Sprawdź nasze promocje! Rabaty do -70% !

Jak i kiedy nauczyć dziecko rysować?

12-10-2023
Jak i kiedy nauczyć dziecko rysować?

Rysowanie to hobby praktykowane przez wiele osób na całym świecie. Czy ktoś zajmuje się artystyczną twórczością zawodowo, czy robi to wyłącznie dla zabawy, wykonywanie ilustracji za pomocą kredek, pasteli, pisaków bądź innych przyborów nikomu nie jest obce. W tym tekście zajmiemy się jednak sztuką nieprofesjonalną, czyli tym, jak wygląda rysowanie przez dziecko. Największe pasje w ludziach rodzą się przecież najczęściej, kiedy od małego dba się o ich rozwój w konkretnej dziedzinie. Tym bardziej, jeżeli dana osoba od najmłodszych lat przejawia określone predyspozycje lub umiejętności, które mogą z czasem przerodzić się w prawdziwy talent. Pojęcia „dziecko” oraz „rysowanie” są zresztą często ze sobą kojarzone, ponieważ jest to czynność rozwijająca sprawność manualną naszych Pociech, kreatywność, ale też doskonałe ćwiczenie cierpliwości czy dokładności. Oczywiście, nie każdy maluch musi być w przyszłości artystom, jednakże stałe zajęcia plastyczne w przedszkolach, żłobkach czy pierwszych klasach szkoły podstawowej dowodzą, iż opisywana czynność ma wiele zalet, które wspomagają prawidłowy rozwój dzieci. Właśnie dlatego warto proponować chłopcom i dziewczynkom tą formę aktywności, prezentując ją, jako świetne, przyjemne zajęcie, zwłaszcza podejmowane w czasie wolnym. Pozostaje więc odpowiedź na pytania, od kiedy i jak zacząć uczyć dziecko rysować, aby przynosiło to wiele pozytywnych rezultatów. Mamy kilka rad, które warto zastosować!

Kiedy dziecko zaczyna rysować?

Nie da się precyzyjnie określić, w jakim wieku dziecko zaczyna rysować. Niewątpliwie jest to jedna z pierwszych czynności, których maluchy uczą się jeszcze w wieku niemowlęcym, jednak nie możliwe jest wskazanie konkretnego momentu w życiu dziewczynki czy chłopca, gdy powinno regularnie tworzyć coś na kartkach. Oczywiście, mówimy tu raczej o przypadkowych liniach i kształtach, które dziecko może stworzyć na różnych powierzchniach, kiedy już umie złapać w rączkach długopisy czy kredki, a nie o złożonych, detalicznych ilustracjach. Niemniej to właśnie ten okres – często jeszcze przed drugim rokiem życia Twojej pociechy – jest dobrym momentem, kiedy to możesz zacząć uczyć dziecko rysować, właśnie poprzez wspomaganie jego nauki chwytania różnych przedmiotów, a później koordynując rączkę czy lekko prowadząc ją po kartce, gdy maluszek dorwie się do jakiegoś mazaka albo ołówka. W ten sposób od najmłodszych lat będziesz wspierać rozwój istotnych umiejętności manualnych swojej pociechy, pokazując jednocześnie, iż twórcze działanie to świetna zabawa.

Jak zachęcić dziecko do rysowania?

Kiedy nasz maluszek coraz sprawniej będzie operować kredkami, warto zachęcać go do dalszego tworzenia. Szybko dostrzeżesz, że tworzone przez niego do tej pory bohomazy zaczną przekształcać się w coraz pewniejsze linie, a z czasem w konkretne kształty. Jak więc przekonać dziecko do dalszego rysowania? Zawsze chwal swoją Pociechę, kiedy coś namaluje. Nawet kilka kresek na kartce powinno wywoływać uśmiech na Twojej twarzy. Możesz zorganizować też miejsce w pokoju dziecka, gdzie będą znajdować się wyłącznie artykuły papiernicze i kreatywne, dzięki czemu Twój maluch będzie mieć do nich dostęp w każdej chwili. Super pomysłem jest także eksponowanie jego prac w mieszkaniu czy domu – powieszenie ich na lodówce albo na tablicy korkowej będzie bardzo ważnym, emocjonalnym przeżyciem nawet dla kilkulatka, które nauczy go, iż warto robić to, co się lubi. W odniesieniu do twórczego zapału niemowlaków, pozostaje jeszcze jedna kwestia, o której należy wspomnieć. Raczej nie uda im się przetłumaczyć, że meble albo ściany to nie miejsce do rysowania. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że jakaś nawierzchnia zostanie zniszczona przez abstrakcyjne dzieło twojego malucha, w miarę możliwości, postaraj się nie denerwować. Możesz to wykorzystać jako lekcję. Razem z córką lub synkiem dorysuj do chaotycznych bohomazów konkretne wzory czy kształty, ewentualnie umieść pomiędzy nimi naklejki ścienne dla dzieci. W ten sposób stworzysz z Pociechą unikalną dekorację wnętrza, co będzie kolejną inspiracją do oryginalnych zabaw dla malucha! Poza tym, zawsze możesz skorzystać też z dużych kolorowanek na ścianę lub zwykłych książeczek pełnych konturów do wypełnienia kolorami. W końcu kto powiedział, że dzieci mogą rysować tylko przy biurku? Porozwieszaj je w różnych miejscach, dając maleństwu ogrom twórczej przestrzeni! Starając się nie wyjeżdżać za linię, dziecko nauczy się dokładności oraz odwzorowywania konkretnych kształtów. Poza tym, Wasz dom pełen uroczych rysunków będzie jedyny w swoim rodzaju!

Jak nauczyć dziecko rysować?

Twoje dziecko jest już starsze, wykazuje predyspozycje manualne i zastanawiasz się, jak nauczyć je rysować nie tylko ładnie, ale przede wszystkim nieco bardziej profesjonalnie? W takim przypadku warto skorzystać z pomocy doświadczonych rysowników, którzy nauczą kilkulatka odpowiednich technik, niezbędnych podstaw, doradzą, zainspirują i pozwolą z czasem stworzyć młodemu adeptowi sztuki własny styl. Zapisz dziecko na dodatkowe zajęcia w szkole lub w innych ośrodkach kulturowych. Jeśli jest to za duży koszt, poszukaj sprawdzonych, profesjonalnych poradników do rysowania w formie książek. Zachęcaj dziecko do tego, aby korzystało z kursów internetowych oraz darmowych materiałów, przygotowywanych przez artystów w mediach społecznościowych. A przede wszystkim, niech nieustannie odczuwa, jak cieszysz się z jego talentu, wytrwałości w realizacji marzeń oraz jaką dumą napawają Cię postępy, które widać w jego pracach.

Dziecko nie chce rysować – co zrobić?

Może się zdarzyć, że Twoje dziecko nie chce rysować – w wieku niemowlęcym, kiedy ma już kilka lat lub nawet w obu przypadkach. Robi to niedbale albo wcale, bądź sporadycznie, uznają kreacje obrazków na papierze za nudne. Od razu uspokajamy, że nie jest to nic złego. Każdy maluch ma inny charakter i predyspozycje, więc nie trzeba się tym zamartwiać, o ile niechęć do aktywności plastyczniej nie jest wynikiem ogólnych problemów, np. z układem ruchu Twojej pociechy. Jeżeli jednak dziecko buntuje się na zajęciach w przedszkolu czy szkole, porozmawiaj z nim. Wytłumacz, jakie są zalety rysowania i dlaczego musi wykonywać podobne zadania, nie zmuszając go przy tym do przymusowego polubienia tej czynności. Pozwól mu interesować się tym, czym chce, pilnując jedynie, aby nie zaniedbywało przyswajania innych, przydatnych umiejętności.

Zuzanna Golec
Zuzanna Golec

Jestem zakochana we współczesnej popkulturze oraz słowie pisanym. Ukończyłam studia kulturoznawcze ze specjalizacją film i nowe media. Uważam się za osobę kreatywną, wyrażającą się artystycznie poprzez ubiór i twórczość w wielu dziedzinach.

Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu