Mała łazienka – inspiracje i pomysły na urządzenie
Łazienka, pod względem aranżacyjnym, może wydawać się kłopotliwym pomieszczeniem. Bywa, że w porównaniu do innych pokoi, jest ona, potocznie mówiąc, klitką, w której upchnięte są niezbędne meble i urządzenia sanitarne i nic poza tym. Tyczy się to zwłaszcza mieszkań w blokach, szczególnie stworzonych wedle starego typu budownictwa, gdzie żadne remontowe prace w postaci burzenia ścian (celem poszerzenia granic łazienki) nie wchodzą w grę. Tymczasem mała przestrzeń nie musi oznaczać aranżacyjnych ograniczeń ani być równoważną z dyskomfortem. Wystarczy odrobina kreatywności, aby nawet niewielkich rozmiarów pomieszczenie wydawało się optycznie większe i robiło zniewalające wrażenie. Poznaj nasze pomysły na urządzenie małej łazienki!
Aranżacja małej łazienki
Bardzo mała łazienka oznacza potrzebę dokładnego rozplanowania przestrzeni – wszystkie aranżacje muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Estetyka, choć nadal ważna, schodzi w tym przypadku na drugi plan. Złe rozplanowanie urządzeń i mebli nie pozwalałoby się zresztą cieszyć z wystroju łazienki, gdyż wszyscy skupialiby się na ciasnocie ograniczającej ruchy. Jakie powinny być aranżacje małej łazienki? Przede wszystkim jasne – ciemne kolory mogą być w pomieszczeniu dojmujące, tym bardziej podkreślając nieduże wymiary przestrzeni. Nie oznacza to, że musisz ograniczać się wyłącznie do białego koloru, choć, oczywiście, to najbardziej rozpowszechniona i uniwersalna barwa we wszystkich pomieszczeniach sanitarnych. Myśląc „mała łazienka” inspiracji należy szukać w różnych miejscach. Rzecz jasna, przez ograniczoną przestrzeń, przeważnie konieczne będzie postawienie na minimalizm. Jednakże, nawet kierując się jego zasadami, pomysł na małą łazienkę i to, jak ją urządzić, może być naprawdę daleki od banałów. W końcu nikt nie broni wyboru oryginalnej gamy kolorów do wystroju: czemu nie iść w brązy czy w pstrokate kolory? Co ważne, nawet małą przestrzeń można dowolnie wystylizować. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby minimalistyczna aranżacja nawiązywała do klimatów retro, albo, przeciwnie, była niezwykle nowoczesna – sęk w tym, żeby na niezależną od nas ciasnotę nie patrzeć, jak na problem, lecz jako miejsce, które wymaga spójności i dobrej organizacji, po prostu atrakcyjnego pomysłu, ażeby niezwykle się prezentować.
Projekt małej łazienki
Kluczem do zadowolenia z niewielkiej łazienki jest właściwe rozplanowanie ustawienia mebli i maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Nasze inspiracje, jak powinna wyglądać mała łazienka w bloku czy domu, są następujące: postaw na toaletę wiszącą. W miarę możliwości, wybierz taką samą umywalkę – to proste rozwiązanie, które pozwoli na optyczne powiększenie przestrzeni, ponieważ podłoga nie zostanie naruszona przez trzymające je zabudowania. Nie jest to oczywiście wymóg konieczny, możesz wybrać również jedną z tych dwóch opcji lub całkiem zrezygnować z takiego pomysłu. Niemniej dzięki tym rozwiązaniom, cała łazienka będzie się również wydawać designerska i nowoczesna. Oczywistym banałem jest także zamontowanie prysznica zamiast wanny, ale znowu, nie jest to obligatoryjne. Wybór narożnej kabiny pozwali jednak zaoszczędzić naprawdę dużo przestrzeni. Preferujesz długie, relaksujące kąpiele w wannie? Kup taką, która posiada zabudowanie – w ten sposób nie będziesz potrzebować innych mebli do stawiania łazienkowych przyborów. Pomyśl też o głębokości. Wanna wcale nie musi być duża lub specjalnie szeroka, aby można było się w niej położyć i całkowicie zanurzyć. Wybierz taką, która jest bezpośrednio połączona z słuchawką prysznicową. W ten sposób zyskasz możliwość kąpieli i szybkiego odświeżenia się, inwestując w jedno urządzenie. Jeśli potrzebujesz miejsca na różnorodne środki i przybory higieniczne, zamiast stojących szafek, wybierz jedną, wiszącą, skupiając się na jej pojemności lub, ewentualnie, zastosuj wiszące półki. Nieodzowny dodatek w każdej łazience to również lustro. Ponownie łącząc dwa pomysły w jedno, możesz zakupić szafkę, której drzwiczki są jednocześnie wspomnianym przedmiotem. W ten sposób funkcjonalność i dekoracyjność znowu będą zrównoważone.
Pomysł na wykończenie małej łazienki
Co istotne, na wyjątkowość każdej przestrzeni wpływa nie tylko rozstawienie mebli, ale także wszystkie pozostałe aspekty estetyczne – barwy, dekoracyjne wzory i materiały, nawet odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. I tak, odpowiednie wyczucie stylistyczne sprawi, że optycznie powiększysz łazienkę lub pozwoli na stworzenie modnego, klimatycznego czy przytulnego i intymnego charakteru wewnątrz. W tym wszystkim pomogą Ci produkty z naszego sklepu. Dla przykładu, możesz przejrzeć nasze tapety do łazienki. W ogromie wzorów na pewno znajdziesz coś dla siebie – czy to motyw iluzyjnie przestrzenny, czy może jakiś egzotyczny wzór, który każdą kąpiel wzbogaci o wyobrażenie relaksacji w wakacyjnym kurorcie. Minimalistyczny charakter niewielkiego pomieszczenia może zostać z powodzeniem podkreślony łazienkowymi naklejkami, w tym naklejkami na kafelki. Ich użycie sprawi, że niskim kosztem i sprawnym działaniem wejdziesz w posiadanie niepowtarzalnych wzorów materiałów wykończeniowych. Różnorodne barwy oraz motywy na nalepkach pozwolą Ci dokonać metamorfozy łazienki, dostosowując ją do dowolnego stylu!
Dekoracje do małej łazienki
Nawet kiedy wymiary przestrzeni nie pozwalają na szczególnie bogate aranżacje, sporo osób może nie przepadać za pełnym minimalizmem i będzie zastanawiać się, w jaki sposób urozmaicić wybrane pomieszczenie. I tutaj przychodzimy więc z pomocą, dzieląc się naszymi pomysłami na dekoracje do małej łazienki, które nie zdominują przestrzeni, tylko wprowadzą w niej charakterystyczny, dopasowany do Twoich prywatnych preferencji klimat. Ozdobami dobrze urozmaicającymi każdą przestrzeń są rośliny – jeśli nie masz pewności, które z nich przetrwają w dość wilgotnym otoczeniu, możesz postawić na sztuczne kompozycje. Najważniejszy jest zakup kwiatów, ogólnie zieleni, w niewielkich doniczkach, czyli wybór pojedynczych sztuk, które łatwo wpasować następnie w wolne przestrzenie na półce czy gdzieś przy wannie. Ciekawe będą również lustra dekoracyjne. Płaskie lub wypukłe, możliwe do zawieszenia jako grupa albo pojedyncze elementy, motyle, okręgi czy heksagony rozświetlą przestrzeń, wypełnią puste ściany, zajmując przy tym wyłącznie ich niewielki skrawek. Na podobnej zasadzie działać będą plakaty. Możesz wybrać oprawione, a więc zabezpieczone przed wilgocią, grafiki, które rozwiesisz wedle uznania. W ten sposób pomieszczenie wyda się bogate w akcesoria, nie tracąc przy tym nic z użytkowej przestrzeni. Warto połączyć także to, co niezbędne z estetyką. W jaki sposób? Jeżeli kupujesz łazienkowe koszyki na swoje kosmetyki i przyrządy, zadbaj o to, aby pasowały do kolorów lub stylu łazienki. Zwracaj uwagę na szczegóły – zakup ręczniki w odcieniach tapety albo dokup naklejki na ścianę, które nie zajmują żadnej przestrzeni, gdyż umieszczane są na jej płaszczyźnie. Kup łazienkowy dywanik albo matę, która motywem nawiąże do wzorów dookoła. Przyozdób zlew świeczkami o ciekawym kształcie lub zapachu. Wybierz strojne zasłony prysznicowe. Możliwości jest ogrom. Wystarczy, że w każdym elemencie wyposażenia łazienki dostrzeżesz nie tylko przyrządy i elektronikę, a kolejną przestrzeń, którą możesz zmodyfikować i przystroić, sprawiając, że nawet małe wnętrze będzie robić wielkie wrażenie.