Jak dopasować styl do mieszkania?

21-01-2023
Jak dopasować styl do mieszkania?

Aranżowanie swojego wymarzonego domu to niezwykle ekscytująca przygoda. Wybieranie dodatków, kolorów i mebli doprowadza Cię do stworzenia swojego kąta na ziemi, co z kolei wywołuje lawinę silnych, pozytywnych emocji. W procesie tym warto kierować się własnymi upodobaniami, ale także trendami i popularnymi nurtami, które są doskonałą wskazówką i inspiracją. 

Zatem, jaki styl mieszkania wybrać, aby cieszyć się oryginalnym, spójnym i przemyślanym wnętrzem?

Najbardziej popularne style mieszkań

Zacznijmy od przeglądu najsłynniejszych i najbardziej charakterystycznych nurtów, które wykorzystać możesz w aranżowaniu swoich czterech ścian.

Popularne style urządzania mieszkań, które królują we współczesnych aranżacjach to np.:

  • Mieszkania styl loftowy - lub inaczej nowojorski styl mieszkania.

Styl powstały w XVIII wieku, na skutek zachodzących i gwałtownych zmian ekonomicznych. To w ich wyniku upadały fabryki, a w opuszczonych halach szybko zagnieździli się artyści, którzy wykorzystali pustą przestrzeń do tworzenia własnych pracowni artystycznych. Pomysł ten szybko przedostał się do dzielnic Nowego Jorku, otrzymując miano stylu loftowego. Styl wyróżnia się surowym, przestrzennym wnętrzem - spotykanym w opuszczonych magazynach czy na starych dworcach kolejowych. W salonie lub sypialni znajdziesz np. naturalne materiały - takie jak metal, aluminium czy drewno – a także proste dodatki i ciemne barwy. W standardowym loftowy w mieszkaniu króluje ceglana ściana, stary i żeliwny żyrandol, miedziane rury oraz betonowe kafle.

Styl skandynawski uchodzi za jeden z najpopularniejszych i najczęściej spotykanych zarówno w mieszkaniach, jak i w hotelach, restauracjach czy salonach piękności. Korzenie stylu skandynawskiego sięgają północnej Europy - tj. krajów nordyckich, takich jak Finlandia i Norwegia. Uznaje się, że początek nurtu datowany jest na lata 30-te XX wieku, kiedy to duński malarz zaczął tworzyć obrazy przedstawiające jasne i przestronne wnętrza. W swoim kraju nie zyskał uznania, dlatego też przeniósł się do Francji, gdzie szybko zyskał rzeszę fanów. Niedługo potem cały świat rozkochał się w minimalistycznych, jasnych i prostych wnętrzach, które nawiązują do natury i zachęcają do oświetlenia promieniami słonecznymi. W mieszkaniu skandynawskim znajdziesz więc białe ściany, szare tekstylia, drewnianą podłogę, proste meble i wiele tanich rozwiązań, które są idealne ratunkiem dla osób o ograniczonym budżecie.

  • Styl mieszkania glamour.

Narodził się w Stanach Zjednoczonych, w latach 30-tych XX wieku. Mówi się, że nawiązuje on do złotej ery Hollywood, dlatego też często opisuje się go w kontekście wnętrz gwiazd światowego kina. Nurt zyskał popularność ze względu na eleganckie elementy, dbałość o detale i bogactwo wzorów. Standardowe wnętrze w stylu glamour wyróżnia się blaskiem, czarem i przepychem. Wszystko to nie bazuje na kontrastach i nadmiarze - w tych wnętrzach każdy element jest przemyślany, drogocenny i wartościowy. W mieszkaniu glamour króluje srebro, złoto, bogato zdobione lustra, dzieła sztuki, kryształy i skórzane obicia.

  • Francuski styl mieszkania.

Jak sama nazwa wskazuje - styl francuski wywodzi się z Francji i zrodził się w XVII wieku, za panowania króla Ludwika XIV. Nawiązuje od do przepychu, który spotkać mogliśmy na dworze króla. Ludwika XIV nazywano Królem Słońca - dlatego, że lubował się w przepychu, bogatym zdobieniu, złocie i ornamencie. Do dziś styl francuski uchodzi za pałacowy, strojny i przysadzisty. W standardowym francuskim mieszkaniu znajdziesz żłobienia, skórzane meble, złote ornamenty, bogato zdobione ramy luster i obrazów, zegary, tkane dywany, jedwabne poduszki, pełne zdobień tapety oraz okna w typie porte - fenetre (czyli wysokie okna balkonowe).

  • Styl boho mieszkania.

Geneza stylu sięga XVIII- wiecznej Francji, kiedy to powstało określenie la boheme. Słowo to określało cyganerię - czyli grupę barokowych artystów, która inspirowała się pięknem natury. Boho bardzo mocno przypomina styl rustykalny - tj. sięga po naturalne dodatki i materiały, inspirując się środowiskiem i przemysłem zgodnym z fauną i florą. W standardowym mieszkaniu boho znajdziesz więc lniane poszewki, muślinowe zasłony, jasne barwy (beż, biel, karmel), przestronne wnętrza, świeżo ścięte kwiaty i dużo naturalnego blasku.  Bardzo często w stylu boho podstawowym dodatkiem są kwiaty – w tym tapety i plakaty nawiązujące do złocistych pól, zbóż, lasów, górskich krajobrazów i spokojnych, nadmorskich plaż.

    Dopasowanie stylu do wielkości mieszkania

    Zapoznałeś się właśnie z wieloma, popularnymi nurtami, które spotkać możesz nie tylko w mieszkaniach, ale także w restauracjach, hotelach, salonach kosmetycznych i fryzjerskich. Zdajemy sobie sprawę, że ich nadmiar może wywołać ból głowy, ale w rzeczywistości każdy z nich jest na tyle charakterystyczny, że z dużą dozą prawdopodobieństwa uda Ci się wybrać kierunek najbliższy Twojemu sercu.

    Nie jest bowiem tajemnicą, że styl mieszkania należy dostosować nie tylko pod dostępny budżet, ale także metraż.

    Powyższy, krótki opis udowodnił, że nie każdy nurt sprawdzi się w dużych lub kameralnych wnętrzach. Dlatego też, jeśli:

    • jesteś właścicielem kawalerki lub chcesz urządzić niewielkie pomieszczenie - zdecydowanie najlepiej sprawdzi się styl skandynawski, który stawia na minimalizm lub styl boho, który rozjaśnia i optycznie powiększa dany lokal,
    • jeśli urządzasz dużą przestrzeń lub jesteś właścicielem domku jednorodzinnego - zdecydowanie lepiej sprawdzi się styl glamour, który nawiązuje do przepychu; styl francuski, który uwielbia żłobienia i dekory (te mogą przytłoczyć niewielkie wnętrze) oraz styl loftowy, który z założenia nawiązuje do wielkich i przestronnych hal.

    Dopasowanie stylu do domowników

    Zastanawiasz się jaki styl mieszkania do ciebie pasuje? Aby odpowiedzieć na to pytanie - warto zapoznać się z charakterystyką najpopularniejszych nurtów oraz przejrzeć katalogi i przykładowe wizualizacje. Możesz także skorzystać z konsultingu architekta wnętrz, który pomoże dobrać dodatki, kolory i tekstylia.

    Jeśli więc chcesz dowiedzieć się jaki styl mieszkania najlepiej odpowie Twojej estetyce - zwróć uwagę na:

    • kolor - zarówno ścian, jak i dodatków - jedne nurty wyróżniają się naturalnymi, jasnymi barwami, podczas gdy inne stawiają na kontrasty i głębokie odcienie,
    • materiały - naturalne i bogate vs. tańsze, sztuczne lub syntetyczne,
    • stopień zdobienia - od minimalistycznego, po bogaty decor,
    • dodatki - funkcjonalne i w niewielkiej ilości czy masywne, nawiązujące do klasycyzmu,
    • oświetlenie - od przytłumionego, skoncentrowanego na niskich lumenach, po zimne i ostre,
    • dostępny budżet - niektóre nurty z założenia zarezerwowane są dla osób z większymi możliwościami finansowymi,
    • dostępność elementów - jedne nurty są na tyle popularne i uniwersalne, że bez problemu znajdziesz swoje wymarzone dodatki. Inne zaś wymagają poszukiwania, przeglądania katalogów i uczestnictwa w licytacjach.



    W Naklejkomanii przygotowaliśmy obrazy, plakaty, nowości, fototapety i naklejki ścienne, dzięki którym stworzysz aranżację w niemalże każdym nurcie. Zapoznaj się z dostępnymi wzorami i wybierz ten, który najlepiej skomponuje się z Twoją wizją.

Jagoda Walczak
Jagoda Walczak

Z wykształcenia mgr filologii polskiej, z zamiłowania grafik komputerowy, jej pasją jest sztuka, śledzenie trendów wnętrzarskich oraz szeroko pojęty design.

Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu