Białe ściany w mieszkaniu - zarówno w salonie, w sypialni, jak i w kuchni - to absolutny klasyk i “wnętrzarski” bestseller. To właśnie biel stanowi za doskonałe tło dla kolorowych dodatków i wielu barwnych dekorów. Jeśli więc nie wiesz jaki nurt jest najbliższy twojemu sercu, nie masz planu aranżacyjnego i obawiasz się projektowego faux pass - to właśnie ten kolor będzie najbezpieczniejszą opcją.
Białe ściany spotkasz w wynajmowanych mieszkaniach, w salonach kosmetycznych, hotelach i gabinetach lekarskich. Ta uniwersalność wynika z faktu, że odcień ten kojarzony jest z elegancją, skromnością i naturalnością. Na szczęście nie oznacza to, że wnętrza z białymi ścianami są nudne i pozbawione wyrazu. Wręcz przeciwnie! Biel jest idealnym tłem dla wszystkich szalonych, kolorowych i wielokształtnych elementów.
Zatem, jak udekorować białe ściany, aby wnętrze było przytulne, eleganckie i… zaskakujące? Jak ożywić białe ściany nie ponosząc wysokich kosztów i nie nadwyrężając swojego portfela?
Białe ściany z czym łączyć?
Pomysł na białe ściany można stworzyć dzięki katalogom, gotowym aranżacjom w sklepach meblarskich, blogom poświęconym designie i podróżom, podczas to których zapoznasz się z różnymi nurtami.
W ramach tego wyzwania postanowiliśmy jednak część zadania wykonać za Ciebie! Specjalnie dla wszystkich właścicieli minimalistycznych i białych wnętrz, przygotowaliśmy garść inspiracji i niezawodnych duetów, które wykorzystać mona w tworzonych aranżacjach.
Białe ściany z czym łączyć?
- Z drewnem - zarówno białym, dębowym, jak i mahoniowym. Połączenie bieli i drewna to idealny nawiązanie do stylu skandynawskiego, który słynie z minimalistycznych i skromnych duetów.
- Ze srebrem lub złotem - w ten sposób stworzysz eleganckie wnętrze w stylu glamour. Złoto i srebro przełamią minimalistyczny design, dodadzą trochę błysku i ciekawej faktury. Wybierz więc np. fototapety imitujące marmur lub tryptyki z dodatkiem złota.
- Z czernią - absolutna klasyka, nawiązująca do lat 40-tych i 50-tych. Uniwersalny duet, który stał się symbolem elegancji. Blokowe połączenia nawiązują do szachów i nie wprowadzają chaosu w niewielkich, kameralnych wnętrzach.
- Z granatem - ten zyskał na popularności zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy to zrozumiano, że ciepłe odcienie niebieskiego stanowią za wdzięczną alternatywę dla intensywnej i głębokiej czerni. Wybierz więc panele ścienne z motywem granatowych figur geometrycznych lub plakaty przedstawiające rozgwieżdżone niebo.
- Z kryształem - idealna propozycja w nowoczesnych wnętrzach, gdzie króluje minimalizm i futuryzm. Kryształowe cięcia odbijające światło to doskonałe tło dla bieli, dzięki której aranżacja nie jest przysadzista i masywna.
- Z grafitem - ponowny ukłon w kierunku stylu skandynawskiego, który cudownie sprawdza się w niewielkich, małych przestrzeniach. Szary jest subtelniejszym odcieniem niż głęboka czerń, a stworzony kontrast jest delikatniejszy.
- Zieleń - pastelowa, butelkowa lub trawiasta to nawiązanie do stylu boho, który czerpie z piękna natury.
Białe ściany - jakie meble wybrać?
Pora odpowiedzieć na jedno z najważniejszych, aranżacyjnych pytań - białe ściany jakie meble dobrać, aby nie zaburzyć wnętrzarskiej harmonii?
Wybierając meble do jasnych, białych pomieszczeń można kierować się dwoma podejściami. Pierwsze nawiązuje do tej prostoty i minimalizmu. Drugie się jemu sprzeciwia, proponując skrajnie odmienne, kontrastowe połączenia. Jeśli więc masz białe ściany - wybrać możesz dopasowane i kremowe meble. Zrezygnuj przy tym ze żłobień, ozdobnych nóżek i dekoracyjnych uchwytów - postaw na prostotę, rezygnując z wypukłych faktur.
Musisz jednak pamiętać, że białe meble niosą ze sobą jedną, ale zasadniczą wadę - są bardzo trudne w pielęgnacji i czyszczeniu. Jasne meble bardzo często żółkną lub odbarwiają się na skutek wylanej kawy czy promieni słonecznych.
Drugie podejście nawiązuje do eklektyzmu. Jeśli masz dosyć białych elementów - wybierz kontrastowe meble z drewna bądź metalu. Oprócz jasnego, naturalnego drewna wybierz ciepły dąb, brunatny orzech lub czerwony mahoń. Alternatywą dla drewna są elementy z płyty, którą odbarwia się na np. kolor granatowy, ciemnozielony czy bordowy. Meble mogą mieć dodatkowe, ręczne żłobienia albo kryształowe uchwyty, które nadadzą komodzie czy konsoli dodatkowego, wyjątkowego designu.
Porada I: Białe ściany drewniane meble to absolutna klasyka, która pozwala zachować zarówno pożądaną prostotę, jak i elegancję, która przełamie minimalistyczne, jednobarwne wnętrze.
Jak ozdobić białą ścianę?
Jak ozdobić białe ściany, aby te nie były zbyt chłodne i zanadto minimalistyczne?
W tej roli idealnie sprawdzą się zarówno klasyczne obrazy w ozdobnych ramach, zegary, jak i lustra czy naklejki ścienne. Doskonałą opcją będzie również fototapeta, którą nakleisz na jednej, przeciwległej ścianie. Możesz wybrać zarówno minimalistyczny, geometryczny wzór z wykorzystaniem złotych elementów, jak i zdecydować się na pięknie ośnieżony krajobraz gór. Prawdziwym hitem są fototapety 3D, które dzięki zastosowanej technice powiększą optycznie wnętrze, nadając mu większej “głębi”.
Sprawdźmy zatem jaki obraz na białą ścianę wybrać w minimalistycznym wnętrzu:
- białe ściany w sypialni - wybierz romantyczne krajobrazy, zachody słońca, nadmorskie porty, ośnieżone szczyty i pola zbóż. Idealną inspiracją będzie nurt boho, który czerpie z natury. Wybierz obrazy przedstawiające świeże kwiaty lub te, wykorzystujące rodzinne zdjęcia z wakacji.
- białe ściany w salonie - idealnie sprawdzą się obrazy przedstawiające dzieła sztuki, wykorzystujące abstrakcję i tworzące tryptyki, które rozwiesza się nad kanapą lub komodą.
- białe ściany w kuchni - wybierz obrazy przedstawiające świeże cytrusy, palone ziarna kawy lub elementy inspirowane fauną i florą. W kuchniach eleganckich - np. glamour - świetnie sprawdzą się obrazy wykorzystujące wzór marmuru czy betonu.
- białe ściany w pokoju dziecka - wykorzystać możesz obrazy przedstawiające leśnych mieszkańców, kosmos albo urocze zwierzątka, spotykane w bajkach animowanych.
- białe ściany w przedpokoju - to idealne tło dla wielu zabawnych i rodzinnych zdjęć. Postaw więc na obrazy wykonywane z fotografii albo niewielkie, ręcznie tworzone, kolaże.
Porada II: Ulubione obrazy i plakaty możesz dodatkowo podkreślić wykorzystując chłodne, białe światło. W tej roli sprawdzą się wąskie, LEDowe kinkiety na białą ścianę lub niewielkie klosze z ciętego szkła.
W Naklejkomanii przygotowaliśmy plakaty, naklejki i tapety, dzięki którym urozmaicisz jasne, białe wnętrze. Przeglądaj nasze wzory tworząc szalone kolaże lub stawiając na klasyczne formy. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz dalszych inspiracji - zapoznaj się z innymi wpisami na blogu lub skontaktuj się z naszym Zespołem!