Biophilic design - jak wygląda ten styl we wnętrzach?

27-02-2024
Biophilic design - jak wygląda ten styl we wnętrzach?

Tajemniczo brzmiąca nazwa oznacza – w swobodnym tłumaczeniu i rozumieniu – nic innego, jak miłość do natury. Dlaczego coraz więcej mówi się o niej w kontekście projektowania przestrzeni i co się stanie, gdy filozofię przeniesie się na pomieszczenia? Oto idea Biophilic design w pigułce.

Biophilic design: co to jest? 

 

Jeszcze nie tak popularny w Polsce, ale rozpoznawany w wielu krajach anglojęzycznych, Biophilic design jest odpowiedzią na refleksję o kondycji psychicznej człowieka, który, żyjąc w coraz bardziej zindustrializowanym i zmechanizowanym świecie, w konsumpcyjnej rzeczywistości karzącej pędzić do przodu, gonić zmieniające się co kilka chwil trendy i ciągle chcieć wszystkiego więcej, odcina się coraz bardziej od natury, w której przecież ma swoje korzenie. Nienaturalne i pogłębiające się przerwanie relacji między ludźmi, a środowiskiem negatywnie wpływa na nasze zdrowie (fizyczne i psychiczne), na naszą produktywność oraz ogólną jakość codziennej egzystencji. Łatwo więc domyślić się, że Biophilic design nawiązuję do naturalnych, głębokich, a wypieranych przez współczesność potrzeb człowieka, o życiu w harmonii z przyrodą. Przestrzenie projektowane w tym stylu mają za zadanie łączyć ludzi z naturą, modernizm i materializm spotykają się z ekologią, naturalnymi tworzywami, ażeby finalnie na nowo połączyć człowieka z otaczającym go, niezmąconym przez cywilizację światem.

Biophilic design – zasady 

 

Powyższe opisy mogą wydawać się nieco utopijne, pasujące bardziej do idei idealnych miejsc, niżeli realnych założeń architektonicznych czy wnętrzarskich. Tymczasem zasady Biophilic design są naprawdę proste, a także możliwe do bezproblemowego wprowadzenia we współczesne projekty. Co się w nich zawiera?

- potrzeba polepszania naszego kontaktu z naturą, jej dziewiczym i nienaruszonym stanem, poprzez włączanie jej przymiotów do projektów: rośliny, naturalne światło, drzewa itp.

- stosowanie naturalnych materiałów, a tam, gdzie to niemożliwe – tych nawiązujących do przyrody formą, kształtem, strukturą czy kolorem i motywami

- myślenie o ludzkich potrzebach – nie chodzi o przesadny design, czy jak najbardziej nietypowe wnętrze, a o proste rozwiązania, które będą sprzyjać odpoczynkowi, relaksowi, zaspokajając nie tylko fizyczne, ale i psychiczne braki w codzienności człowieka, poprawiając tym samym jego funkcjonowanie w sferze materialnej, ale też duchowej


Biophilic design we wnętrzach 

 

Biophilic design należy do względnie nowych rozwiązań. To estetyka, która, tak, jak np. dopamine decor, dopiero zaczyna zyskiwać większy rozgłos, a jej zalety na pewno przyczynią się do coraz większej popularyzacji opisywanego nurtu. Mimo to, kierując się powyższymi zasadami, można już do pewnego stopnia określić, czym powinno się charakteryzować wnętrze w stylu Biophilic design. Przedstawia się to w następujący sposób:

  • tam, gdzie to możliwe, do rozwiązań architektonicznych czy projektowych stosuje się naturalne środowisko i otoczenie, na przykład poprzez wprowadzanie do biur wysepek z ziemią i zasadzeniu w nich prawdziwych drzew i kwiatów, wykorzystywanie w pokojach mebli wyłącznie z naturalnych materiałów
  • stosowanie w pomieszczeniach rozwiązań, które niwelują nasze codzienne przebodźcowanie, co zresztą wykorzystywane jest też w innych nurtach twórczych, choćby w popularnym art decor – tworzenie pomieszczeń wyciszających zewnętrzne dźwięki, dużych i przestronnych, estetycznych, sprzyjających relaksowi
  • nawiązywanie do natury, które może być czymś więcej, niż tylko wyborem naturalnych materiałów, choć i to jest zalecane. Jak więc inaczej odwoływać się do przyrody?
  1. kolory i struktury: butelkowa zieleń we wnętrzach, ciepłe brązy, wzory naśladujące drewno i kamienie, 
  2. motywy kwiatów, pejzaży, wodospadów, jezior i dzikich zwierząt: obrazyplakatytapety, figurki, drewniane dodatki... współcześnie nie ma gadżetów, tekstyliów czy akcesoriów, których nie można ozdobić przyrodniczym wzorem lub kwiecistym ornamentem
  3. rośliny: na parapetach,w kątach, pachnące kwiaty, gęste liście w doniczkach na blatach, ogromne tarasy, zadbane ogródki... wystarczy, że zaprosisz przyrodę do swojego wnętrza, aby zacząć tworzyć od początku relację ze światem przyrody.
Zuzanna Golec
Zuzanna Golec

Jestem zakochana we współczesnej popkulturze oraz słowie pisanym. Ukończyłam studia kulturoznawcze ze specjalizacją film i nowe media. Uważam się za osobę kreatywną, wyrażającą się artystycznie poprzez ubiór i twórczość w wielu dziedzinach.

Powiązane produkty
Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu