Aranżacja wnętrza to czynność, podczas której nie można bagatelizować żadnego aspektu. Poza komfortowymi meblami w przestrzeni umieszczamy stylowe dodatki. Jednymi z bardziej efektownych i ponadczasowych dekoracji są obrazy na ścianę. To one nadają pomieszczeniom stylowego charakteru. Warto wskazać, że wieszanie obrazów to nie tylko sposób na ozdobienie pustych ścian, ale również forma ekspresji artystycznej, która może całkowicie zmienić charakter wnętrza. Okazuje się jednak, że wybór odpowiednich obrazów to nie jedyny problem. Problematyczne może być również rozmieszczenie i wieszanie ozdób naściennych. Dobrze zawieszony obraz przyciąga wzrok, podkreśla styl pomieszczenia i wprowadza element osobisty do dekoracji. Zastanawiasz się, na jakiej wysokości zawiesić obraz? Jak powiesić obraz na ścianie betonowej? Na czym powiesić obraz? Jak powiesić obraz bez ramy? Bez obaw, podpowiemy Ci, jak zawieszać obrazy na ścianie, aby były wyeksponowane i zdobiły wnętrze. Aby osiągnąć zamierzony efekt, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów.
Na jakiej wysokości wieszać obrazy? Podpowiadamy!
Decydując się na umieszczenie obrazu na ścianie, jednym z najważniejszych pytań jest to, na jakiej wysokości to zrobić? Jak wysoko wieszać obrazy? Zasadniczo, środek obrazu powinien znajdować się na poziomie oczu przeciętnie dorosłej osoby, co w praktyce oznacza około 145-152 cm od poziomu podłogi. Ta wysokość może być nieco modyfikowana w zależności od wymiarów mieszkania.
- W pomieszczeniach o wysokich sufitach oraz tam, gdzie meble są równie duże, można powiesić obrazy nieco wyżej, aby zachować proporcje w pomieszczeniu.
- W sypialni, gdzie większość czasu spędza się, siedząc lub leżąc, obrazy można zawieszać nieco niżej, aby były bardziej widoczne z poziomu łóżka, a tym samym wyeksponowane.
- W galeriach sztuki lub w pomieszczeniach stylizowanych na galerie, na przykład w domowych gabinetach czy biblioteczkach, obrazy są często umieszczane w jednej linii, co tworzy spójną i harmonijną kompozycję.
Należy jednak wskazać, że nie są to jedyne zasady, którymi warto się kierować, wieszając obrazy na ścianie. Przed powieszeniem obrazu należy wziąć pod uwagę miejsce, w którym zawiśnie. Jeśli miejsce obrazu przewidziałeś nad meblem, najlepiej będą wyeksponowane, jeśli będą umiejscowione na środku mebla. Dodatkowo obraz, który będzie powieszony nad meblem, powinien być węższy niż sam mebel. Zasada ta dotyczy niezależnie od tego, czy jest to kanapa, stolik, komoda, czy też inny element wyposażenia wnętrza. Co ważne, obraz nad meblem powinien być powieszony na wysokości około 20-30 cm nad nim. Zawieszenie obrazu na takiej wysokości nie ograniczy funkcjonalności blatu mebla, ale również świetnie wyeksponuje elementy dekoracyjne. Z kolei obrazy wieszane na pustych ścianach powinny być umieszczone na wysokości oczu, aby były dobrze widoczne i harmonijnie ozdabiały pustą przestrzeń. Wyjątkowym przypadkiem są pomieszczenia na poddaszu. Jak powiesić obraz na skosie? Należy pamiętać, żeby wybrać takie miejsce, które nie będzie zaburzało proporcji. Warto również postawić na nieco mniejsze obrazy, które nie przytłoczą niedużej przestrzeni ograniczonej przez skosy.
Na czym powiesić obraz? Sprawdź!
Wybór odpowiedniego systemu do zawieszenia obrazu jest równie istotny jak sama wysokość. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, które mogą być dostosowane do wagi, wielkości oraz stylu ramy i obrazu. Dlatego materiał, na którym zawiśnie obraz, należy dobrać do konkretnego obrazu. Co więcej, możesz zdecydować się na klasyczne rozwiązania, lub wybrać nowoczesne sposoby wieszania obrazu bez wiercenia, dzięki czemu unikniesz nieestetycznych dziur w ścianach, kiedy będziesz chciał zmienić aranżacje wnętrza i zastąpić obrazy innymi dekoracjami. Takie wieszanie obrazów sprawdza się zarówno w przypadku ścian betonowych, jak i tych wykonanych z karton-gipsu.
- Haczyki i gwoździe. To najprostsza i najczęściej stosowana metoda. Wieszanie obrazów na gwoździach lub haczykach to odpowiedni sposób zarówno dla lekkich, średnich, jak i cięższych obrazów. Należy jednak pamiętać, aby wybrać haczyki dostosowane do wagi obrazu, a gwoździe wbijać pod kątem, aby zwiększyć ich nośność. Odpowiednio przybity gwóźdź z pewnością utrzyma obraz.
- Systemy zawieszania na szynach. Stanowi idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią często zmieniać dekoracje ścienne. Szyny montuje się tuż przy suficie, a obrazy zawiesza na regulowanych linkach lub drutach, co pozwala na łatwą zmianę położenia bez konieczności wiercenia nowych otworów. Dzięki temu w każdej chwili możesz zmienić koncepcję i wymienić jednoczęściowe obrazy na większe, mniejsze lub powiesić na ścianie tryptyk, czy też stworzyć minigalerię.
- Taśmy dwustronne i rzepy. To rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim dla bardzo lekkich i małych obrazów. Specjalne taśmy dwustronne lub rzepy nie mają zbyt dużej siły nośnej, dlatego z cięższymi obrazami sobie nie poradzą. Jest to rozwiązanie mniej trwałe, ale idealne do mieszkań wynajmowanych, gdzie nie chcemy uszkadzać ścian. Taśmy bez trudu można usunąć ze ściany bez obaw o naruszenie farby.
Jak powiesić obraz bez ramy na ścianie? Sprawdzone rozwiązania
Obrazy bez ramy, czyli tak zwane płótna malarskie, mogą być atrakcyjnym i nowoczesnym dodatkiem do wnętrza. Ich montaż wymaga jednak nieco innej techniki niż w przypadku tradycyjnych obrazów w ramach. Bez obaw, istnieje jednak wiele sprawdzonych sposobów, aby zawiesić obraz bez ramy na ścianie.
- Zaczepy do płócien. W sklepach wnętrzarskich dostępne są specjalne zaczepy, które można przymocować do krosna płótna. Dzięki nim obraz można zawiesić bezpośrednio na haczykach ściany, co daje efekt 'pływającego' obrazu. To oryginalne rozwiązanie, które jest bardzo efektowne, a jednocześnie solidnie podtrzymuje obraz.
- Listwy montażowe. Jeśli płótno jest duże, warto rozważyć zamontowanie na jego tyle listwy, która będzie się opierać na haczykach. To zapewnia większą stabilność i równomiernie rozkłada ciężar obrazu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że obraz będzie solidnie przymocowany do ściany.
- Kleje montażowe. Dla bardzo lekkich płócien można użyć mocnych klejów montażowych. Należy jednak pamiętać, że metoda ta może być nieodwracalna, dlatego jest zalecana głównie dla miejsc, gdzie nie przewiduje się częstych zmian. Próby usunięcia kleju mogą bowiem wiązać się z uszkodzeniem ściany, która wymagać będzie naprawy, celem przywrócenia do stanu wyjściowego.
Wieszanie obrazów, choć wydawać by się może prostą czynnością, kryje w sobie wiele niuansów, które warto wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do działania. Dlatego też dobór odpowiedniej metody wieszania obrazów należy dostosować do konkretnego obrazu. Dobrze zawieszony obraz nie tylko upiększy wnętrze, ale również może znacząco wpłynąć na odbiór całej przestrzeni, podkreślając jej charakter i styl aranżacyjny. Poznałeś wiele sposobów wieszania obrazów na ścianie, dzięki czemu z pewnością dopasujesz optymalne rozwiązanie do swojego wnętrza.