Sprawdź nasze promocje! Rabaty do -70% !

Jak urządzić poczekalnię?

27-09-2023
Jak urządzić poczekalnię?

Poczekalnia znajduje się w wielu przestrzeniach użytkowych. Wszędzie, gdzie obsługuje się wielu klientów, wskazane jest stworzenie pomieszczenia, w którym petenci będą mogli spokojnie wyczekiwać na swoją kolej – poczynając od miejsc oczywistych, jak choćby gabinety stomatologiczne, przychodnie i szpitale, albo dworce, a kończąc na wszelkich siedzibach działalności prywatnych, lokali usługowych czy salonów sprzedażowych. Właściwe urządzenie takiegoż holu czy przedsionku jest równie istotne, co aranżacja pozostałych, firmowych przestrzeni. Komfort klientów w czasie oczekiwania, zapewniony przez gustowny pokój, zwiększy ich cierpliwość i sprawi, że wizyty w danym miejscu będą się im pozytywnie kojarzyć i w przyszłości chętnie powrócą. Jeśli więc pragniesz, aby potencjalni konsumenci oferowanych przez Ciebie świadczeń czy produktów ufali Twojemu biznesowi, skorzystaj z naszych porad, jak urządzić poczekalnię – małą lub dużą, efektowną czy skromną i przytulną, ale niewątpliwie wygodną dla konsumentów!

Wystrój poczekalni: odpowiednie kolory

Podstawową wartością wpływającą na ludzkie samopoczucie w danym miejscu są kolory, szerzej: kształty, wzory, ogólna tonacja barwna, dominująca w pomieszczeniu. Wiadomym jest, że tapeta przeznaczona do poczekalni do salonu fryzjerskiego, będzie diametralnie różna od tej położonej na ścianach w lobby w hotelu. I tak, w pomieszczeniach, w których klienci bądź pacjenci będą wyczekiwać na swoją kolej, kolory powinny być ciepłe, niezbyt pstrokate, relaksujące i niemęczące dla oczu. Polecamy stosowanie barw uniwersalnych – brązy i beże, odcienie szarości, może wpadające lekko w błękit – do których łatwo dopasować wszelkie meble i dodatki. Powróćmy na moment do przykładu z hotelem i salonem fryzjerskim. To miejsca oferujące całkowicie różne od siebie usługi. Hotel, jako miejsce kojarzone z luksusem, powinna cechować spójna kolorystyka oraz kompozycja przestrzeni. Jeżeli oczekując na obsłużenie przy recepcji klient albo turysta ma odczuć, że znajduje się w miejscu idealnym do relaksu, warto postawić na tradycyjne, jasne kolory, które nie zdominują otoczenia, a staną się idealnym tłem dla wybranych dekoracji, świadczących o wytworności lokalu. Z kolei salon fryzjerski powinien charakteryzować się nie tylko profesjonalizmem, ale też pewnym wrażeniem swobody, to jest modnym wnętrzem, w którym pracują osoby podążające za trendami. Do poczekalni można więc wprowadzić nieco bardziej szalone kolory lub niestandardowe motywy ozdobne, o ile nie pójdzie to w kierunku przesady i kiczu. Innymi słowy, wybierając tapety lub fototapety do poczekalni, należy wykazać się wyczuciem – wybrać kolory spokojne lub pastelowe, nieprzesadnie nasycone, kierując się przy tym charakterem placówki, ażeby barwy i cała stylistyka aranżacyjna, odpowiadały idei działalności.

Wystrój poczekalni: dobór mebli

Wybrane do poczekalni meble będą decydować o wygodzie klientów. Ich modele należy uzależnić od miejsca, w którym wydzielimy przestrzeń dla czekających petentów. Kupione hurtowo krzesła czy ławki do poczekalni sprawdzą się przede wszystkim w przychodniach, na dworcach, w szpitalach albo holach placówek o podobnym przeznaczeniu, to jest tam, gdzie dziennie przewija się naprawdę wiele osób, oczekujących równoważnego traktowania. Podobne siedziska do poczekalni będą odpowiednie np. przy urządzaniu przedsionku poprzedzającego gabinet dyrekcji w szkole, gdzie, jeśli już ktoś się pojawia, ma posiedzieć tylko chwilę, czekając na przyjęcie. A co z wygodniejszymi propozycjami? Czy sofa, fotele lub pufy do poczekalni to dobry pomysł? Jak najbardziej, jednakże trzeba wziąć pod uwagę, że jest to nie tylko droższa inwestycja, ale też trudniejsza do rozplanowania w przestrzeni. Podobne sprzęty tworzy się w określonych stylach, z charakterystycznych materiałów. Na takie wygodne dodatki powinny zdecydować się placówki, gdzie poczekalnia to naprawdę spore pomieszczenie. Równie ważne jest, aby wnętrze reprezentowało konkretny poziom obsługi. Na przykład, metalowe ławki wyglądałyby niedorzecznie w luksusowym hotelu, a rozmowy ze specjalistą odbywające się na twardych siedziskach na pewno nie byłyby komfortowe dla pacjentów.

Wystrój poczekalni: dobre oświetlenie

Rzędy krzeseł w przychodni albo luksusowa kanapa do poczekalni w hotelu, gabinecie odnowy biologicznej i podobnych, rekreacyjnych placówkach, to nie wszystko. Wyczekując na swoją kolej, klienci najczęściej zajmują się czymś, co pozwala na potoczne zabicie czasu. Chociaż nowe pokolenia przeważnie nie rozstają się z telefonami, nie wszyscy przepadają za nieustanną zabawą technologią. Wiele osób każdą możliwą chwilę poświęca na czytanie czy prosty odpoczynek, nawet poprzez przyjęcie wygodnej pozycji i przymknięcie oczu. Warto więc zainwestować w dobre oświetlenie do poczekalni. Nie powinno być zbyt jasne czy rażące, zamiast intensywnej żółci można pomyśleć o delikatnej bieli. Ważniejszy od modelu lamp będzie więc rodzaj żarówki – światło nie może męczyć oczu. Decydujmy się również na reflektory możliwe do zamontowania na suficie. Lampy stojące nie rozkładałyby światła równomiernie, a wiszące byłyby zawadą, optycznie zwężającą przestrzeń.

Dekoracje do poczekalni

Wystrój poczekalni powinny zwieńczać odpowiednie dekoracje. Chodzi o akcesoria nie tylko spójne ze stylem wnętrza, ale również umilające zainteresowanym czas oczekiwania, obniżające ich potencjalną irytację. W końcu zawsze może się wydarzyć coś, co doprowadzi do opóźnień w godzinach przyjęć umówionych na spotkanie bądź wizytę osób. Takimi nieinwazyjnym dodatkami do poczekalni zawsze będą obrazy. Nie zajmują wiele miejsca, a ogromny wybór wzorów i wielkości pozwoli na to, aby wpasować je w każdy styl aranżacyjny. Obrazy w poczekalni mogą więc wyróżniać się na tle ściany, jako modernistyczny, intrygujący dodatek, albo dopełnić urządzone pomieszczenie, tworząc wrażenie spójnego miejsca, w którym miło jest posiedzieć, nieraz nawet zapominając, iż jest się osobą w kolejce. Chociaż poczekalnia i obrazy idą ze sobą w parze, nie są to jedyne ozdoby, które sprawdzą się w tej specyficznej przestrzeni. Dobrym pomysłem zawsze okażą się również rośliny – zieleń (rośliny) będzie kojąca dla oczu. Przydatnym dodatkiem może stać się również stoliczek czy stojak gazetowy. Rozłożona prasa albo ciekawe ulotki to kolejny pomysł na umilenie czasu klientów. I chociaż nie jest to typowa dekoracja, można pomyśleć o jakimś zmyślnym kształcie, konkretnym odcieniu drewna czy grawerunku – detalu korespondującego z resztą przestrzeni.

Zuzanna Golec
Zuzanna Golec

Jestem zakochana we współczesnej popkulturze oraz słowie pisanym. Ukończyłam studia kulturoznawcze ze specjalizacją film i nowe media. Uważam się za osobę kreatywną, wyrażającą się artystycznie poprzez ubiór i twórczość w wielu dziedzinach.

Powiązane produkty
Podobał Ci się artykuł? Oceń go:
+300 tysięcy
zadowolonych klientów
+598 tysięcy
sprzedanych produktów
14 lat
obecności na rynku
© 2024 naklejkomania.eu