykładowo, w Naklejkomanii dostępne są następujące materiały produktów naściennych: winylowe, papierowe czy flizelinowe. Posiadamy także tapety samoprzylepne, jednakże ich montaż odbywa się bez kleju. W przypadku winylu czy papieru, powinien sprawdzić się każdy, uniwersalny produkt. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że materiał będzie przylegał do ściany naprawdę mocno, warto wybrać spoidło dedykowane odpowiedniemu rodzajowi tapety, np. przeznaczone do tapet flizelinowych. Do przygotowania kleju potrzebne będzie wiadro, miska czy inne głębokie naczynie z zimną wodą. Ciepła mogłaby osłabić właściwości spoiwa. Niezbędny będzie także duży pędzel z grubym włosiem – nie tylko do nakładania, ale także mieszania zawiesiny, czyli proszku (w takiej formie dystrybuowane są kleje) ze wspomnianą wodą.

Jak rozrobić klej do tapet?

Klej do tapet – jak go rozrobić, by zachował on wszystkie właściwości? Tak naprawdę, rozrabianie kleju do tapet nie powinno nikomu sprawiać problemu, bo całość sprowadza się do wsypania proszku do wody i wymieszania powstałej tak zawiesiny. Jakie proporcje są najlepsze przy tworzeniu kleju do tapet? Należy trzymać się zaleceń producenta, podanych na opakowaniu. Wskazywanie ogólnego stosunku płynu i proszku nie ma sensu. Zależnie od materiału przyklejanego do ściany, spoiwo może mieć nieco inne właściwości. Stosowanie się do wymyślonego, ogólnego stosunku płynu i proszku wiązałoby się z naruszeniem struktury produktu, a to mogłoby osłabić właściwości kleju. Jak wymieszac klej do tapet? Polecamy zrobić to najpierw w jedną, potem drugą stronę, aby upewnić się, że składniki właściwie rozejdą się w płynie. Aby uniknąć powstania przeszkadzających grudek, zalecamy wsypywać proszek do wody stopniowo, za każdym razem lekko mieszając.

Ile może stać rozrobiony klej do tapet?

Czy rozrobiony klej do tapet mozna przechowywac i ile moze stac, zanim zacznie tracić swoje właściwości? Wiadomym jest, że nie wszystkie prace remontowe da się wykonać jednego dnia. Uspokajamy, że spoiwo umożliwiające przymocowanie tapet do ścian, odpowiednio przechowywane, przez kilka dni zachowa swoje właściwości. Ile czasu mozna więc trzymac rozrobiony klej do tapet? Ponownie, takie informacje powinien przekazać sam producent na opakowaniu swojego artykułu. Niemniej istnieje kilka wytycznych, które sprawdzają się dla większość tego rodzaju wyrobów. Najważniejsze jest szczelne zamknięcie pojemnika z klejem i przechowywanie go w nieco chłodnym miejscu. Jeżeli okres jego przetrzymywania to kilka dni roboczych (ok. 3), spoiwo powinno być dalej zdatne do użytku, z tym, że przed kolejnym umyciem warto go wymieszać. 

Zuzanna Golec
Zuzanna Golec

Jestem zakochana we współczesnej popkulturze oraz słowie pisanym. Ukończyłam studia kulturoznawcze ze specjalizacją film i nowe media. Uważam się za osobę kreatywną, wyrażającą się artystycznie poprzez ubiór i twórczość w wielu dziedzinach.

Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu