Open space - z ang. otwarta przestrzeń - to niezwykle charakterystyczny sposób organizacji środowiska pracy. O ile kilkanaście lat temu popularny był głównie na zachodzie (ze wskazaniem na Stany Zjednoczone), o tyle współcześnie jest równie powszechny także w Polsce. Warto podkreślić, że ten typ aranżacji znacząco różni się od fabryk i magazynów - tj. zwykle dotyczy biur i korporacji.
W jego głównym założeniu chodzi o wytypowanie jednej, obszernej przestrzeni, w której znajdują się pracownicy danego działu. Lokal bazuje więc na określonej ilości biurek i stanowisk pracy, które umożliwiają wykonywanie codziennych obowiązków i zadań zawodowych.
Wystrój open space powinien łączyć w sobie zarówno funkcjonalność, komfort pracy, normy kodeksu pracy, a także przyjętą estetykę, która jest spójna z identyfikacją wizualną firmy. Jak to wszystko ze sobą pogodzić? Jak urządzić open space, aby pracownicy czuli się w nim komfortowo i bezpiecznie?
Jak urządzić open space?
Zacznijmy od formalnych kwestii. Obecne przepisy mówią, że na każdą osobę, przebywającą w danym pomieszczeniu, powinno przypadać przynajmniej 2 metry kwadratowe powierzchni podłogi. Co ważne - przestrzeń ta powinna być wolna od sprzętów biurowych. Unikaj więc upychania maksymalnej ilości biurek do wnętrza o niewielkim metrażu. Poczucie klaustrofobicznego nieładu nie sprzyja skupieniu i koncentracji. Dodatkowo dystans do monitora powinien być wynieść minimum 0,5m. W aranżowaniu przestrzeni musisz także pamiętać o przejściach - czyli ciągach komunikacyjnych pomiędzy biurkami, drzwiami i oknami. Zanim zaczniesz zamawiać biurka - rozrysuj na kartce papieru pełne rozmieszczenie stanowisk, uwzględniając przy tym konieczność późniejszych zmian.
Najpopularniejszym sposobem ustawiania biurek są tzw. klastry - tj. stanowiska zespołowe złożone z maksymalnie czterech biurek. Klastrowanie sprawia, że wnętrze pozbawione jest chaosu i przy okazji - umożliwia tworzenie grup projektowych.
Współcześnie odchodzi się już od ustawiania szkolnego –równoległe linie biurek generują więcej hałasu, są mało ustawne i tworzą aranżacyjny chaos.
Nie zapomnij również o odpowiednim oświetleniu. Docelowo należy połączyć światło naturalne - np. wpadające przez duże okna - jak i sztuczne. W tym drugim przypadku mówi się o oświetleniu bocznym/nablatowym, a także oświetleniu górnym, takim jak świetlówki sufitowe. Te powinny mieć odcień chłodny, o wartości maksymalnie 5300 Kelwinów. Ze względów ekonomicznych i środowiskowych powszechnie stosuje się żarówki LED o mocy nie niższej niż 500 luksów.
Oczywiście w aranżowaniu pomieszczenia ważne są także dekoracje w open space. W tej roli wyróżniamy zarówno miękkie dywany, które przy okazji zmniejszają poziom hałasu (ten nie powinien przekraczać 45 decybeli), jak i separatory, które umieszcza się pomiędzy biurkami.
Ozdoby do open space to także kolorowe segregatory, koszyczki na akcesoria papiernicze, a także ozdoby ścienne:
- plakaty - np. związane z historią czy wartościami firmy,
- kolaż ze zdjęć całego zespołu,
- dyplomy i certyfikaty,
- kalendarze z zapisanymi, najważniejszymi datami,
- sztuczny bluszcz,
- płytki imitujące cegłę lub lamele,
- kolorowe fototapety, które przełamią jasną, biurową aranżację,
- naklejki na ścianę, którymi udekorujesz przestrzeń między oknami,
- klasyczne tapety z motywem geometrycznych lub abstrakcyjnych form,
- obrazy przedstawiające widoki ośnieżonych gór lub wyciszających, nadmorskich przystani.
Wisienką na aranżacyjnym torcie są klasyczne dekoracje do biura - tj. kwiaty w kolorowych doniczkach, figurki, świeczki zapachowe, kolorowe lampki, kalendarze ścienne i magnesy z urlopowych wypraw. Zaangażuj zespół w tworzeniu tego wnętrza, prosząc, aby każdy z nich przyniósł do biura coś od siebie. W ten sposób uda Wam się stworzyć naprawdę wyjątkową, pełną pozytywnych emocji przestrzeń.
Open space wystrój inspiracje
Oczywiście każdy open space może różnić się metrażem, kolorem ścian, sposobem rozłożenia stref itd. W tworzeniu aranżacji warto kierować się charakterem firmy, wartościami, identyfikacją wizualną i komunikacją. Ostatecznie zupełnie inaczej wyglądać będzie open space w klasycznym biurowcu i nieco inaczej w biurze o płaskiej hierarchii.
Doskonałą inspiracją są konkretne nurty, tj:
skandynawski - bazujący na jasnych barwach, prostych formach i naturalnych dodatkach. To w nim królują drewniane skrzyneczki i szklane klosze,
- loftowy - bazujący na surowych aranżacjach, metalu i miedzi,
- eklektyczny - szalony, pełen kolorów, które uzupełnią nadmuchiwane pufy czy stół do piłkarzyków,
- boho - oddający hołd pięknej przyrodzie, naturalnym materiałom i naturze, która uprzyjemnia pracę przy komputerze,
- vintage – czyli wzorowany na starych biurach, wykorzystujących estetykę kamienic,
- glamour - elegancki, strojny, bazujący na luksusie i wysokojakościowych materiałach - np. krysztale i marmurze.
Szukasz pomysłów na stworzenie wyjątkowej przestrzeni do pracy? Zapoznaj się z inspiracjami i pomysłami, które znajdziesz w katalogach wnętrzarskich oraz na naszym blogu. Nie zapomnij spojrzeć na wszystkie propozycje i wzory, które dla siebie przygotowaliśmy - spraw już teraz, aby twój wystrój biura był naprawdę wyjątkowy!