Jeżeli stojąc przed wyborem tapety do salonu, nie potrafisz podjąć decyzji, bo podoba Ci się kilka wzorów, wcale nie jest powiedziane, że musisz zrezygnować z nich na rzecz tej jedynej, idealnej. Niezwykle szeroki wybór oferowany w sklepach zazwyczaj zostawia nas z palącymi wątpliwościami: czy tamta tapeta nie byłaby jednak lepsza? Jak się okazuje, niektóre wzory i kolory można zestawiać ze sobą bez obaw o to, że efekt finalny przyprawi nas o zawrót głowy. Łączenie deseni, motywów i barw nie musi wiązać się z chaosem i pstrokatością. Jeśli chcesz zaaranżować dom w naprawdę niebanalny sposób, musisz wyzbyć się strachu przed nowymi rozwiązaniami. Uzbrój się w niczym nieograniczoną fantazję i odwagę – a dopiero potem zacznij działać. Wykreuj dom, o jakim zawsze marzyłeś.
To może być niezła frajda!
Przede wszystkim potraktuj tapetowanie jak zabawę. Im więcej frajdy będziesz miał z dobierania i nakładania tapety na ścianę, tym (prawdopodobnie) lepszy efekt osiągniesz. Chodzi o to, że zdecydowawszy się już na wymarzony wzór, z większą ochotą zabierzesz się za dekorowanie domu niż w momencie, gdy musiałbyś przyozdabiać go motywem, do którego nie jesteś szczególnie przekonany. Pamiętaj, że czasem najbardziej zwariowane pomysły okazują się najlepsze. Dobra rada – aby zachować równowagę, intensywne, żywe kolory łącz z delikatniejszymi wzorami, natomiast wyraźne, skupiające uwagę wzory spróbuj zrównoważyć za pomocą bardziej stonowanych barw. Dzięki temu wnętrze pozostanie harmonijne, nawet jeśli będzie działo się w nim nieco więcej niż w przeciętnym, jednolicie pomalowanym czy wytapetowanym salonie.
Liczy się kolor
Z kontrastującymi ze sobą wzorami możesz rozprawić się, decydując się na tapety w tej samej gamie kolorystycznej. Co z tego, że łączymy pasy z grochami czy zdobne ornamenty z prostymi, geometrycznymi figurami? Nie ma to żadnego znaczenia, jeżeli barwy pojawiające się na łączonych ze sobą tapetach powtarzają się. Jeżeli, przykładowo, stawiamy na zielenie i pomarańcze, niech właśnie te kolory (najlepiej w tych samych odcieniach) będą obecne na obu tapetach. To właściwie najważniejsza zasada dotycząca zestawiania ze sobą wzorów. W przypadku podobnych motywów działa ona na odwrót, to znaczy, że wybierając dwie tapety z podobnym lub takim samym wzorem, mamy pełne prawo do tego, by poeksperymentować z kolorami. Należy jednak uważać na to, by nie gryzły się one ze sobą zbyt zajadle. Źle dobrane kolory mogą wprowadzić do wnętrza niepotrzebną dysharmonię, odwracać uwagę od ciekawej aranżacji, a skupiać ją na niefortunnym kontraście.
Pamiętaj, że tapety nigdy nie wychodzą z mody i dają o wiele więcej możliwości niż jednolite farby. Wyobraź sobie, jak chciałbyś, by wyglądał Twój dom, przyjmij określoną koncepcję i trzymaj się jej, biorąc pod uwagę nasze wskazówki, a na pewno uda Ci się osiągnąć naprawdę interesujące efekty!