Styl industrialny jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych we współczesnych wnętrzach. Występuje on zwłaszcza w dużych, przestronnych pomieszczeniach, np. w domach, biurach i restauracjach. Loft swój początek datuje na XVIII wiek, kiedy to pod wpływem zmian ekonomicznych upadały liczne fabryki i magazyny. Opuszczone przestrzenie bardzo szybko zaaranżowano na pracownie artystyczne, a cała dzielnica Soho, w której to narodził się styl industrialny, tętniła tą surowością. Niedługo potem nowojorscy deweloperzy zaczęli tworzyć apartamenty z wysokim sufitem, które później okrzyknięto loftami.
Nie trzeba było długo czekać, aby ów styl przeniósł się na wschód, ciesząc się popularnością zarówno w Europie, jak i w Azji.
Styl ten jest na tyle powszechny i uniwersalny, że obok loftowych sypialni czy kuchni, popularna stała się także… łazienka w stylu industrialnym. Tak oto starannie dobrane dekoracje łazienki sprawią, że nawet niewielka, kameralna przestrzeń może cieszyć się założeniami owego nurtu.
Co więc zrobić, aby łazienka industrialna w małym mieszkaniu była efektowna i wyjątkowa – i to bez względu na ograniczony metraż?
Łazienka industrialna aranżacje
Styl industrialny bazuje na prostocie. Co za tym idzie - wnętrza wykorzystują wyłącznie surowe materiały (beton, miedź, metal) i rozświetlone są naturalnym światłem. Wszystkie zastosowane elementy są ciężkie i metaliczne.
Chcą stworzyć taką przestrzeń zrezygnuj więc z finezyjnych żłobień, jasnych kolorów, postarzanego drewna czy kryształów. Tym razem zdecydowanie lepiej sprawdzi się geometryczna forma, drewno, LEDowe światło i elementy w odcieniu rose gold.
Łazienka industrialna aranżacje, to np.:
- industrialna lampa do łazienki - powinna być ciężka, masywna, metalowa lub miedziana. Niezwykle popularne są modele inspirowane opuszczonymi dworcami czy halami. Idealnie sprawdzą się żarówki z kolorowym żarnikiem, ozdobne żarówki LED albo niedokończone kinkiety, które sprawiają wrażenie zniszczonych i popękanych. Słynne są także żyrandole na masywnych, grubych łańcuchach.
- szafka industrialna do łazienki - najlepiej, aby była masywna - np. o prostokątnym lub kwadratowym kształcie. Szczególnie pięknie zaprezentują się szafki imitujące meble warsztatowe i garażowe.
- płytki - najlepiej sprawdzi się łazienka industrialna cegła, beton i klasyczna ceramika w odcieniach karmelu, czerni i ciemnej zieleni. Unikaj patchworkowych wzorów, marmuru i bardzo strojnych zdobień. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się minimalizm i pewnego rodzaju surowizm. Jeśli posiadasz stare, niedopasowane płytki - możesz zastosować naklejki na kafelki.
Mała łazienka industrialna
Ze względu na charakterystykę nurtu, utarło się, że lofty powinny być przestronne i duże. Styl ten więc docelowo szyty był pod duże metraże - np. garaże lub domki jednorodzinne.
W rzeczywistości jednak dobór kolorów, dodatków i form sprawia, że industrialne, małe pomieszczenia, mogą być równie atrakcyjne i przytulne. Oczywiście unikać musisz mocnych, masywnych form oraz ciemnych barw, które mogłyby przytłoczyć niewielki metraż. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie rezygnować z surowych dodatków i prostoty, którą oferują lofty. Kluczem do sukcesu jest, aby industrialna, mała łazienka wykorzystywała fundamenty owego nurtu. Mowa to zarówno o materiale - czyli drewnie i betonie - jak i kolorystyce - ciemnej, przygaszonej i eleganckiej. Jeśli więc Twoja łazienka ma niewielki metraż - wybierz kubełkowe formy, np. małą szafkę na metalowych nóżkach, miedziany kran i ceglastą ścianę, którą stworzysz naprzeciwko lustra, pozbawionego ramy.
W Naklejkomanii przygotowaliśmy wiele propozycji, które z powodzeniem wpisują się styl loftowy. Tak oto wykorzystać możesz np. plakaty, które umieścisz w szklanych antyramach, tworząc z nich ciekawą i surową kompozycję. Brzmi inspirująco, prawda?